تاریخ انتشار :چهار شنبه 22 آوریل 15.::. ساعت : 11:30 ب.ظ

   4550 بازدید

مجلس
تحلیلی بر نامزدهای احتمالی انتخابات مجلس دهم از شهرستان ارومیه

جوان پرس / توانا : مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان جوان پرس  است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.

 با اینکه ریتم فضای سیاسی کشور را مذاکرات هسته ای ایران با ۵+١ نواخته اما انتخابات اسفند ماه مجلس و مذاکرات پیرامون آن در زیر پوست شهرا از جمله ارومیه سیاسی ترین شهر استان و کشور جاری است.گروه های وایبری و چای و قلیان های بند ارومیه ، مکان های حقیقی و مجازی مهمی است که تصمیم های اولیه و مهم انتخاباتی در آن اتخاذ میشود.

جواد جهانگیرزاده نماینده فعال و تاثیرگذار ارومیه پر جنب و جوش ترین کنشگر سیاسی عرصه انتخابات در ارومیه است؛ جهانگیرزاده دور قبل انتخابات در نبردی تنگاتنگ با ابراهیم بازیان به جایگاه لب مرزی سومی دست یافت ؛ این موضوع سبب میشود که او بیش از همه و زودتر از دیگران در تعیین جغرافیای سیاسی شهر اکتیو باشد.

جواد جهانگیرزاده دو راه پیش روی خود دارد ؛ تا این بازی سخت و پیچیده رو به سر مقصد منزل برساند؛ راه اولی که او انتخاب کرده ؛ تلاش برای راضی ساختن محمد حضرت پور برای نامزدی در انتخابات است. او اخیراً در مصاحبه با یکی از سایت های خبری استان از مطالبه جدی مردم از حضرت پور برای نامزدی در انتخابات خبر داده و عنوان نموده ؛ شهردار ارومیه نمی تواند به این خواست های مردمی بی تفاوت باشد؛ فی الواقع جهانگیرزاده بدنبال ائتلافی با شهردار ارومیه است که بتواند در سایه رای آوری او ، رای خود را تضمین کند، پس شاید بی مبنا نباشد که جواد جهانگیرزاده را بتوان بزرگ ترین حامی حضور محمد حضرت پور در انتخابات دانست.

محمد حضرت پور اما بیش از آنکه دغدغه رای آوری داشته باشد نگران سرنوشت صندلی شهرداری در صورت عدم حضور خود در این پست کلیدی را دارد ؛ آن روزی که استعفای او پذیرفته شود  یا اینکه همت کند وارد صحنه شود ؛ با اینکه اذعان کرده وارد ماراتن ۹۴ نخواهد شد ؛ میراث او تکه پاره خواهد شد ، چرا که نبرد شدیدی در میان داعیه داران این پست سرنوشت ساز اجرایی در خواهد گرفت ؛ از این رو شهردار به نامزدی فرزندش  ” روح الله  ” در انتخابات مجلس نظر دارد ؛ اگر روح الله کرسی نمایندگی را کسب کند شهردار ارومیه تن به یک بازی برد – برد داده است  ، چرا که ”  روح الله حضرت پور ” این اقبال را دارد که در لیست حامیان دولت نیز قرار گیرد و چون شورای شهر ، کرسی اول نمایندگی ارومیه را کسب کند.

نیامدن حضرت پور به عرصه انتخابات به احتمال زیاد نیامدن جواد جهانگیرزاده را هم بدنبال خواهد داشت ؛ این سیاستمدار نخبه و باهوش ، هیچ گاه تن به بازی نمی دهد که احتمال بردش زیر پنجاه درصد باشد، پس شاید او بدنبال آن باشد که پس از حمایت های همه جانبه اش از سیاست های هسته ای دولت روحانی، استوار نامه سفارت یکی از کشورهای اروپایی در دستانش قرار گیرد تا از ”  جوادِ وکیل  ” به  ” جوادِ سفیر  ” تغییر موقعیت بدهد.

در سوی دیگر بازی شاهد حضور نادر قاضی پور در انتخابات هستیم ، او همه گاه از بخت های اصلی انتخابات بوده است ، اما او نیز در خوف و رجاء مسائل روز سیاسی اوضاع را به صورت ریز رصد می کند ؛ اگر دولت حسن روحانی بتواند توافقنامه هسته ای را امضاء کند شاهد تحولات عظیمی در سیاست داخلی خواهیم بود به گونه ای که شخصیت و تفکر قاضی پور در حاشیه ترین نقطه سیاست ایران جای خواهد گرفت ؛ طرفه آنکه ناظران سیاسی عنوان می کنند اگر توافق هسته ای حاصل شود و از دیگر سو صلاحیت قاضی پور از همان ابتدا تایید شود و او فرصت جنجال سیاسی را نداشته باشد می توان عنوان بزرگ ترین بازنده انتخابات را یدک بکشد.

حامیان محمود احمدی نژاد هم از فعال ترین گروه هایی هستند که انتخابات مجلس را جدی گرفته اند و به بررسی و تحلیل شرایط روز می پردازند ؛ وحید جلال زاده استاندار سابق آذربایجان غربی فرماندهی و سرلیستی این جریان سیاسی را عهده دار شده است. سفرهای مکرر جلال زاده به زادگاهش و فرستادن برادرش برای همراهی آیت الله قریشی در سفر به تبریز برای شرکت در مراسم ختم مادر احمدی نژاد ، حاکی از عریان شدن فعالیت های این جریان سیاسی است. شنیده های ما حکایت از آن دارد این جریان با دعوت از شخصیت هایی نظیر علیرضا بیگی و طیبیه صفایی بدنبال دیگر اضلاع خود در انتخابات می گردد.

دو جریان نزدیک به دولت نیز در ارومیه فعال هستند ؛ جریان حاکم این بخت را دارد که در صورت پیروزی مذاکرات هسته ای، اکثریت مجلس را از آن خود کنند ؛ محمدرضا عارف، علی اکبر ناطق نوری و غلامحسین کرباسچی موتور محرکه حامیان دولت در انتخابات پارلمان گشته اند.

جواد آقازاده و کریم فروزان محتمل ترین افراد نزدیک به لیست حامیان دولت حسن روحانی در ارومیه هستند. هر چند در اردوگاه اصلاح طلبان نیز صداهای متفاوتی شنیده میشود؛ گروهی از اعضای بنیاد باران از حضور احتمالی عباس خورشیدی و شهربانو امانی خبر میدهند و در آنسوی این جریان افرادی نیز با محوریت علی عبدالعلی زاده ، سیاوش قهوه چیان و اسماعیل میرزایی بدنبال حضوری فعال در عرصه انتخابات هستند.

فارغ از تمامی اسامی یاد شده در شبکه حامیان دولت اعتدال ، آنچه که مسلّم است کلید پیروزی این جریان در انتخابات مجلس در دستان محمدجواد ظریف است؛ اگر دولتی ها در عرصه سیاست خارجی موفق شوند بی تردید برنده بلامنازع رقابت های داخلی هم خواهند بود و از آن جهت است که یکی از نزدیکان استاندار آذربایجان غربی گفته است اگر چرخ روزگار به کام دولتی ها بچرخد آنان با بازیکنان ذخیره شان، حریف را شکست خواهند داد!

البته همه این تحلیل فارغ از ورود چهره های کرد در انتخابات مجلس دهم است ؛ هر چند عابد فتاحی نماینده فعلی  اعلام کرده وارد انتخابات نخواهد شد ولی اگر قضیه طوری دیگر خود را نشان داد و عادل  برادرش از شورا پا به عرصه نگذارد و همچنین نیروی در حد عابد و یا قوی تر و مورد قبول همه جریان ها وارد صحنه نشود این بار صندلی کردها در ارومیه بی صاحب می ماند. البته در میان کردها هم اسامی همچون کریم فتاح پور ؛ دکتر خان احمدزاده  ، آزاد سخی دل ، نقشین ، الهی ، سلامت روندی ، منصوری ، شهره شیرزاد ، ماموستا عبدالله زاده و غیره بچشم می خورد.

البته چهره های دیگر هم در ارومیه که ید طولانی در حوزه سیاسی دارند از جمله ابراهیم بازیان ، حجت الاسلام سیدسلمان ذاکر  و تنی چند از نیروهای سیاسی فعال مرکز استان به دنبال کسب این صندلی هستند ؛ با این حال اگر روند درست پیش برود یک چهره اصولگرا ، یک چهره اصلاح  و یک کرد سهم ۳ صندلی ارومیه در انتخابات آینده خواهد بود. البته همه اینها پیش بینی و یک تحلیل است و احتمالات …… و اگر طرح انتخابات استانی از چرخه بررسی بگذرد و نهایت امر به تائید شورای نگهبان برسد برخی از این احتمالات به می ریزد و گزینه های مهم شهرستان های دیگر استان هم وارد ماراتن۹۴ خواهند شد.

Print Friendly
کدخبر : 65531
42 دیدگاه

 1. چالدرانی says:

  با سلام مهندس عسگری یادتان رفته

 2. سید ذبیح says:

  تحلیل خیلی غیر واقع بینانه است و فقط به درد تا ۲۷ خرداد می خورد. سیاسیتمدار آن است که بتواند ۸ اسفند را پیش بینی کند

 3. اسماعيل سربلند says:

  البته تحلیل خیلی خوبی بود :
  اول جای تعجب دارد که روح اله بدون تجربه جایی میرود که خیلی مهم است ولی از خیلی ها بهتر خواهد بود .

  دوم حیف است واقعا از نماینده شایسته ای همچون دکتر جهانگیرزاده بگذریم ، ایشان بهترین شخص سیاسی و نماینده مردمی هستند که تابحال استان ما به خود دیده ، ولی حیف مردم ما احساسی هستند …….

  سوم ، نباید امثال ذاکر و بازیان را دست کم گرفت …

  ولی کردها

  فتاحی ها دیگر کارشان تمام است حد انها فقط شورا می تواند باشد ……
  چهره های گفته شده را تحلیل میکنم :
  دکتر کریم فتاح پور بخاطر برخی حاشیه ها بعد از انتخابات ، صلاحیت و اعتبارش را میان کردها از دست داده است.

  دکتر خان احمد زاده با اون وقارش و متانت اش بهتر است جایگاه علمی استان را حفظ کند و کار سیاسی به دردش نمیخورد ایشان بدل جوان تر دکتر عابد هستند

  اما زوج عبدالله زاده و خانم شیزاد نیز رای نخواهند داشت چرا که جریان ازدواج انها و دفاع از اعتبار زن کرد و خانواده کرد وجهه انها را خراب تر کرد مخصوصا خان شیرزاد که خانواده ای را به هم زد و …

  خانم منصوری صریح الهجه می باشد ولی بی تجربه و زود باور ، گذشت زمانی که با عکس روتوش شده و با همت مرحوم وجدی حاتمی وارد عرصه شد و رلی اول اورد

  مهندس سخی دل با جسارت و تجربه شورا میتواند گزینه خوبی باشد به شرط حمایت مالی از طرف هواداران ، مسلط به زبان انگلیسی و با ایده و فکر.

  نقشین ، گذشت ، در دوره ایشان بود که صندلی کردها به ذاکر رسید ، در حد اموزش و پرورش خوب است …

  مهندس سلامت روندی ، جوانی جسور و با تجربه مدیریت سه ساله نظام ، که از لحاظ مالی هم چشم داشتی ندارد میتواند گزینه خوبی باشد مخصوصا که میان قشر تحصیل کرده دارای جایگاه ویژه ای است و دوست داشتنی ، و چون به خاطر اصلاح طلب بودن در شورا رد صلاحیت شده بود میتواند رای اول کردها باشد چرا که از طرف طوایف کرد هم حمایت خواهد شد.

  الهی نمی تواند گزینه خوبی باشد بالاخص که برابر شنیده ها …..

  ولی معروفی جان نباید چهره های زیر فراموش کرد

  دکتر تندرست

  مهندس جواد حقیقی اصل

  مهندس عزیزی مدیر کل بنیاد مسکن

  سلیمانی مدیر کل قبلی کار

  قدرتی جوان ورزشکار

  مهندس محبت خواه از اداره کل راه و شهرسازی

  مهندس حاتمی از شورا

  ذاکر نماینده قبلی

  مهندس میرزایی

  ماموستا هاشم زاده

  در خاتمه ضمن تقدیر از اطلاع رسانی و تحلیل جنابعالی خیلی عالی بود بهتر است ادامه داده شود تا مردم فهیم ارومیه پیشاپیش بتوانند انتخاب نمایند

  ولی

  • امیر says:

   ناصری قامت و نقی زاده آیندلو هم میاید

  • ناشناس says:

   تحلیل خوبی بود جناب اقای سلامت (سربلند)، بسیار واقع بینانه و نزدیک به واقعیت، هرچند در مورد برخی بسیار خلاصه گویی شده و برای برخی اضافه گویی. که آن هم طبیعی است بالاخره هر کس باید بفکر منافع خود باشد حتی دوستی ها هم تحت شعاع این حقیقت قرار میگیرند.

 4. اسماعيل سربلند says:

  جناب اقای معروفی در سایت شما قبلا ، پیغام ها رو میشد دید ، اون حالت بهتر بود و نظرات رو میدیدند
  بهتر است همون حالت باشد ، مخصوصا سایت شما که پر بیننده تر است

 5. صفری says:

  باسلام، به نظر اینجانب بایستی جایگاه رفیع مدیریتی محمد حضرت پور را با جایگاه فرزندش یکسان نگیریم.
  در خصوص نماینده اکراد، ظاهراً خانم مهندس مسگری از کارشناسان سازمان آب استان که فرزند شهید نیز می باشند قدم به عرصه انتخابات گذاشته اند. ایشان با توجه به مراتب تعهد و تخصص خود شانس بیشتری جهت تصدی پست نماینگی اکراد را خواهند داشت.
  نهایتاً با تأیید کلیت تحلیل نویسنده محترم، به نظر اینجانب شانس پیروزی آقای سید سلمان ذاکر و مهندس بازیان در این انتخابات بیشتر از سایر گزینه ها می باشد.

 6. نخبگان says:

  فکرکنم هوای شهر با مهندس داودمحمدی پیرمراد ها تازه خواهد شد….

 7. امیر says:

  آقای معروفی عزیز، در صورت استانی شدن انتخابات هم دو استان آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان به دلیل وجود قومیت ها مستثنی خواهند شد.

 8. بهروز says:

  با سلام و تشکر از تحلیل جنابعالی،بنده هم در مورد ترفند جهانگیر زاده در حمایت از حضرت پور با شما موافقم اما در مورد ذاکر ضعیف تحلیل کردین بخصوص این دوره که احتمالش زیاده ذاکر دوباره اعتماد کرد ها جلب کنه و از طرف دیگر یک مسئول کشوری وفادار به همشهریانش میباشد.احتمال رای اوردنش خیلی زیاده.

 9. ناشناس says:

  جناب آقای معروفی حسین پناهی یکی از چهره های خدوم وزحمت کش جامعه از اعضایرمحترم شورای شهر ارومیه که همه به صداقت و پاکیش ایمان دارند وانشاله به امید خدا و همت بالای مردم یکی از سه نماینده دوره دهم به مجلس راه خوهد یافت به امید آن روز

 10. محسن says:

  زنده باد دکتر فیضی
  ما جمعی از دانشجویان حمایت خود را از دکتر جعفر صادق فیضی إعلام میکنیم.

 11. صادق says:

  اولا نگارنده با ناشیگری از همان اول خودش را معرفی کرده کسی که فقط دو ماه مانده به انتخابات با شیوه های خاص خود وحذف رقبا وبا برند دیگران به صحنه میاد ومردم را فریب میدهد تا خال کسی شنیده مشکل یکی را حل کرده باشد.با انداختن چند اسم میخواهد فضا سازی کند بعضی ها با ادا اطوار ابرومان رادر مجلس بردند بعضیها فکر میکنند مردم شعور سیاسی ندارند و میخواهند در مجلس مهد کودک راه بیاندازندمردم این بار نماینده مردمی را انتخاب میکنند وبه این بازیها توجهی ندارند دیگر حناتان رنگی نخواهد داشت وخودتان را به دولت نچسبانید

 12. نجاتی استاد دانشگاه says:

  منتخبین این دوره مجلس افراد اعتدال وخوش برخورد ومردمی مثل عرب باغی . بخشایشی ذاکر .فتح نژاد.خانم قنبر پور.فتاحی شوراودکتر آقازاده هستنداینها در میان مردم پایگاه اجتماعی دارند دغل کار نیستند به خوشنامی مشهورندعملکردشان مورد قبول مردم است سیاسی کار وتخریبچی نیستند امتحان پس داده اندوقطعا از میان این افراد رقابت واقعی انجام میش

 13. قادر says:

  چه میشود آقا روح الله آقای قاضی پور ……

 14. من says:

  من را فراموش کرده اید،من هم می آیم

 15. فرهاد says:

  دوستان فراموش نشود برادربزرگوار ومورد تایید تمام کردها آقای عادل ناصری یکی از گزینه های اصلح می باشند

 16. زانیار says:

  برادران همشهری در نظر داشته باشید مجلس استانی میشود
  پس چهره های مطرح استانی مورد نیازند
  بعنوان یک کرد ارومیه
  در میان نامزدهای احتمالی دو چهره استانی تر خواهند بود
  ماموستا عبداله زاده و ماموستا هاشم ابادی
  سایر افراد در استان چندان مطرح نیستند با توجه به مطرحیت ماموستا ها در جامعه کرد

 17. محمدی says:

  آمدن روح الله ترفند جهانگیرزاده است کاری کرد پدر نیایید چون رای اکثریت جواد مال ایشانه……

 18. پریسا.دانشجو says:

  عرب باغی. خانم قنبر پور .ذاکر و فتاحی شانس زیادی برای انتخابات مجلس دارند

 19. جواد says:

  ذاکر نفر اول است انشالله ……

 20. بهرامی says:

  حضرت پور فروزان آقازاده
  جمع عقلا و کارآمدان

 21. حسین says:

  اگر روح الله بیاد یعنی اینکه حضرت پور از الان قافیه را باخته ودر بین مردم پایگاهی نخواهد داشت.
  ما دوست داریم حضرت پور خودش باشد وبرندش مال خودش باشد نه مال دیگران .
  از بین سایر رقبا هم در بالا نظرسرکار خانم پریسا و نجاتی را بیشتر مقبول دانستم وبی غل وغش بود قنبر پور .ذاکر وعرب باغی اگه بیاد خیلی بهتره

 22. رشید says:

  ذاکر .اقازاده.بخشایشی مثلث ونماد خدمت میشود با اینها آبرو داری کرد

 23. الماسی says:

  ذاکر رای اول مردم ارومیه .
  اامیدوارم مردم فرق بین سیاستبازی و خدمت خالصانه را متوجه شده باشند .یک شهروند عادی

 24. ناشناس says:

  ذاکر اگه خوب بود این دفعه می رفت مجلس

 25. محمود says:

  ارومیه شهر خاصی هست فرد سیاسی مثل من از افراد شما مثلا به ذاکر خاطر سلامتش فروزان خاطر کارش قهوجیان خاطر رفاقتش رای میدم حالا ببین دیگران جه میکنند رای ارومیه تشکیلاتی نیست

 26. مهرابب. says:

  اسلام
  دکتر کریم فرجی دکتری تاریخ وکارشناس ارشد علوم سیاسی و پژوهشگر موسسه تاریخ معاصر وقاهرترین سخنور استان ،جوان خوش فکر کُرد با کمپین قدرتمند وارد عرصه شود

 27. مهرابب. says:

  اسلام

  واقیعیت داره دکتر کریم فرجی دکتری تاریخ وکارشناس ارشد علوم سیاسی و پژوهشگر موسسه تاریخ معاصر وقاهرترین سخنور استان ،جوان خوش فکر کُرد با کمپین قدرتمند وارد عرصه شود

 28. مهراب says:

  اسلام واقعیت داره دکتر کریم فرجی دکتری تاریخ وکارشناس ارشد علوم سیاسی و پژوهشگر موسسه تاریخ معاصر و قاهرترین سخنور استان ،جوان خوش فکر کُرد با کمپین قدرتمند وارد عرصه می شود؟ اگه ایشان بیاید همان کسی است که سالها دنبالش بودیم؟ و همه ی این کسانیکه مطرح شدن را تویی جیبش قرار میده

 29. حضرت پل says:

  سه نماینده منتخب شهر ما
  حضرت پور پدر
  جهانگیرزاده عزیز
  سلامت روندی جوان

 30. اسماعیل سربلند says:

  جناب معروفی این تحلیل را لطفا در تیتر های اول قرار بده و تا ۲۸ خرداد لازمه و اینکه چه کسانی انصراف خواهند داد

 31. داود افشار says:

  سلام.
  ۱ محمد حضرتپور (شهردار فعلی)
  ۲ قاضی پور (نماینده فعلی)
  ۳ عبدالعلی زاده (وزیر اسبق مسکن و شهرسازی)

 32. ناشناس says:

  علیرضا عبداله زاده صد در صد

 33. جوان says:

  سلام
  تحلیل انتخابات پیش رو هنوز زود است .بهتر است به موضوعات مهمتری بپردازین
  رانت خواری ورشوه خواریهایی که از طرف برخی نمایندگان فعلا درجریانه
  مثلا آقای …… با وساطت وخیانت خودش باعث شده یک شرکت هندلینگ هواپیمایی بدون شرکت در مناقصه ویا شرکت در پروسه اصل ۴۴قانون اساسی که همان خصوصی سازی میباشد.
  توانسته با لجاجت خود وپافشاری هندلینگ یک شرکت کاملا دولتی را به یک شرکت خصوصی بی درو پیکر به نام س قرارداد ببندد.
  شنیده ها حاکی از آن است که ۱۵۰عدد سکه طلا برای اینکار رشوه گرفته است.
  خیانت های دیگر این گونه افراد در ایام نزدیک انتخابات تحت پوشش یک وبلاگ به اطلاع مردم غیور ارومیه خواهد رسید.
  مرگ بر جنایتکارها

 34. کردها says:

  یک کرسی مجلس صد در صد مال کردهاست ولی فتاحی تاریخ مصرفش تموم شده باید فرد جسور وجدیدی وارد عرصه بشه….

 35. کاوه says:

  البته هنوز زود است در مورد انتخابات صحبت کنیم.

 36. کاوه says:

  ولی با توجه با بازخوردی که از جامعه کرد ارومیه می بینیم

 37. کاوه says:

  با توجه به بازخوردی که از جامعه کرد ارومیه می بینیم فتاحی بیاید هم رای نمی آرد(الته شاید به تعداد انگشتان دست بیارد)مردم کرد ارومیه آنقدر فهیم اند که کسی رو روانه مجلس کنند که از خود مردم و برای مردم و همین طور جسور باشد.

 38. ایمان says:

  اتفاق نظر جامعه کرد ارومیه بر روی افرادی است که ویژگی های نظیر دارای سوابق اجرایی -دارای سواد – جسور- جدی- جدید- پیگیر- فعال رو داشته باشن حالا ببینیم روز ۷ اسفند نتیجه چه می شود؟

 39. ناشناس says:

  جواد جهانگیرزاده حرف اول را میزند چرا ما چشم را به واقعیت ها میبندیم و احساسی حرف میزنیم کارنامه هر کس را باید بررسی کرد و نظر داد

دیدگاه خود را به ما بگویید.