آذربایجان غربی محروم از زیرساختهای ریلی و جاده ای مناسب | جوان پرس
تاریخ انتشار :یکشنبه 18 ژوئن 17.::. ساعت : 6:35 ب.ظ

   223 بازدید

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در مراسم تکریم و معرفی خویش اظهار داشت: بی‌شک موضوع راه به عنوان شریان حیاتی نقش فراوانی در مراودات اقتصادی مثل ترانزیت کالا و تولید و اشتغال بر عهده داشته و در رشد و توسعه شهرها بسیار موثر است.

جوان پرس : ابراهیم مبارک‌قدم مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در مراسم تکریم و معرفی خویش اظهار داشت: بی‌شک موضوع راه به عنوان شریان حیاتی نقش فراوانی در مراودات اقتصادی مثل ترانزیت کالا و تولید و اشتغال بر عهده داشته و در رشد و توسعه شهرها بسیار موثر است.

وی تصریح کرد: بی‌تردید هر جا زیرساخت‌ها تقویت شود ، آن منطقه به رشد و شکوفایی دست یافته چون توسعه شهرها سبب افزایش ارتباطات و حمل و نقل می‌شود.

مدیرکل جدید راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی با اشاره به ظرفیت‌های مطلوب استان، افزود: با توجه به اینکه آذربایجان‌غربی با سه کشور هم مرز بوده و از سوی دیگر دارای منطقه آزاد ماکو و مناطق ویژه اقتصادی است، زمینه برای ترانزیت کالا و توسعه گردشگری در آن وجود دارد.

وی بیان کرد: متاسفانه با وجود اینکه آذربایجان‌غربی تنها راه زمینی اتصال به اروپا را دارد اما از امکانات ریلی و جاده‌ای لازم برخوردار نیست.

مبارک‌قدم با تاکید بر پایان‌بخشی پروژه آزادراه ارومیه به تبریز، گفت: از سوی دیگر تکمیل شبکه جاده‌ای و ریلی و پیگیری قطار سریع‌السیر ارومیه به تبریز با توجه به ترددهای بسیار، لازم و ضروری است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه هم‌اکنون یک سوم جمعیت استان در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و تنها 47 درصد راه روستایی آذربایجان‌غربی آسفالت است، بنابراین رسیدگی به راه روستایی استان از اهمیت فراوانی برخوردار است.

مدیرکل جدید راه و شهرسازی آذربایجان غربی افزود: با توجه به اینکه اجرای پروژه‌های راه و شهرسازی بسیار گران‌قیمت است، پس باید از محل اعتبارات ملی، فاینانس و از روش‌های جدید برای جلب مشارکت بخش خصوصی استفاده کرد.

وی با اشاره به مشکل بافت فرسوده در استان، بیان کرد: وجود سه هزار هکتار بافت فرسوده، سوانح و مشکلات خدمات‌رسانی را افزایش می‌دهد بنابراین با توجه به اینکه ارومیه با 750 هزار نفر جمعیت در جایگاه فراملی قرار دارد، باید انضباط شهری در بافت تاریخی آن مورد توجه قرار گیرد.

مبارک‌قدم با اشاره به اینکه امسال 10 هزار واحد مسکن مهر در آذربایجان‌غربی به پایان رسیده و تحویل می‌شود، گفت: در این رابطه باید خدمات زیربنایی مساکن مهر استان تامین شود.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون 16 هزار نفر در استان عضو نظام مهندسی هستند، تصریح کرد: از این تعداد 6 هزار و 500 نفر دارای پروانه اشتغال هستند.

مدیرکل جدید راه و شهرسازی آذربایجان غربی با اشاره به اهداف و برنامه‌های امسال اداره کل راه و شهرسازی استان، افزود: افزایش ترانزیت بار و مسافر از طریق گسترش ریل و جاده، افزایش بهره‌وری شهری با گسترش خدمات عمومی و توجه به عدالت اجتماعی در شهرها و نیز تقویت بنیان‌های شهرهای کوچک و ساماندهی سکونتگاه‌های غیرمجاز در شهرهای بزرگ از سایر اهداف امسال این اداره کل است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 105254
دیدگاه خود را به ما بگویید.