تاریخ انتشار :شنبه ۲ تیر ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۱۰ ب.ظ

   109 بازدید

تقی کهوریان : در سیلاب روستای پسوه 99 خانه تخریب و یا بشدت آسیب دیده بودند و 6 خانه نیز نیاز به تعمیرات داشت که با اختصاص این زمین علاوه بر خانوارهای آسیب دیده ،اسکان خانواده های فرعی فاقد مسکن ساکن در مساکن تخریب شده نیز امکان پذیر است.

جوان پرس : در آیینی که به صورت نمادین و با حضور  رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در خانه ملت  ، تقی کهوریان معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار آذربایجان غربی، ترابی فرماندار پیرانشهر و جمعی از مدیران کل استان و اهالی روستای پسوه برگزار شد عملیات ساخت خانه های روستایی که بر اثر سیلاب بی سابقه اردیبشهت امسال در روستای پسوه تخریب شده بودند آغاز شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در این مراسم که با کلنگ زنی محل خانه چوپان روستا همراه شد با تاکید برتسریع در عملیات بازسازی خانه های تخریب شده گفت:برای بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده با موافقت استاندار محترم ۱۵ هکتار از ارضی ملّی اختصاص یافته که بصورت رایگان دراختیار خانواده های آسیب دیده قرار می گیرد.
تقی کهوریان افزود: در سیلاب روستای پسوه ۹۹ خانه تخریب و یا بشدت آسیب دیده بودند و ۶ خانه نیز نیاز به تعمیرات داشت که با اختصاص این زمین علاوه بر خانوارهای آسیب دیده ،اسکان خانواده های فرعی فاقد مسکن ساکن در مساکن تخریب شده نیز امکان پذیر است.
وی ادامه داد: در مرحله نخست ۶۳ قطعه زمین برای خانه های واقع در مسیل آماده سازی شده است که تخریب شده و در آزادسازی مسیل و حریم رودخانه پاکسازی شده اند پیش بینی شده است و در مرحله بعدی نیز برای سایر خانوارها نیز زمین واگذار می شود. البته تعدادی از مساکن نیز در خارج از حریم و بستر رودخانه واقع و تخریب شده اند در جاسازی می شوند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار به آغاز عملیات احداث خانه چوپان فداکار روستای پسوه نیز که با اطلاع رسانی به موقع روستائیان را از تهدید سیلاب و از بروز یک فاجعه انسانی نجات داده بود اشاره کرد و گفت: با دستور استاندار محترم و با هدف تقدیر از فداکاری این هم وطن روستایی محل سکونت ایشان توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بصورت رایگان احداث و تحویل  داده می شود.
تقی کوریان با بیان اینکه این مقدار زمین برای اسکان خانواده های ساکن در روستای پسوه مساحت لازم را دارد افزود: با تلاش مجموعه ادارات و سازمان های اجرایی و امدادی استان از نخستین ساعات حادثه کمک های لازم انجام شده و با مشارکت روستائیان وبا لایروبی مسیل در داخل روستا با فعالیت جهادی شرکت آب منطقه ای و کمک شرکت آب و نیروی ایران و بخش خصوصی در تامین بخشی از ماشین آلات عملیات آزادسازی حریم مسیل نیز انجام شده است که برای ساخت خانه و اسکان تمامی خانواره های روستایی که درسیلاب خسارت دیده اند و یا فاقد خانه بوده وعلاقمند به جابجایی و صاحب خانه شدند دارند زمین اختصاص یافته و واگذار می شود.
جانشین رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در ادامه سخنان خود به تاکیدات مقام عالی استان در بازسازی سریع خانه های آسیب دیده در روستای پسوه اشاره کرد و ادامه داد:هماهنگی های لازم برای پرداخت تسهیلات با بانک های عامل در استان انجام شده و با مشارکت روستائیان و شرکت های بزرگ عمرانی در منطقه در تامین مصالح مورد نیازعملیات احداث واحدها با آغاز مراحله پی کنی خانه ها سرعت می گیرد.
تقی کهوریان کمک ۳۰ میلیون ریال استاندار به هریک از خانواده های روستایی پسوه را یادآورد شد وخاطرنشان کرد: برای ساخت خانه ها نیز علاوه بر پرداخت ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی و تامین بخشی از مصالح ساختمانی شامل ماسه ،سنگ و سیمان توسط شرکت آب نیرو، شرکت های خدمات رسان نیز با تکمیل شبکه خدماتی خود در مکان جدید، نیازهای زیرساختی برای روستائیان را آماده می سازند.
وی همچنین به اجرای طرح بیمه خانه های روستایی دراستان اشاره کرد و گفت: در این طرح که با تاکید استاندار محترم آغاز شده روستائیان با پرداخت سالیانه ۹۰ هزار ریال  و تکمیل آن توسط دهیاریها از محل عوارض ارزش افزوده اماکن و خانه های خود را در برابر حوادث غیرمترقبه نظیر سیل، زلزله بیمه کرده و در حوادث احتمالی از خدمات بیمه برای  جبران خسارت ها برخوردار می شوند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار افزود: تاکنون در این طرح ۱۳۰ هزار خانه روستایی بیمه شده و بیمه نامه دریافت نمده اند که با احتساب ۷۰ هزار خانه بیمه شده روستایی که توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و یا ادارات بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) احداث شده اند و بیمه نامه دارند، عمده خانه های روستایی استان تحت پوشش بیمه حوادث قرار می گیرند وانتظار می رود این پروسه را در اندک روستاهای باقیمانده تکمیل نموده و هر سال نسبت به تمدید بیمه نامه ها اقدام گردد.
تقی کهوریان از شرکت های خدمات رسان نیز خواست تا سریعا کارهای شبکه گذاری و تامین خدمات زیربنایی ، آب ، برق ، گاز ومخابرات را در مکان جدید به اتمام برسانند.

آغاز بازسازی خانه های آسیب دیده سیلاب پسوه / شروع ساخت خانه چوپان راستگو

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 115104
دیدگاه خود را به ما بگویید.