تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۰ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۱:۱۹ ب.ظ

   201 بازدید

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: طرح نظارتی نوروز امسال در آذربایجان‌غربی از 15 بهمن ماه آغاز و تا 30 فروردین سال آینده ادامه می‌یابد.

 جوان پرس : رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: طرح نظارتی نوروز امسال در آذربایجان‌غربی از 15 بهمن ماه آغاز و تا 30 فروردین سال آینده ادامه می‌یابد.

 جعفرصادق اسکندری با اشاره به دستورالعمل اجرایی طرح نظارتی پایش بازار کالا و خدمات ویژه نوروز سال1397 اظهار کرد: هدف از اجرای این طرح، ضرورت کنترل و نظارت بر وضعیت بازار کالا و خدمات الویت‌دار در مراحل تامین، توزیع، ارائه خدمات و قیمت، با توجه به افزایش خرید و تقاضای عمومی برای بسیاری از کالاها و خدمات در روزهای پایانی سال و با هدف ایجاد آرامش در فضای روانی جامعه است.

وی تصریح کرد: همچنین ایجاد زمینه مناسب برای تامین مایحتاج عمومی، جلوگیری از تخلفات احتمالی و رسیدگی سریع، دقیق و کارشناسی به شکایات و گزارش‌های مردمی و اتخاذ تمهیدات لازم به منظور هم افزایی و همکاری موثر با سایر نهادها و دستگاه‌های ذیربط در شهرستان در راستای وحدت رویه در اقدامات نظارتی دنبال می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به اینکه زمان اجراء این برنامه در دو مرحله انجام می‎شود افزود: مرحله مقدماتی آن از هفت تا 14 بهمن و مرحله عملیاتی و اجرایی آن نیز از 15 بهمن تا 30 فروردین سال آینده اجرا می‌شود.

وی گفت: در این ایام هماهنگی لازم با کمیسیون نظارت شهرستان به منظور نظارت و تثبیت نرخ کالاهای مصوب در زمینه کالاها و خدمات پرمصرف انجام می‌شود.

اسکندری اظهار کرد: در بخش کالایی در طرح نوروز سال 97، عرصه فعالیت در بخش کالایی شامل نان، لبنیات مثل شیر، ماست و پنیر، البسه و پوشاک، کیف، کفش، آجیل، خشکبار، خواربار و شیرینی‌جات، لبنیات، گوشت‌قرمز، گوشت ‌مرغ، ماهی، قند و شکر، روغن‌ نباتی، برنج و نیز میوه مثل سیب و پرتقال انجام می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات بخش خدماتی بیان کرد: در این رابطه،عرصه فعالیت در بخش خدماتی شامل شرکت‌های مسافرتی هوایی، زمینی و دفتر فروش آنها، حمل و نقل درون‌شهری و برون شهری، اماکن تفریحی و فرهنگی، سیاحتی و زیارتی، واحدهای اقامتی، غذاخوری‌ها و رستورانهای بین راهی، نظارت بر عملکرد انبارها و سردخانه ها، میادین میوه و تره‌بار انجام می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تصریح کرد: از سوی دیگر هرگونه تغییر قیمت کالا و خدمات تا پایان فروردین ماه سال 1397 ممنوع است.

وی با بیان اینکه در این ایام، نظارت ویژه بر تأمین، جذب، توزیع و قیمت میوه و مرکبات به ویژه پرتقال، سیب و طرح تنظیم بازار و میوه‌های پرمصرف انجام می‌شودگفت: علاوه بر آن، نظارت بر مراکز نگهداری کالا مثل سردخانه‌هاو انبارها و بررسی میزان موجودی کالا در اول و پایان دوره به منظور پشتوانه ذخیره‌سازی انجام می‌شود.

اسکندری از برنامه‌ریزی برای نظارت بر نحوه عملکرد نمایشگاه‌های عرضه مستقیم بهاره و فروش فوق‌العاده محصولات خبر داد و تصریح کرد: در این رابطه ضمن استقرار غرفه ثابت عوامل واحد بازرسی و رسیدگی به شکایات در مدخل ورودی کلیه نمایشگاه‌ها به منظور نظارت به هنگام و احقاق حقوق مصرف کنندگان، پایش و نظارت مستمر بر نحوه خدمات‌رسانی پارکینگ نمایشگاه و جلوگیری از تخلفات احتمالی صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: کالاهای اولویت‌دار در نمایشگاه‌های بهاره شامل پوشاک، کیف و کفش، اقلام پروتئینی، آجیل و خشکبار، شیرینی، میوه و سایر کالاهای پر مصرف این ایام است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با تاکید بر عدم عرضه کالاهای غیر استاندارد و قاچاق در نمایشگاه‌های بهاره افزود: علاوه بر آن نظارت ویژه بر رعایت نصب برچسب قیمت و صدور فاکتور و رعایت ضرایب سود مجاز در مقاطع عمده و خرده‌فروشی توسط مبادی صنفی عرضه کننده کالا و خدمات انجام می‌شود.

وی از بهره‌گیری از توان اتحادیه‌ها در همگانی کردن نصب برچسب قیمت کالا و خدمات خبر داد و افزود: علاوه بر آن، توجه و حساسیت بر واحدهای برگزار کننده حراج به ویژه از نظر دارا بودن مجوز لازم از اتحادیه صنف مربوطه، دارا بودن پروانه کسب و اجرای حراج در مدت قانونی و رعایت درصد تخفیف قانونی پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح نظارتی نوروز 97 در استان اظهار کرد: در این رابطه برنامه‌ریزی لازم برای تعیین و معرفی شبکه‌های توزیع منتخب و قابل شناسایی به منظور عرضه بهینه اقلام مشمول طرح تأمین و توزیع ایام نوروز، با هدف جلوگیری از هر گونه تخلف در توزیع اقلام به لحاظ کیفیت و کمیت و قیمت کالاها انجام می‌شود.

اسکندری با تاکید بر نظارت مؤثر به منظور حصول اطمینان از خالص‌فروشی کالا اعم از شیرینی و میوه بیان کرد: علاوه بر آن، برخورد قاطع و بازدارنده با متخلفین تحت عنوان کم‌فروشی نیز در این طرح پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی از نظارت بر نحوه تولید، چاپ و مصرف جعبه های مقوایی شیرینی مطابق با معیارهای سازمان ملی استاندارد و تأیید دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و افزود: علاوه بر آن، نظارت بر حسن اجرای قیمت‌های مصوب پایانه‌های مسافربری و حمل و نقل درون شهری و

نظارت بر نحوه ارائه خدمات در اتوبوس های ویژه بر اساس ضوابط و مقررات نیز انجام می‌شود.

اسکندری با تاکید بر نظارت بر نحوه ارائه خدمات پارکینگ ها و توقفگاه ها و حصول اطمینان از رعایت سقف قیمت‌های مصوب در استان در طرح بازرسی نوروزی بیان کرد: همچنین نظارت بر نحوه فروش بلیط‌های پروازهای داخلی و خارجی، فروش تورهای داخلی و چگونگی ارائه خدمات به مسافرین، توجه به قرارداد دفاتر با مسافران و الزام تمامی دفاتر به ثبت قرارداد با سربرگ دفتر در تمامی تورهای داخلی و خارجی برای جلوگیری از ثبت قراردادهای صوری صورت می‌پذیرد.

وی بیان کرد: در مدت اجرای طرح بازرسی نوروزی از 15 بهمن تا 30 فروردین سال آینده، گروه‌های بازرسی سیار و ثابت در مراکز عمده عرضه کالا، میادین میوه و تره بار، پایانه های مسافربری بین شهری به ویژه استان های سیاحتی، زیارتی و مهمان‌پذیر مستقر می‌شوند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی افزود: علاوه بر آن، نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا و سطح شهر به منظور سهولت در دسترسی مصرف کنندگان به مراجع نظارتی و رسیدگی سریع و مؤثر به تخلفات برگزار می‌شود.

به گفته وی، جلوگیری از عرضه کالاهای قاچاق و برخورد بازدارنده با تخلفات احرازی مطابق قوانین و بخشنامه‌های مربوط و نیز استفاده از توان انجمن‌های حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و ناظرین افتخاری به منظور انجام نظارت و بازرسی نامحسوس بر واحدهای صنفی نیز صورت می‌گیرد.

اسکندری اظهار کرد: لازم است در طرح بازرسی نوروز 97 به نحوی برنامه-ریزی شده و تلفن 124 شهرستان‌ها به صورت فعال در تمام اوقات در دریافت گزارشات مردمی اقدامات لازم را به عمل آورند.

وی بیان کرد: بدیهی است در طول اجرای طرح نظارتی، انعکاس بهنگام گزارشات بازار و جلوگیری از بروز التهاب در بازار نیازمند بررسی و اتخاذ تصمیمات سریع بوده، مورد درخواست و تأکید جدی است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 111500
دیدگاه خود را به ما بگویید.