تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۳۱ ب.ظ

   130 بازدید

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از آغاز مرمت سه بنای تاریخی ارامنه در استان خبر داد.

جوان پرس : سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از آغاز مرمت سه بنای تاریخی ارامنه در استان خبر داد.

 حسن سپهرفر در خصوص جزییات مرمت این طرح ها اظهارداشت: با اختصاص اعتبار لازم، عملیات مرمت سه مقبره تاریخی که در اطراف قره کلیسای چالدران قرار دارند شروع شد.

وی با بیان اینکه در برنامه ریزی های سالجای این اداره کل ، مرمت ابنیه تاریخی اطراف قره کلیسا در دستور کار قرار گرفته بود که بر همین اساس مرمت این سه بنا با تخصیص اعتبار لازم شروع شد افزود: یکی از این بناها، مقبره ساندوخت است که بر روی بلندترین نقطه ارتفاعات شمالی دیر تادئوس  ( قره کلیسا ) واقع شده است ومربوط به سال ۱۸۱۳ میلادی  می باشد.

وی با اشاره به اینکه برای مرمت این بنا، انجام مرمت های موضعی، استحکام بخشی و اجرای کف فرش، در نظر گرفته شده است ادامه داد: دیگر بنای که در دست مرمت است، عبادتگاه ساندخت است که در سمت جنوبی قره کلیسا و بر سر راه آن واقع شده است که قرار است اجرای پوشش محافظ، مرمت جداره و انجام کف سازی در آن اجرا شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: کلیسای زاکاره که در سمت شمالی قره کلیسا قرار دارد، از دیگر ابینه تاریخی این منطقه است که کار مرمت و استحکام بخشی آن شروع شده است.

سپهرفر اضافه کرد: مجموع اعتبارات اختصاص یافته برای مرمت این سه بنای تاریخی حدود ۱۰۰۰ میلیون ریال بوده که از محل اعتبارات استانی تامین شده است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114005




دیدگاه خود را به ما بگویید.