تاریخ انتشار :دوشنبه 14 دسامبر 15.::. ساعت : 2:06 ب.ظ

   1013 بازدید

آدم برفی
مديران امور شهري بهتر است فكري براي برداشتن برف ها و تميز كردن خيابان ها و معابر عمومي و ساماندهي مشكلات يك روز برفي بكنند.

جوان پرس :  تمیزی و پاکیزگی شهرها مدیون تلاش و کوشش شبانه روزی کارگران زحمتکشی است که شبانه روز تلاش می کنند تا مردم به راحتی نفس بکشند ؛ اما معمولا بعد از بارش باران و برف که یک رحمت الهی است و به رغم همه تلاش کارگران خدوم و زحمتکش و این نارنجی پوشان بی ادعا مشکلات زیادی برای مردم در عبور و مرور بوجود می آید ؛ در زمان بارش باران در پس ناکارآمدی در مدیریت و ساماندهی دفع آب های سطحی خیابان ها و معابر را سیلاب فرا می گیرد و بقول خودمان دریاچه به شهر می آید.

اگر چه مسئولین تلاش خود را برای کمک به مردم و رفع مشکلات انجام داده اند اما دراین روزها مسئولین چه تدابیری را باید بی اندیشند که خدمات رسانی درحوزه های شهری و برون شهری به موقع انجام پذیرد؟

چرا با وجود پیش بینی های کارشناسان هواشناسی در زمینه بارندگی ها، در برخی از مناطق استان بویژه در جاده های بین شهری و داخل شهرها مسئولان هنگام بارش برف غافلگیر می شوند؟

در زمان بارش برف تردد با مشکلات زیادی انجام می گیرد ؛ از کمبود تاکسی و ضعف در ناوگان حمل و نقل عمومی تا اوضاع نابسامان خیابان ها و محلات مختلف بخصوص مناطق حاشیه ای گرفته تا برف تلنبار شده در کنار خیابان ها همه و همه مشکلاتی است که مردم با آن درگیر هستند.

در سایه کم توجهی مجموعه مدیران شهری معابر عمومی بعد از یک روز برفی در وضعیت نابسامانی به سر می‌برد که نیاز به توجه جدی مسئولین دارد ، همچنین در برخی از خیابان های این شهر که عملیات حفاری برای فاضلاب انجام گرفته به علت عدم انجام عملیات آسفالت‌ریزی متاسفانه مردم محله ها در گل و لای زندگی می‌کنند حتی در مسیر حفاری ها در این محله ها عبور و مرور به سختی انجام می‌گیرد چرا که هنگام عبور و مرور خودروها در مسیر، موجب پاشیده شدن گل و لای بر روی عابران پیاده می‌شود اما در صورتی که در وضعیت جوی سالم بعد از حفاری اقدام به آسفالت ریزی می شد مردم دیگر با این مشکل مواجه نمی‌شدند.

هنگام بارش در ارومیه اکثر خیابان ها و معابر عمومی با آب گرفتگی و مشکل تردد در کوچه ها و محلات مواجه می شوند ؛ این مشکل چند علت اصلی دارد که یکی از آنها نبود مدیریت بحران منظم در ادارات از جمله شهرداری ها و تمیز کردن خیابان ها از برف و گل و لای ؛ نبود ماشین آلات مناسب و فرسوده شدن آنها ، موضوع بعدی ضعف ناوگان حمل و نقل عمومی است.

 از سویی متولی شهر ارومیه در عملکرد های پیشین و حتی در مورد بارندگی های اخیر بخوبی نشان داد که چقدر هنر مدیریت بحران دارد! در علوم مدیریتی ، توانایی مدیر شهری را در دفعات افتتاح و پروژه های همزمان و انواع جشنواره ها نمی سنجند که هرچند این موارد نیز هم جای تشکر و هم جای بحث دارند.

توانایی مسئولین یک شهر از جمله ارومیه را در بحران های این چنینی عیاری شده است برای آنان که می بینند ! برای آنانی که از رنگ جدول مهمتر ، ترافیک شهری است ! برای آنانی که با مشکلات تردد در گل و لای شهری مواجه میشوند! برای آنان که در یک رو برفی و یا بارانی با هزاران مشکل مواجه می شوند!

اصولا حل مشکل سخت تر از پیشگیری از ایجاد زمینه های آن است. متاسفانه در زمینه جلوگیری از ایجاد بستر مشکل آفرین ضعف عملکرد مشهود است.به عنوان مثال زمانی که تقاطع غیر همسطح مولوی ارومیه افتتاح شد همه از آن به عنوان گره گشای ترافیک ارومیه نام بردند و یا با افتتاح روگذر امام علی مشکل ترافیک این منطقه چند برابر شده است ؟!

سوال اینجاست آیا این تقاطع ها کامل و جامع اجرا شده اند ؟ آیا خود مسئولان شهری هر روز صبح و عصر در ترافیک شبه تقاطع ها گرفتار نمی شوند ؟ جای تاسف است که چرا مدیریت شهری پروژه ای را با هدف گذاری تسهیل ترافیک و روان سازی آن با سرمایه گذاری هنگفت انجام میدهد اما در نهایت همین ترافیک با حجم زیاد ماموران راهنمایی رانندگی مسئول کنترل ترافیک، برای همشهریان دردسر ساز میشود.آیا هدفی جز تسهیل تردد و روان سازی بار ترافیک را جستجو می کردید ؟

آیا شهرداری نمی تواند با اعزام چند ماشین و لودر اقدام به برداشتن برف ها و تمیزکردن خیابان ها بکند ؟! اگر خداوند متعال رحمت دیگری فرستاد و بر روی این برف ، برف دیگری ببارد آن وقت باید اوضاع شهرها را دید که نمونه عینی آْن را در سال های گذشته شاهد بودیم ؟!

به نظر می رسد مدیران امور شهری در برنامه ریزی این مهم دچار مشکلات اساسی هستند و همچنین برخی حاشیه سازی ، سیاسی بازی ها و سیاسی کاری ها فدای طرح های الویت دار شهری و برخی از چالش ها شده است.

Print Friendly
کدخبر : 81129
9 دیدگاه

 1. شهروند says:

  شهرداری تقریبا ۵۰ دستگاه کمپرسی داره اگه جلوی هر کدوم ی تیغه برف روب با هزینه ده میلیون تومان بکنه کل شهر تو نصف روز پاکسازی میشه. اینم هنر مدیران شهری هست که برای لاپوشانی کارهای خودشان جوانان مردم را مشغول میکنند.

 2. حسین says:

  شهرداری برای مشغول کردن مردم تلاش کنه!
  باور کنید توی کوچه ها زندگی مردم فلج شده و اصلا ماشینها قادر به حرکت نیستند! مهم نیست فعالیتهای سیاسی و انتخاباتی تعطیل نشه!!

 3. رشيد says:

  فکر اقای شهردار درشرایط فعلی مقابله با بحران نیست ، بلکه اقای حضرت پور تمام فکرش در یک ساله گذشته این بوده که چطور حضرت پور پسر را راهی مجلس بکند!!!!
  اقای حضرت پور پدر، گیرم که پدر فاضل از فضل پدر روح الله را چه حاصل

 4. اورموی مسلمان says:

  از قدیمی ها شنیده ایم دوست را در سفر و مرد را در بروز دشواری ها باید شناخت.
  شورای شهر و شهردار برمبنای تخصص و کار آمدی مدیریت شهری انتخاب نمی شوند و معیار و میزان ،آیتم های دیگری است!!!
  از خدا می خواهم ریزش و نزول این نعمت را چند روزی (یک هفته)مستمر و بی وقفه عنایت فرمایند تا بهتر به مدیریت آقایان مدیر این ملت نجیب و مسلمان دراین استان و اورمیه پی ببریم.

 5. گاور says:

  سلام
  بعضی عملکردها قابل تقدیر است ولی در خیلی مسائل خیلی اهمال کاری میشود…..

 6. گاور says:

  بیایید این همه به مردم خیانت نکنیم این مردم جوان داده اند به خاطر پست و مقام به ملت خیانت نکنیم هر کسی رابطه اداری دارد در همه جا کارش پیش میرود ولی وای به حال افرادی که نه رابطه دارد و نه قدرتی و نه پولی

 7. sdkh says:

  این شهردار ارومیه رو به باد می ده

 8. سجاد آقازاده says:

  درود بر شهردار ارومیه که تحول اساسی در ارومیه ایجاد کرده بعد آقا مهدی باکری کدوم شهرداری تا این حد توانسته به شهر ارومیه و همشهریان خدمت کرده باشه ؟؟؟ یاشاسین

  • ناشناس says:

   پسر خوب از این نوشتن اسم و رسمت هدفی داری؟ زندگی مردم با کمی برف فلج میشه حالا جنابعالی تعریف و تمجید میکنی؟،

دیدگاه خود را به ما بگویید.