تاریخ انتشار :شنبه ۲۹ مهر ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۰۰ ق.ظ

   241 بازدید

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: تولید آب میوه تغلیظ شده به استثنای کنستانتره، موز، انبه، پشن‌فروت و لیچی ۱۷۲ درصد افزایش یافته است.

جوان پرس : رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: تولید آب میوه تغلیظ شده به استثنای کنستانتره، موز، انبه، پشن‌فروت و لیچی ۱۷۲ درصد افزایش یافته است.

 جعفرصادق اسکندری با اشاره به محصولات تولیدی و صادراتی استان از لحاظ افزایش و کاهش اظهار داشت: در این رابطه سیمان سفید رنگ شده مصنوعی، ۵۰ درصد کاهش و نیز تولید آب میوه تغلیظ شده به استثنای کنستانتره، موز، انبه، پشن‌فروت و لیچی ۱۷۲ درصد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر مصنوعات پلاستیکی مثل مواد پلاستیکی ۴۴ درصد افزایش و نیز تعرفه لوله و شیلنگ‌های سخت و شکننده از سایر مواد پلاستیکی ۱۳ درصد افزایش داشته اما تعرفه لوازم خانه‌داری و پاکیزگی از مواد پلاستیکی ۲۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: همچنین محصولات لبنی مثل دوغ، شیر و خامه بسته‌بندی شده ۵۵ درصد و ماست ۱۹ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به علل کاهش صادرات در برخی محصولات صنعتی استان بیان کرد: در این رابطه صادرات برخی کالاهای مورد مصرف در ساخت و ساز از جمله سیمان ۵۰ درصد کاهش یافته که عمده بازار هدف آن کالا کشور عراق بوده است.

اسکندری افزود: به دلیل کاهش جهانی قیمت نفت خام و نیز درگیری‌ها و ناامنی‌های داخلی در این کشور، باعث کاهش درآمد ارزی، کاهش ساخت و ساز و نیز ایجاد وضعیت اقتصادی نامطلوب در اقلیم کردستان عراق شده اما پیش‌بینی می‌شود پس از بازگشت صلح و امنیت به منطقه، تقاضا برای کالاهای مورد نیاز در ساخت و ساز افزایش یابد.

اسکندری با اشاره به سایر دلایل کاهش صادرات افزود: در این رابطه می‌توان به ایجاد کارخانجات تولید سیمان با ظرفیت اسمی ۵۰ هزار تن در روز برای پوشش تقاضای بازار در عراق و جلوگیری از ورود سیمان پورتلند فله‌ای به اقلیم کردستان عراق توسط این اقلیم اشاره کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به سایر دلایل کاهش صادرات اظهار داشت: کاهش قیمت جهانی نفت خام که به طور مستقیم بر قیمت قیر نیز تاثیرگذار بوده و از سوی دیگر تصفیه حساب با بانک‌ها از بابت تسهیلات ارائه شده به کارخانه‌های تولیدکننده که منجر به کاهش سرمایه در گردش شده، سبب کاهش تولید در استان شده است.

وی بیان کرد: بنابراین سایر تولیدکنندگان کشور که با محوریت پوشش تقاضای داخلی فعالیت می‌کردند با توجه به رکود بازار داخلی، مسیر خود را به سمت بازارهای خارجی سوق داده که این امر سبب کاهش سهم صادرات استان در بازارهای هدف شده است.

 به نقل از سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، اسکندری با اشاره به علل کاهش مصنوعات پلاستیکی در آذربایجان‌غربی افزود: در این رابطه نیز واگذاری بازارهای هدف به سایر رقبای خارجی به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده داخلی و عدم اعطای تسهیلات از سوی دولت به تولیدکنندگان به منظور ایجاد مزیت رقابتی از لحاظ قیمت تمام شده، برای رقابت با سایر رقبا از سایر علل به شما می‌رود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 108640
دیدگاه خود را به ما بگویید.