تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۱:۴۹ ب.ظ

   158 بازدید

جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در استان از مدیران دستگاههای اجرایی خواست تسهیل و بهبود فضای کسب و کار در استان را بصورت جدی پیگیری کنند.

جوان پرس : جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان به ریاست محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی و با حضور جمشید انصاری معاون رییس جمهور و جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در استان در محل استانداری برگزار شد.

ضرورت اهتمام ویژه تمامی دستگاههای اجرایی استان در جهت پیشبرد برنامه های اقتصاد مقاومتی

استاندار آذربایجان غربی در این جلسه بر ضرورت اهتمام ویژه تمامی دستگاههای اجرایی استان در جهت پیشبرد برنامه های اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و گفت: باید با تلاش، پیگیری و نظارت جدی دستگاههای اجرایی استان طرح های مربوط به برنامه اقتصاد مقاومتی در استان اجرایی و تکمیل شود.

شهریاری طرح اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی و عشایری را از جمله برنامه های مهم در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: خوشبختانه طی روزهای گذشته با اهتمام دستگاههای اجرایی و بانک ها، پرداخت تسهیلات مربوط به طرح اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی و عشایری شتاب خوبی به خود گرفته که امیدواریم با ادامه این روند تا آخر تیر ماه، تمامی منابع مربوط به این دو طرح در استان جذب و در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

وی همچنین در این جلسه از دکتر انصاری جانشین فرمانده اقتصاد مقاومتی کشور در استان خواستار پیگیری و حل مشکل تخصیص آب مورد نیاز صنایع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه شد.

تاکید معاون رئیس جمهور بر تقویت حوزه کنترل و بازرسی و نظارت تسهیلات اشتغال فراگیر

معاون رییس جمهور نیز در این جلسه از تلاش های استاندار آذربایجان غربی و مجموعه مدیران استان در راستای پیشبرد برنامه ها و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در آذربایجان غربی قدردانی کرد.

جمشید انصاری گفت: اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری، یک هدف مشخص را دنبال می کند و آن هدف این است که اقتصاد کشور به حدی از توانمندی برسد که در برابر تکانه های شدید جهانی و بین المللی و بحران های مختلف، تاب آوری و مقاومت لازم را داشته باشد.

انصاری افزود: بخصوص در شرایط کنونی که شاهد خروج آمریکا از توافق برجام هستیم، موضوع اقتصاد مقاومتی و تحقق برنامه های آن باید با جدیت و اهتمام ویژه تری دنبال شود تا اقتصاد کشور در برابر هرگونه بحران احتمالی مقاومت لازم و کافی را داشته باشد.

جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در استان در ادامه سخنان خود از مدیران دستگاههای اجرایی خواست تسهیل و بهبود فضای کسب و کار در استان را بصورت جدی پیگیری کنند.

وی ضمن تاکید بر تقویت حوزه کنترل و بازرسی و نظارت تسهیلات اشتغال فراگیر گفت : برای بهبود فضای کسب و کار در استان، هر گونه مقررات دست و پاگیر و موانعی که باعث کندی امور و پیشبرد برنامه ها می شود شناسایی و به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور اعلام شود تا در رابطه با لغو و یا اصلاح این نوع مقررات تدابیر لازم اتخاذ گردد.

انصاری همچنین بر ضرورت افزایش و توسعه سرمایه گذاری در آذربایجان غربی تاکید کرد و گفت: اصلی ترین کاری که در آذربایجان غربی می تواند منجر به رشد و توسعه شود این است که مدیران جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی را در اولویت قرار دهند و برای توسعه این سرمایه گذاری ها اهتمام ویژه ای داشته باشند.

وی در رابطه با حل مشکل تامین آب مورد نیاز صنایع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز قول مساعد داد.

لزوم اجرایی شدن پنجره واحد سرمایه گذاری در استان و استفاده بهینه از ظرفیت ها و پتانسیل های منطقه آزاد ماکو از دیگر موارد مورد تاکید انصاری در این جلسه بود.

اتصال دبیرخانه های دستگاههای اجرایی به شبکه مرکز خدمات سرمایه گذاری استان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی هم در این جلسه گفت : در راستای اجرایی شدن پنجره واحد سرمایه گذاری در استان، مقرر شده طی یک هفته تمامی دبیرخانه های دستگاههای اجرایی به شبکه مرکز خدمات سرمایه گذاری استان متصل شوند.

حسینی افزود: شیوه نامه فعالیت دستگاهها در پنجره واحد سرمایه گذاری استان نیز در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان به تصویب خواهد رسید.

وی توسعه راه ها و اتصال استان به آزاد راه های کشور، اجرای طرح گازرسانی از غرب دریاچه ارومیه و توسعه زیرساخت های تجارت فرامرزی در استان را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: تحقق این موارد می تواند بخش بزرگی از عقب ماندگی های استان را جبران کند.

گزارشی از عملکرد و اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در آذربایجان غربی

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز در این جلسه گزارشی از عملکرد و اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در آذربایجان غربی ارائه نمود.

حضرتی، اجرای طرح عدالت بین منطقه ای و عدالت سرزمینی و توجه ویژه دولت به مناطق و استان های محروم را از جمله این اقدامات عنوان کرد و گفت: در این راستا بودجه استان آذربایجان غربی در سال های 96 و 97 نسبت به سال های گذشته از رشد مطلوبی برخوردار بوده که این امر می تواند در شتاب بخشی به روند رشد و توسعه استان موثر واقع شود.

وی، مردمی کردن اقتصاد و کاهش نقش دولت در اجرای طرح های عمرانی را از دیگر برنامه ها و اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: در این رابطه در آذربایجان غربی کارهای مقدماتی واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی انجام گرفته و 77 پروژه برای واگذاری و یا شراکت با بخش خصوصی احصا شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در این جلسه اقدامات انجام گرفته در شهرستان های تکاب و چالدران بعنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی استان را نیز تشریح کرد.

حضرتی به طرح های قابل پیگیری در سالجاری در ستاد اقتصاد مقاومتی استان نیز اشاره و طرح توسعه صادرات غیرنفتی، طرح جذب سرمایه گذاری خارجی، طرح توسعه ظرفیت های صادراتی منطقه آزاد ماکو، طرح توسعه زیرساخت های تجارت خارجی و ترانزیت، طرح گسترش پوشش استاندارد، طرح اجرای بودجه ریزی مبتنی برعملکرد، شفاف سازی بودجه هزینه ای و سرمایه ای دولت و طرح مبارزه با اقتصاد زیرزمینی و قاچاق را از جمله این طرح ها عنوان کرد.

عملکرد آذربایجان غربی در پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین رضایت‌بخش نیست

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: عملکرد آذربایجان غربی در پرداخت تسهیلات به طرح‌های ایجاد تولید و اشتغال رضایت‌بخش نیست.

جعفر صادق اسکندری اظهار داشت: سال قبل بالغ‌بر 21هزار طرح با اعتبار اولیه 300 میلیارد ریال در آذربایجان غربی به اجرا درآمد.

وی گفت: از سال قبل 936 طرح در سامانه وزارت صنعت و معدن ثبت‌شده که 45درصد از این طرح‌ها محقق شده است.

اسکندری افزود: تاکنون در آذربایجان غربی 368 طرح و واحد برای اخذ تسهیلات بانکی در سامانه ثبت‌شده که از این میزان 58 درصد آن تحقق پیداکرده که این رقم برای عملکرد استان رضایت‌بخش نیست.

وی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌ها و هماهنگی‌های صورت گرفته 597 طرح و واحد در قالب سیاستهای اقتصاد مقاومتی شناسایی و مورد رسیدگی قرار گرفته که با بودجه 7 هزار و 600 میلیارد ریالی به چرخه تولید اضافه شدند بنابراین توانستیم به 86درصد از اهداف دسترسی پیدا کنیم.

به گفته وی سهم آذربایجان غربی رتبه 4 کشوری را از نظر پرداخت تسهیلات به متقاضیان کسب کرده که در بخش صنعت 114 واحد با مبلغ 358 میلیارد تومان، در بخش معدن 1 میلیارد و 200 میلیون تومان از جمله پرداختی‌ها هستند.

وی افزود: 597 طرح در بخش‌های کشاورزی، گردشگری، رفاهی و خدماتی با مبلغ 760 میلیارد تومان تحقق‌یافته است و 229 طرح و واحد تولیدی نیز به ارزش 246 میلیارد تومان بنا به دلایل مختلف، قابلیت ثبت در سامانه را نداشته‌اند.

اسکندری گفت: در راستای اجرای این طرح‌ها، 6 هزار و 141 شغل ایجاد، تثبیت و یا حفظ‌ شده که در بخش کشاورزی هزار و 566 شغل و در بخش گردشگری132 شغل ایجاد و یا تثبیت‌شده است و 93 طرح راکد یا نیمه فعال بوده‌اند که به‌طور کامل راه‌اندازی مجدد شده‌اند.

 پرداخت۴۸۰ میلیارد تومان تسهیلات به کارآفرینان آذربایجان غربی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی گفت: امسال در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ۴۸۰ میلیارد تومان تسهیلات به کارآفرینان آذربایجان غربی پرداخت می‌شود.

رضا نقی زاده اظهار داشت: امسال کل اعتبار در نظر گرفته‌شده برای ایجاد اشتغال در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به استان 480 میلیارد تومان است که 72 میلیارد تومان آن در تهران بلوکه‌شده است.

وی افزود: در سامانه کارا نیز 14 هزار و 609 طرح تاکنون ثبت‌شده است اما فعلاًبه علت بروز رسانی سامانه، امکان استفاده از آن امکان‌پذیر نیست و تا چند روز آینده رفع خواهد شد.

نقی زاده خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 77 طرح با مبلغ 21 میلیارد تومان در سامانه کارا ثبت‌شده که 17 میلیارد از اعتبارات مورد نیاز برای آن پرداخت و 38 میلیارد تومان ان نیز بزودی پرداخت خواهد شد که رقم خوبی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به پرداختی بانک‌ها به متقاضیان تصریح کرد:  بانک کشاورزی با پرداختی بیش از 50  درصدی خود در سطح استان رتبه اول و در سطح کشوری رتبه سوم را کسب کرده است.

نقی زاده گفت: طرح‌های بالای 6 میلیارد تومان اعتبار در سطح ملی قرار گرفته است اما کندی سیستم های ارزیابی و نظارت در سطح کشور سبب شده تا پروسه اخذ تسهیلات بیش از حد طولانی شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی گفت: بانک کشاورزی با پرداخت 6 میلیارد تومان به 3 طرح، بانک تجارت با 1 میلیارد تومان به 2 طرح، بانک توسعه تعاون 1 میلیارد و  میلیون 200تومان به 6 طرح از جمله بانک‌های عامل بوده‌اند که در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش اشتغال آفرینی همکاری کرده اند با این حال کل مبلغ پرداختی تاکنون حدود 8 میلیارد تومان بوده است.

داود غفارپور جانشین مرکز خدمات سرمایه گذاری و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان غربی هم در این جلسه توضیحاتی در خصوص راه اندازی پنجزه واحد سرمایه گذاری ارائه کرد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114149
دیدگاه خود را به ما بگویید.