تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۵ تیر ۹۱.::. ساعت : ۱۱:۴۰ ق.ظ

   975 بازدید

شورای شهر بجهت گریز از طوفان وگرداب مشکلات شهر بدون پاسخ به سوالات عموم وکارشناسان در دو مرحله با فرافکنی، مشکلات را به گردن شهرداران جوان انداخت وبا عزل آنها گرداب مشکلات انها را به زیر کشید


پایگاه خبری تحلیلی جوان/پیرو مقاله اول در خصوص ارزیابی عملکرد شورای شهر بدینوسیله مطالب زیر جهت بهره برداری واطلاع بینندگان محترم سایت به حضور ارسال میگردد.
فارغ از جریانات سیاسی تلاش تمامی سازمانها در جامعه در عصر کنونی باید منجر به افزایش سطح کیفی زندگی شهروندان ومردم گردد ولذا اگر سازمانها در ارائه خدمات وما موریت خود موفق نباشند استانداردهای زندگی مردم با خطر جدی روبه رو خواهد شد .
جامعه امروز با تحولات بسیار پیچیده روبه رو بوده ومحیط های زندگی با تاثیرنیرو های مختلف بسیاررقابتی شده و سازمانهای ارائه دهنده خدمات باید محصولات خود را باید مطابق نیاز شهروندان ومشتریان تهیه و تولید نمایند و این امر اتفاق نمی افتد مگر اینکه سازمان شهرداریها از چابکی وسرعت لازم برخوردار بوده و دارای سیستم های ارائه دهنده خدماتی انعطاف پذیر و نیروهای کاری کاردان و دانش پذیر باشند والبته ساختارهای مدیریتی نیز در این مورد تاثیر بسزایی دارد و میتواند با مشوق های لازم نوآوری های جدید را به عنوان ابزار مدیریت دراختیار مدیران قرار دهد .
اما آنچه سازمانها را مجبور می سازد نسبت به تحولات بی تفاوت نبوده وساختارهای خود را تغییر دهند عبارتند از فشارهای اجتماع وموانع قانونی وقوانین مدنی وافزایش تحصیلات افراد و آموزش نیروی کار وهمچنین تغییر در انتظارات مشتریان ودسترسی عموم به اطلاعات ….
بنابراین سازمانی موفق است که با بهره گرفتن اطلاعات و افراد در سازماندهی وتغییرات پیشرو بوده و با همکاری جهت بهبود رقابت، محصولی مطابق با خواست نیاز مشتری تحویل جامعه دهد و سازمان با مهارتهای چندگانه در فرآیند تولید با داخل وخارج از سازمان سازگاری ایجاد نماید .
حال آیا شورای شهر وشهرداری ارومیه توانسته است این قابلیت وتغییرات رادر خود ایجاد وسازماندهی نماید وخدمات قابل قبول خود را در معرض فروش قراردهد جواب در یک کلمه خیر بوده ومتاسفانه علی رغم تلاش دوستان هنوز با وضعیت مطلوب فاصله بسیار داریم وهزینه های زیاد فرصت از دست رفته وتاخیر در اجرا گریبان این شهر را گرفته است .

البته نباید قضاوت دلیل توسعه نیافتگی را فقط فاکتور شهرداری ویاشورای شهر تلقی کرد زیرا عوامل بسیاری در این توسعه نیافتگی دخیل بوده که وزن شورای شهر شاید بیشتر از همه است و با نگاهی اجمالی به بودجه شهر میتوان نتیجه گرفت که شورای شهر دراستراتژی و سیاست گذاری کلان وشهرداری در فروش محصولات خود وجمع آوری عوارض بسیار ناموفق بوده است وشهردار با جیب خالی نخواهد توانست به اهداف سازمانی دست یابد وشورای شهر بجهت گریز از طوفان وگرداب مشکلات شهر بدون پاسخ به سوالات عموم وکارشناسان در دو مرحله با فرافکنی، مشکلات را به گردن شهرداران جوان انداخت وبا عزل آنها گرداب مشکلات انها را به زیر کشید .

حال سوال اینجاست که آیا با عزل شهرداران مشکلات شهر بر طرف شد ؟درست است عزل ونصب از اختیارات شوراست ولی آیا واقعا مشکل را خوب دریافتیم وجواب وراه حل منطقی به آن دادیم رای واراده مردم در دست ما امانت است وباید بدون احساسات ونفی منافع گروه خاصی از این اختیار با پختگی لازم استفاده نماییم همچنانکه میزان رای مردم در انتخابات دوره نهم مجلس به شهردار سابق، جواب مردم واذهان عمومی وپاسخ لازم به این تصمیم شورا بود . وامید میرود برخی از اعضا منصف شورای شهر نیز عملکردها را منصفانه بررسی وبه مردم گزارش دهند .
در مقاله اول سوال کردیم که چرا بودجه شهر ارومیه یک پنجم شهر تبریز است ودر این بحث از کارشناسان ودوستان شورا می پرسیم چرا تعداد پروانه های ساختمانی صادره در این شهر نصف شهر تبریز است ودر بعضی از شاخص ها یک سوم تبریز می باشد ؟

اشکال کار ما کجاست ؟شاخص های توسعه شهر در مقایسه با سایر استانها شرمگین هستند ….شاخص جذب سرمایه گذاری خصوصی خود دلیل نا سازگاری ما با کسب و کار وبازار است و چرا ما قادر نیستیم میدان را به فعالیت بخش خصوصی باز کنیم مگر سرمایه گذار ما دنبال سود منطقی نیست ؟
انشا… سایر شاخص های توسعه در مقاله های بعدی بحث خواهد شد امید است که دوستان وارد بحث شده و دلیل عدم موفقیت را به کارشناسان توضیح دهند و راه کارهای مناسب را جهت اجرا بدهند .

با تشکر از جنابعالی وهمکاران
ستوده قره باغ

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6153
۴ دیدگاه

  1. آقايي گفت:

    اين مطلب بيش از آنكه مقاله باشد ابراز ديدگاه و اظهار نظر است ، اصولا در مقاله موضوعي با استنادات متقن مورد اثبات قرار مي گيرد
    از اين پس بيش از گذشته منتظر چنين اظهار نظرهايي خواهيم بود چون انتخابات شوراها در پيش است و افراد پرانگيزه براي ورود به اين عرصه فراوانند اما اي كاش افرادي كه به اين موضوع ورود پيدا مي كنند با مطالعه و مستند تر به مباحث مديريت شهري اروميه بپردازند كه علاوه بر خودشان مردم نيز از مباحث مطروحه بهره ببرند.

  2. قره یاخا گفت:

    جسارتا شما خدای نکرده برای جناب ستوده دنبال جواب سئوالهای انتخاباتی و طرح های آتی شان زحمت میکشید! یا خودتان کاندید هستید درهرحال بخیل نیستیم و خوشحال میشیم . اما در یک کلام پاسخ این مقوله و آن اینکه تا زمانیکه درهای جذب سرمایه گذاری بخاطر تفکرات باندی در شورا بسته باشد همین آش و همین کاسه هست وخواهد بود.راهکار زیاده ولی بماند دوره انتخابات تاببینیم کی به کیه نظر میدیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.