جوان پرس : کمتر کسی است در آذربایجان غربی خانواده آیت الله قریشی را نشاسند ، وی مدت دوره است که به عنوان نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری حضور دارد. آیت الله قریشی متولد  ۱۳۰۷ هجری شمسی است.

آیت الله قریشی ابوی حجت الاسلام سید مهدی قریشی  که از سال ۹۲ با حکم رهبر معظم انقلاب به نماینده معظم له و امام جمعه ارومیه منصوب شد و پیش از این هم مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری  وهمچنین عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه بود .

  تحصیلات مقدماتی را نزد پدر که از علمای بنام و از ائمه جماعات معروف زمان خود بودند شروع کرد و پس از گذراندن  مقدمات عربی و دروس حوزوی در سال ۱۳۲۴ برای ادامه تحصیل عازم حوزه علمیه قم گردید ودر محضر اساتیدی چون آیات عظام بروجردی ، سلطانی ،قاضی ،لنکرانی و مشکینی  کسب فیض نمود.

ایشان از سال ۱۳۳۴در شهر ارومیه ساکن گردید  ،با شروع قیام اسلامی به رهبری امام خمینی  (ره) در سال ۱۳۴۲ به برپایی مجالس وعظ و سخنرانی  پرداخت و به مخالفت با رژیم منفور پهلوی  و آگاه سازی مردم مبادرت نمودو در اثر این مبارزات در اردیبهشت ۱۳۵۷ به شهرستان بافت کرمان تبعید گردید .

پس از تبعید و بازگشت به ارومیه امامت جماعت مسجد اعظم را مجددا به عهده گرفت  وتا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی با همراهی سایر روحانیت مبارز و مردم شهر این مسجد را کانون مبارزات خود قرار داد.ودر اوایل انقلاب نقش موثری را در تشکیل نهاد های انقلابی و روشنگری مردم در مبارزه با اشرار  ایفا  نمود .

در سال ۱۳۵۸ از استان  آذربایجان غربی به نمایندگی مجلس خبرگان قانون اساسی انتخاب گردید و در سالهای ۱۳۶۱-۱۳۶۹-۱۳۷۷-۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۴ نماینده منتخب مردم این استان در مجلس خبرگان رهبری  بود .

ایشان تاکنون ۵۰ جلد کتاب در ۲۰ عنوان تالیف نموده و در سال ۱۳۷۵ به عنوان محقق برتر سال کشور  انتخاب شد.

برخی از مهمترین تالیفات ایشان عبارتند از :

– تفسیر احسن الحدیث در دوازده جلد

– قاموس قرآن در هفت جلد

– آیینه نهج البلاغه در سه جلد

 – خاندان وی

– از هجرت تا رحلت