تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱ آذر ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۰۱ ب.ظ

   233 بازدید

جلسه بررسی طرح های دریاچه ارومیه در مهاباد برگزار شد

جوان پرس : مشاور سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: عواقب خشکی دریاچه ارومیه ۵ میلیون نفر را بطور مستقیم و نزدیک به ۱۵ میلیون نفر را بطور غیرمستقیم تهدید و تحت تاثیر خود قرار می دهد.

عبدالغفار شجاع در جلسه بررسی طرح های دریاچه ارومیه در مهاباد با بیان اینکه دریاچه ارومیه هویت استان است، گفت: احیای دریاچه ارومیه باید رویکرد اجتماعی داشته باشد یعنی اینکه تمام نهادهای مربوط و مردم درگیر موضوع شوند و از تبعات خشکی دریاچه ارومیه احساس خطر کنند.

وی ادامه داد: در مسیر اجرای طرح های احیا نیز استانداران آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان و دستگاه های اجرایی باید نشست های مشترک برگزار کرده و مسائل خود را مطرح و مشکلات را برطرف کنند.

معاون استاندار آذربایجان غربی و فرماندار شهرستان ویژه مهاباد نیز در این جلسه با بیان اینکه طرح های احیای دریاچه ارومیه نیاز به نوگرایی دارد، گفت: کاهش شدید حجم آب دریاچه ارومیه و احتمال خشکی کامل آن عواقب خطرناکی برای مردم منطقه و کشور دارد.

ایرج شجاعی افزود: بر اساس ابلاغیه ستاد احیای دریاچه ارومیه برای کاهش هشت درصدی مصرف آب کشاورزی، مصرف آن در مهاباد از ۱۳۷ میلیون مترمکعب به ۹۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ۹۰ درصد آب های روان استان صرف مصارف کشاورزی می شود، گفت: یکهزار و ۸۰۰ میلیارد ریال برای اصلاح الگوی مصرف و همچنین اصلاح کشت از محصولات پر مصرف آب بر به کم آب بر در بخش کشاورزی آذربایجان غربی صرف شده است.

فرهاد سرخوش اظهار داشت: عوامل انسانی همچون توسعه کشاورزی، برداشت غیرمجاز از آب های روان و زیر زمینی، ایجاد سد در حوضه دریاچه ارومیه و حفر چاه های غیرمجاز موجب کاهش حدود ۷۰ درصدی حجم آب دریاچه ارومیه شده است.

رئیس اداره مکانیزاسیون جهاد کشاورزی آذربایجان غربی همچنین در این نشست گفت: اجرای طرح کشاورزی حفاظتی، بهترین روش در کاهش اثرات کم آبی و توسعه پایدار بخش کشاورزی است.

مجید علیوند افزود: امسال ۱۱۶ دستگاه پیشرفته کشاورزی خریداری و تحویل کشاورزان شده که ۸۰ درصد این تجهیزات در فصل ۹۶-۹۷ در مزارع بکارگیری شده است.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی آذربایجان غربی هم در این جلسه گفت: امسال نزدیک به ۹۰ میلیارد ریال از اعتبارات ملی برای اجرای روش های آبیاری نوین و تحت فشار تخصیص یافته که ۹ هزار و ۷۰۰ هکتار آن به بهره برداری رسیده است.

فیض الله شمس با اشاره به اجرای طرح لوله گذاری و اجرای ۵۰۹ کیلومتر خط انتقال آب بین مزارع، اظهار داشت: با اجرای این طرح در واقع زیرساخت و اجرای آبیاری تحت فشار نیز محقق و با استقبال کشاورزان روبرو شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109577
دیدگاه خود را به ما بگویید.