تاریخ انتشار :شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۱.::. ساعت : ۶:۱۵ ق.ظ

   1122 بازدید

 آذربایجان شرقی: دانشگاه محل تولید علم است و نباید وارد کارهای سیاسی شوند./عدم دخالت در امور سیاسی و تولید علم می تواند جایگاه علمی ما را از نظر کمی و کیفی ارتقا دهد

 اینها مطالبی بود که در یکی از سایتهای تبریز انتشار یافته است و به نقل از یک مقام سیاسی گفته شده است و هرگز فکر نمی کردیم که این گفته ها را نه از زبان یک فرد عادی در جامعه بلکه از زبان یک معاون سیاسی استانی چون استان آذربایجان شرقی آنهم در دولت دهم دکتر احمدی نژاد بشنویم.

شاید به نظر عده ای در ظاهر این جملات حرف خاصی نباشد و حتی بعضی بگویند خوب که چه ، کار دانشجو یادگیری علم است دیگر. اما با نگرش و تامل در این جملات هر چند کوتاه چناچه سایت مورد نظر بداخلاقی نکرده و حرفهای آقای معاون را تحریف نکرده باشد که بعید به نظر می رسد تحریفی در کار باشد ، می شود علاوه بر آشنایی عقاید درونی آقای معاون که قبل تر ها معاون وزیر آموزش و پرورش در دولت نهم هم بوده و خود نیز در مدرسه غیرانتفاعیش توسط معلمان به کار گرفته شده مشغول تربیت فرزندان جامعه فردا می باشد ، ما را به نکته های زیادی از تقابل این گفته یک شخصیت سیاسی با گفته های اندیشمندان و از همه مهمتر فرموده های مقام معظم رهبری می رساند.

مثلا مقام معظم رهبری در پرسش و پاسخ دانشجویی بر خلاف عقیده آقای آژیده چنین می فرمایند:

سوال یک دانشجو از رهبر انقلاب : لطفاً نظر خود را در مورد آينده فعاليتهاى سياسى دانشجويان و سمت و سوى اين حركات بفرماييد.

جواب مقام معظم رهبری : من حرفم را در اين زمينه گفتم. ببينيد، من سه، چهار سال قبل از اين گفتم كه دانشجويان بايستى سياسى شوند؛ و بعد هم عليه كسانى كه دانشگاه را از سياست دور كردند، تعبير تندى كردم. يك سال بعد از آن، يا همان وقتها، در يك اجتماع دانشجويى گفتم كه اشتباه نكنيد؛ من كه مى‌گويم فعّاليت سياسى، معنايش اين نيست كه فعاليت سياسى حتماً بايد عليه دولت، عليه مسؤولان و عليه نظام باشد. بعضى از بدخواهان، فعاليت سياسى را اين‌گونه تعبير مى‌كنند. فكر مى‌كنند فعّاليت سياسى، يعنى سياسيكارى! اين، يك نوع سياسيكارى و يك نوع تقلّب است كه آدم تصوّر كند فعّاليت سياسى در دانشگاه، فقط با بدگفتن و با فحّاشى كردن و با اهانت كردن به اين و آن حاصل مى‌شود؛ نه. فعّاليت سياسى، براى پيدا شدن قدرت تحليل در دانشجوست. اين دانشجو اگر قدرت تحليل سياسى نداشته باشد، فريب مى‌خورد و فريب خوردن دانشجو، درد بزرگى است كه تحمّلش خيلى سخت است. بالاخره اگر دانشجويان بخواهند قدرت تحليل پيدا كنند، بايد فعّاليت سياسى بكنند؛ بايد سياست را بخوانند، بنويسند، بگويند، مذاكره و مباحثه كنند. تا اين كار نشود، دانشجويان توانايى پيدا نمى‌كنند. عقيده من، هنوز هم همين است. منبع

یا در سخنرانی های متعدد ایشان می توان این مهم را دریافت . بر روی این لینک کلیک کنید (بازخواني سخنان مقام معظم رهبري درباره فعاليت سياسي دانشجويان)

نوشته های مختلف در این باره آنقدر زیاد است که در این نوشتار کوتاه نمی شود به همه این نوشته ها اشاره کرد منتهی برای نمونه جهت مطالعه و آشنایی آقای معاون سیاسی و یادآوری برای دوستان و خوانندگان عزیز در زیر به دو مطلب اشاره می شود تا شاید فرجی حاصل شده و دیگر شاهد این گونه اظهار نظرهای آنچنانی نباشیم .

نقش طلبه و دانشجو در جامعه چيست؟ ارتباط اين دو قشر با يكديگر و تأثيرگذاري آنها در جامعه چگونه است؟

در چیستی و چگونگی مشارکت سیاسی دانشجویان

حال چگونه است که آقای معاون خود با توجه به اینکه فردی سیاسی است به میدان پر فراز و نشیب سیاست ورود کرده ؟ جواب شاید این باشد ، حتما هم بعد از اتمام تحصیلات دوران دانشگاه بوده  و لا غیر که اگر چنین نباشد چطور است در دوران دانشجویی خود آقای آژیده فعالیت سیاسی می کرده که جزو لاینفک یک دانشجوی با بصیرت است ولی امروز دانشجو را از ورود به سیاست که خود متولی آن در استان است باز می دارد.

خلاصه ای ازخبر که نصر نیوز آنرا مخابره کرده به شرح زیر است:

دانشگاه جای سیاست بازی نیست

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی گفت: دانشگاه محل تولید علم است و نباید وارد کارهای سیاسی شوند. پرویز آژیده در آئین افتتاح اولین کنفرانس بین المللی ریاضی در تبریز با اشاره به این که  دانشجویان از آگاهی و بصیرت کافی برخوردار هستند افزود: عدم دخالت در امور سیاسی و تولید علم می تواند جایگاه علمی ما را از نظر کمی و کیفی ارتقا دهد.

وی با اشاره به این که علم محصول سفره خلقت است گفت : اگر دانشگاه  توجه خود را تنها  به تولید علم و تدابیر و تعصب غیرتمندانه خود متوجه سازند سطح علمی دانشگاه ها روز به روز افزایش می یابد.

امیدواریم با تمامی زحماتی که آقای آژیده و دیگر عزیزان در دولت خدمتگزار می کشند ، زحمات خود را با این جملات و مواضع به باد نداده و خود را در مضان اتهام دیگران قرار ندهند.

برای آشنایی بیشتر با آقای آژیده بهتر است به لینکهای زیر نیز سری بزنید.

معاون جدید سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی معرفی شد

عنوان پایان نامه جناب آقای دکتر آژیده

اظهار نظر عجیب «پرویز آژیده» در مورد بنیادشهریار؛

فراز و فرود آقای معاون

دفترآژیده به اهراب نیوز جوابیه فرستاد

حکومت اسلامی دارای شاه بیتی به نام ولایت فقیه است

 

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 3915
۶ دیدگاه

 1. یک شهروند فعال گفت:

  من نمیدونم ولی اینو می دونم که به دانشجو باید میدان داد تا رشد کند و باید این کارها همیشه صورت گیرد حتی در خارج
  چون دانشجوی امروز کارمند و مدیر فرداس اگه این فکر سیاسی و تشخیص نداشته باشه که نمی شه

 2. بیدمشک گفت:

  آقای نقی کریمی متولد 1333 در ارومیه می باشد و اولین شهرداری است که پس از تصویب قوانین شورای اسلامی شهرها از سوی شورای شهر ارومیه به سمت شهردار ارومیه در تاریخ 8/3/78 انتخاب شده است. اعضای دوره اول شورای اسلامی شهر ارومیه عبارت بودند از: احمد قلعه ای، پرویز جلیلی، سید هادی ذاکر ، ابراهیم بازیان ، محسن خیامی ، علی اصغر ضمیری ، فریبا بشیری ، پرویز آهنگر و رضا کریمی. آقای مهندس نقی کریمی که از رزمندگان فعال دوران جنگ بوده و در سال های دفاع مقدس فرمانده گردان های عملیاتی و معاون طرح و عملیات مهندسی قرارگاه حمزه سید الشهدا و معاونت مهندسی قرارگاه را بر عهده داشته و در آموزش و پرورش نیز معاون آموزش متوسطه بوده و قبل از اینکه به شهرداری بیاید در سد کرخه مسؤولیت داشت.
  در زمان شهرداری مهندس کریمی کارهای عمرانی شهرداری که از سال 69 آغاز گردیده بود صورت جدی تری به خود گرفت و سرانه هر نفر از 9000 تومان به 54000 تومان افزایش یافت، هر چند این مبالغ نمی توانست جوابگوی عمران شهری باشد. برای همین برای اولین بار در شهرداری نسبت به نوشتن بودجه اقدام شد. یکی از مهمترین برنامه های شهردار بخاطر وجود جو سیاسی حاکم ، پرهیز از سیاسی نمودن شهرداری و پرداختن به امور زیربنایی و کار بود. لذا بابرنامه و سیاست کاری ذیل شروع به کار نمودند:
  1. ایجاد ثبات در مدیریت ها
  2. تدوین برنامه های کوتاه مدت یک ساله و میان مدت چهارساله
  3. تکمیل طرح های نیمه تمام
  4. اولویت بندی کارهای عمرانی
  5. اصلاح ساختار سازمانی
  6. و…
  لذا با این سرلوحه و با بازسازی 3 کارخانه شن و ماسه، پل مافی را (فاز اول) در 93 روز و فاز دوم آن را در 75 روز و پل سه چشمه را در 69 روز و تقاطع غیر همسطح پل پیامبر اعظم را در مسیر ترمینال و راه دریا را در چهارماه ، زیرگذر ولی عصر(عج) را در چهارماه به پایان رساند .
  از دیگر کارهای عملیاتی صورت گرفته می توان به موارد زیر اشاره نمود:
  1. احداث خیابان سعدی
  2. احداث پارک شهریار
  3. احداث پارک 45 هکتاری ساحلی
  4. احداث پارک فلکه مولوی تا فلکه امام علی(ع)
  5. احداث خیابان حسنی
  6. احداث خیابان شورا
  7. احداث خیابان امام رضا (ع)
  8. احداث خیابان عدالت
  9. احداث خیابان های پوررشید و حکیم نظامی
  10. احداث خیابان علامه مجلسی
  11. احداث خیابان صمدزاده
  12. احداث جاده انهر تا شهرک شهریار
  13. تبدیل انهار خاکی به کانالهای بتنی نظیر قانلی ارخی، دیگاله ارخی ، حاجی پیرلو ارخی
  14. تعریض خیابان مسجد جنرال (شهید محمد خمسه لویی)
  15. ایجاد ورزشگاه شهید باکری (درخیابان نور)
  16. احیا و بازسازی دهکده ساحلی چی چست
  17. و چندین تعریض و اصلاح گذرگاههای دیگر …

 3. سعيدي گفت:

  عزيز من بهتره بدانيد چند ماهي است كه عده اي كه از طيف هاشمي و اصلاح طلبان هستند و در داخل استانداري آذربايجان شرقي هم از ارج و قرب خاصي برخوردارند بدنبال تحت فشار قرار دادن معاون سياسي استانداري براي استعفا از اين سمت هستند و در اين راستا با هدايت برخي ها! و با ميدان داري برخي افراد ساده لوح كوچ كرده از ديار همسايه! و برخي افراد ناآگاه ديگر كه فريب اينان را خورده اند بدنبال خبرسازي و جوسازي رسانه اي عليه دكتر آژيده هستند.
  لذا اين تهمت نه تنها بسيار غلط و ناجوانمردانه هست و لازم است كه بدانيد آقاي دكتر آژيده جزو السابقون استان و از مبارزين انقلابي برجسته و ولايي و باتقواي استان مي باشند و ضمنا از معتمدين ويژه امام جمعه تبريز و نماينده مقام معظم رهبري در استان نيز هستند.
  دوست عزيز بهتره شماهم دقت بيشتري به خرج داده و در دام اين همشهري كوچ كرده خود نيافتيد و بعد از پرس و جوي بيشتر و اطمينان از كذب بودن اين اتهام، تيتر و متن خبر خود را اصلاح فرماييد.
  متشكرم.

 4. موذنی گفت:

  مدیر مسئول محترم سایت خبری نصر نیوز
  با سلام
  در رابطه با خبری تحت عنوان ” دانشگاه جای بازی سیاسی نیست” که در رابطه با همایش بین المللی ریاضی در دانشگاه پیام نور تبریز در آن سایت درج گردیده است باید گفت:
  به نظر می رسد در انتخاب تیتر و گزارش خبر سخنرانی آقای دکتر آژیده ، معاون محترم سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی احتمالا اشتباهی غیر عمد به واسطه عدم دقت کافی به تفاوت معنایی دو اصطلاح کار سیاسی و سیاسی کاری صورت گرفته است که حساسیت های به حقی را در پی داشته است. ایشان در ابتدای صحبت اظهار داشته اند: الحمدالله به برکت انقلاب اسلامی ، به ویژه دانشجویان از آگاهی و بصیرت خوبی برخوردار هستند ولی سیاسی کاری و حزب بازی نباید ماموریت اصلی مراکز علمی را که همانا توسعه علمی است تحت الشعاع قرار دهد. ایشان افزودند گفتمان علمی باید گفتمان مسلط بر دانشگاه ها باشد چون توسعه علمی زمینه ساز توسعه همه جانبه است.
  لذا فارغ از خطای صورت گرفته در انعکاس صحیح خبر فوق ، نسخه ای مشروح از سخنرانی ضبط شده ایشان جهت انعکاس و تنویر افکار ارسال می گردد.
  روزبه موذنی
  مدیر روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی

 5. 8 گفت:

  سایت هوادارن شاهین نجفی هک شد
  به گزارش اروم نیوز سایت هوادارن شاهین نجفی به خاطر توهین به مقداسات و اهل بیت در تاریح۹۱/۲/۲۳ بر اثر حمله گروه شنو هکرز بسته شد.
  http://uromnews.com/?p=14157

  منبع خبر و لینک خبر رو هم در سایتتون قرار بدین

 6. طاهر گفت:

  آقای دکتر آژیده از چهره های شناخته شده و اصول گرای دانشگاه هستند و همواره هم از فعالیت های سیاسی دانشجویان حمایت کرده اند و حرفی هم که زده اند ( نه سخنی که شما از زبان ایشان گفته اید) کاملا درست است اگر دانشجو و تشکل های دانشجوئی عامل دست سیاست بازها باشد حداقل ضررش عقب افتادن از درس و تحصیل است که البته سابقه برخی از این تشکل ها نشان می دهد که عامل بیگانه هم می شود و فتنه هم به پا می کند . سابقه امثال علی افشاری را بخوانید

دیدگاه خود را به ما بگویید.