تاریخ انتشار :یکشنبه ۸ مرداد ۹۱.::. ساعت : ۱:۰۱ ب.ظ

   654 بازدید

افسوس بسیاری ازمدیران، ناکارآمدی وسهل انگاری خود را با دست آویز قراردادن توطئه های استکبار توجیه می کنند! 

هوشنگ شیخی ، پایگاه خبری تحلیلی جوان/ مقام معظم رهبری:«از جمله اساسی ترین کارهای دشمنان ملت ما و کشورما در مقابله با کشورما مسائل اقتصادی است». دشمنان انقلاب بعد از جنگ تحمیلی دو استراتژی عمده را در پیش گرفته اند: 1-منزوی کردن ایران از طریق سیاست خارجی  2-محاصره شدید اقتصادی

چندی است که دشمنان انقلاب برای ضربه زدن به نظام بر مسائل اقتصادی متمرکز شده اند وهزینه های بسیاری راجهت نابودی بنیان های اقتصادی کشور صرف کرده اند.هدف دشمنان از تحریم های اقتصادی و به جود آوردن محدودیت های تجارت بین الملل برای ایران فشار آوردن بر ملت و از آن طریق به وجود آوردن نارضایتی فراگیر دربین مردم از نظام وانقلاب است.خوشبختانه تابه حال به هیچ یک از اهداف خود نرسیده اند وپیوسته مردم در  تمامی صحنه ها رهبری را تنها نگذاشته اند ونخواهند گذاشت.

در دو سال اخیر هر روز شاهد افسارگسیختگی قیمت انواع کالاهای ضروری هستیم ومردم تابه حال به خاطر آنکه آب در آسیاب دشمن نریزد ساکت بوده اند و تحمل می کنند.چراکه به حقانیت این راه ایمان دارند وبه رهبری نظام اعتماد واعتقاد کامل دارند.ولی سئوال اساسی متوجه مدیران و مسئولان سه قوه است که چرا در راستای رفع مشکلات اقتصادی کشور گام مفیدی بر نمی دارند و سکوت کرده اند؟

مشکلات اقتصادی ما دلایل فراوانی دارد.در یک دسته بندی کلی می توان گفت 1-خلاءهای قانونی وقانون نا کارآمد2-فقدان مدیریت و سوءمدیریت3-عدم نظارت و سهل انگاری ناظران عمده دلایل این مشکلات هستند.

مدتی است که در کشور شاهد کمبود نهاده های دام وطیور،و مواد غذایی لازم جهت تولید پروتئین جانوری بالخص مرغ هستیم؛و به تبعیت از این کمبود؛مرغ قیمت 9000-8500تومان را هم ثبت کرد.در وهله اول سئوال این است؛چرا ما در ایران تولید نهاده های دام وطیور نداریم؟درپاسخ شاید بتوان گفت به دلیل اصل مزیت نسبی برای ما توجیه اقتصادی ندارد.که این پاسخ خود محل بحث ومناقشه بسیار دارد. در وهله دوم چرا واردات این مواد غذایی باید در انحصار چند شخص محدود باشد؟ طبیعتا از بازار انحصار طلب و انحصارگرا در تولید و توزیع نمی توان انتظار ثبات سطح قیمت ها را داشت.

بخش اعظم وسرچشمه مشکلات ناشی از بی تدبیری و سوءمدیریت مدیران دولتی در حوزه اقتصاد است؛در این زمینه مجلس و نهادهای نظارتی هم کم بی تقصیر نیستند.متأسفانه فهم نادرستی از نقش و وظایف نهادهای مذکور شکل گرفته مبنی بر اینکه این نهادها کارشان فقط مچ گیری و رو کردن دست دولت است،که این امر به یقین اشتباه،نکوهیده وبی حاصل است.سوءمدیریت هاست که جولانگاه بنگاه های مسموم شایعه پراکنی وخبرسازی غرب می شود.ضعف مدیران،ما را به جایی رسانده که درسانه های بیگانه از انقلاب مرغ در ایران سخن می گویند.

قسمتی از مسئولیت این افسار گسیختگی قیمت ها هم متوجه ما مردم است.به این جهت که هرگاه ما کمبود عرضه وافزایش قیمت ها را می بینیم،تقاضا و مقدار مصرف مان را متناسب با آن کاهش نمی دهیم.گرچه راه حل این موضوع نخوردن و نخریدن مرغ نیست! از سوی دیگر افراد سودجو و زالوصفت هم به این مشکلات بیشتر دامن می زنند وبا احتکار وایجاد شوک های موقتی در بازار به منافع مقطعی فراوانی دست می یابند.اما درکلیت به اکثر ملت و پایه های بازار ضربات سنگینی می زنند.

رسول الله(ص):«یحشر الحاکرون وقتله الانفس الی جهنم فی درجه»                                                                                             محتکران وآدم کشان در جهنم هم ردیف وهم درجه اند.

برخی می فرمایند: مردم مدتی مرغ نخورند که چیزی نمی شود؛پس فعلا مرغ نخورند! بله هیچ اتفاق خاصی نمی افتد ولی مردم یک روز مرغ نخورند،یک روز گوجه فرنگی نخورند،روز دیگر سیب زمینی نخورندو…تا کی نباید خورد،مشکل بازار معیوب ما با نخوردن ونخریدن حل نمی شود.

از اقتصاد دلال محور و توأم با باندبازی نمی توان انتظار ثبات و توسعه داشت.

افسوس بسیاری ازمدیران، ناکارآمدی وسهل انگاری خود را با دست آویز قراردادن توطئه های استکبار توجیه می کنند! راستی اگر استکبار و غرب نبودند توپ ندانم کاری ها را به زمین چه کسی می فرستادند؟

مطمئنا ملتی که تاکنون در برابراتحاد استکبارجهانی وغرب پیروزمندانه ایستاده ومقاومت کرده،می تواند قیمت مرغ راکنترل کند وبه نابسامانی های اقتصادی کشور پایان دهد.

به تعبیر مقام معظم رهبری این پیچ سرنوشت ساز را با تدبیر ومدیریت،می توانیم با موفقیت پشت سر بگذرایم.اما آنچه ضروری است فقط حل این مشکلات نیست،بلکه باید به توسعه پایدار مضاعفی برسیم واین امر تحقق نمی یابد جز با برنامه ریزی صحیح و اصلاح الگوهای مدیریتی موجود و بالاخره مدیریت کارآمد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6724
۳ دیدگاه

  1. قره یاخا گفت:

    مطلب بسیار جالب توجه و درخوری بود دو اشکال عمده داشت 1- مشکل مملکت مرغ نیست برادر که فقط با حل آن … ؟! شکم خالی 50 درصد ملت را پرکرد! همه چیز گران شده غرور خانواده ها را شکسته ! مثل برای کسی که گرسنه است میت حلال شده برای این زمان مصداق دارد در جواب آن برادر که گفته مارا چه شده که ملت برای بحرین تظاهرات کردند اما برای میانمار نه! داداش همسایه بغلی مرده همسایگان میت را هم همراهی نمیکنند!
    اما با بخش اعظم نظرات مطلب موافقم .

  2. aici گفت:

    Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really looking forward to read more. Awesome.

دیدگاه خود را به ما بگویید.