تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۸ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۰۰ ب.ظ

   277 بازدید

بررسی آماری تعداد مسافران ورودی و خروجی ایران در سال جاری و همچنین مقایسه میزان هزینه ها حاکی از آن است که ایرانیان برای سفر بیشتر تمایل دارند به خارج از کشور بروند.

جوان پرس : بررسی آماری تعداد مسافران ورودی و خروجی ایران در سال جاری و همچنین مقایسه میزان هزینه ها حاکی از آن است که ایرانیان برای سفر بیشتر تمایل دارند به خارج از کشور بروند.به گزارش خبرنگار کردپرس، تعطیلات نوروز و تابستان از جمله فرصت هایی است که مردم ایران برای سفر از آن به خوبی استفاده می کنند. سفری که به نوعی می تواند شارژ روح و روان باشد. در واقع یکی از بهترین راهکارهای غلبه بر یکنواختی زندگی مسافرت است بر همین اساس ایرانیان جزو افرادی هستند که به مسافرت اهمیت زیادی می دهند.

بنا بر آمار اعلام شده از سوی دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه گردشگری، تعداد گردشگران خروجی در پنج ماهه نخست سال جاری 3 میلیون و 474 هزار و 692 نفر ثبت شده که این میزان در سال گذشته 2 میلیون و 875 هزار و 203 نفر بوده است.

با این وجود درصد رشد مسافران خروجی سال 96 به نسبت مدت مشابه سال 95 بیش از 20 درصد محاسبه می شود.

این میزان خروج مسافر از کشور در حالی افزایش داشته که میزان ورود گردشگر به ایران با کاهش مواجه بوده به طوری که در سال 96 تعداد گردشگران بین المللی به داخل کشور 2 میلیون و 159 هزار و 882 نفر به ثبت رسیده که این تعداد در سال 95 شامل 2 میلیون و 183 هزار و 422 نفر بوده است. در واقع این روند ورود مسافر به کشور منفی محاسبه می شود.

این آمار نشان می دهد که ایرانیان به سفر خارج از کشور بیشتر تمایل دارند حتی کسانی که نقاط گردشگری ایران را به طور کامل ندیده باشند.

براساس آمار منتشر شده مقصد اول گردشگران خروجی کشور شامل ترکیه، عراق، امارات متحده عربی، آذربایجان، ارمنستان و گرجستان بوده است. همچنین تایلند، مالزی، آلمان و عربستان هم در لیست مسافران خارج از کشور دیده می شود.

مقایسه هزینه ها

با نگاهی به وضعیت تبلیغاتی کشورهای اول در گردشگری توسط ایرانیان به این نکته می توان پی برد که مدیریت اقتصادی در این کشورها استاندارد و براساس نظارت اصولی است.

به گفته مدیر یکی از آژانس های مسافرتی کردستان جدای از مسایل تبلیغاتی تقویت زیرساخت های گردشگری که همه ساله توسط کشورهایی چون ترکیه و ارمنستان صورت می گیرد بهترین شیوه برای جذب مسافر است.

علی اکبر عبدالملکی معتقد است صنعت گردشگری جهان در سال های اخیر سود هزار و 200 میلیارد دلاری داشته و در این زمینه نقش ایرانیان را نباید نادیده گرفت. ایرانیانی که با سفر خارج از کشور خود به این سود میلیاردی می افزایند.

به گفته وی تنوع برنامه های گردشگری در کشورهای برتر در این حوزه تا جایی است که رضایت مسافر را جلب می کند. حتی این کشورها برنامه های آینده خود را هم در اختیار متقاضیان قرار می دهند و از ایده و نظر آنان هم بهره می گیرند و این یعنی احترام به نظر مردم.

عبدالملکی با اشاره به هزینه های سفر برای اقامت یک هفته ای در خارج از کشور، بیان کرد: برای مثال در کشور ترکیه هزینه سفر هوایی برای 3 شب و 4 روز بین 650 هزار تا 2 میلیون تومان بوده که این میزان هزینه بسته به نوع آژانس، درجه هتل و زمان سفر متغیر است.

اما اگر همین مدت زمان سفر را برای سفرهای داخلی مثلاً جزیره کیش در نظر بگیریم به تفاوت هزینه ها پی خواهیم برد. این فعال حوزه گردشگری ضمن بیان این مطلب، افزود: مسافری که قصد سفر به کیش را داشته باشد باید از یک میلیون و 650 هزار تومان به بالا در نظر بگیرد که باز هم باتوجه به نوع آژانس و درجه هتل و زمان سفر تغییر می یابد.

به گفته عبدالملکی همچنین برای کشوری مانند ارمنستان هم از 600 هزار تومان شروع می شود که باز هم بسته به نوع اقامت و مسیر مسافرت تغییر خواهد کرد.

وی در مقایسه بعدی به هزینه های سفر به گرجستان که برای نوروز 97 باتوجه به رویدادهای فرهنگی بسیار استقبال داشته اشاره کرد و گفت: اگر مسافری قصد ماندن 5 روزه در گرجستان را داشته باشد میزان هزینه که در نظر گرفته می شود از یک میلیون 250 هزار تومان محاسبه خواهد شد.

عبدالملکی ارزان ترین هزینه سفر در داخل کشور را شامل سفرهای مذهبی دانست و میزان هزینه در مشهد را به نسبت پایین دانست که این مسئله پایین بودن قیمت هم چندان تأثیری برای کاهش خروج مسافر نداشته چرا که این مسئله باید فراگیر شود نه در یکی دو منطقه.

هزینه؛ اولویت نخست

حال با این مقایسه تقریبی هزینه های سفر به این چند کشور برتر گردشگری این نتیجه حاصل می شود که تا زمانی مخارج سفر یک هفته در خارج از کشور ارزان تر است اشتیاق برای سفرهای داخلی ایجاد نخواهد شد.

آن طور که در نظرسنجی گردشگران تورهای مسافرتی منتشر شده است اکثریت مسافران ایرانی معتقدند که وقتی هزینه سفر به کشوری مانند ترکیه بهینه تر از سفر به کیش است چرا استفاده نکنند. این گفته نشان می دهد که اولویت نخست بیشتر مسافران ارزیابی هزینه است. هزینه ای که در آن بتوان به تنوع های مختلف و برنامه های گردشگری مناسب دست یافت.

حال باید پرسید آیا این رشد خروج مسافر از کشور می تواند به مدیریت نادرست اقتصادی، گردشگری و نظارتی بر مناطق گردش پذیر مرتبط باشد؟ همچنین این معضل به تنوع های فرهنگی و سلیقه مسافران هم می رسد؟

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 112815
دیدگاه خود را به ما بگویید.