تاریخ انتشار :یکشنبه 18 نوامبر 12.::. ساعت : 11:02 ق.ظ

   264 بازدید

081205khatami-ahmadinejad22-isna

روزنامه ابتکار امروز در بخشی از گزارشی با عنوان « چه کسی باید عذرخواهی کند؟ » نوشت:

  • اگردر سه سال اخیر ترجیع بند سخنان اصولگرایان درباره اصلاح طلبان این بود که «باید توبه کنند» اینک چندماهی است که اصلاح طلبان همین نظر را درباره آنان ابراز می‌کنند: «باید عذرخواهی کنند». این چنین است که فضای سیاسی کشور با یک سئوال مواجه می‌شود که چه کسی باید عذرخواهی کند؟
     
  • در سه سال و چندماه اخیر که از انتخابات خرداد 88 سپری شده است و طی آن اصلاح طلبان از صحنه سیاسی کشور غایب بوده اند، اصولگرایان به عنوان بازیگران اصلی این صحنه ضمن نکوهش شدید و انتقادات ریزو درشت از اصلاح طلبان از آنان می‌خواستند که برای عملکرد خود در حوادث پس از انتخابات «توبه» کنند.آنان از اصطلاح توبه استفاده کردند تا عملکرد اصلاح طلبان را فراتر از خطایی سیاسی که به منافع مردم و نظام لطمه زد، قلمداد کنند. با این درخواست از آنان می‌خواهند که به درگاه خدا استغفار کنند، چرا که در عملکرد سیاسی خود، گناهان بسیاری مرتکب شده اند. 
  • اما حوادث دو سال اخیر در میان اصولگرایان وضعیت را به گونه ای دیگر تغییر داده است. پس از ماجرای خانه نشینی 11 روزه احمدی نژاد که بر اثر اتفاقات مربوط به عزل و ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات صورت گرفت، اصولگرایان متنفذ شروع به فاصله گرفتن از وی و دولتش کرده اند و انتقادات تندو تیزی از وی، عملکرد و نتایج هفت سال گذشته ریاست جمهوری اش به عمل آوردند. آنان همان انتقاداتی را بیان می‌کردند که پیشتر اصلاح طلبان را به دلیل ابراز آن‌ها تخطئه کرده بودند. این افراد و گروه‌ها عملا به گونه ای رفتار می‌کنند که گویی از اول منتقد عملکرد و شیوه اجرایی احمدی نژاد بوده اند. همین موضوع سبب شد تا اصلاح طلبان به این موضوع برسند که اصولگرایان درحال بازگشت ازشیوه خود در قبال دولت احمدی نژاد چه در قبل از انتخابات خرداد88 و چه پس از آن هستند. به همین خاطر اینان می‌خواهند که اصولگرایان نقش خود را در به قدرت رسیدن احمدی نژاد بپذیرند و در نتایج عملکرد وی در دودوره ریاست جمهوری باوی شریک باشند. به همین خاطر از نگاه این اصلاح طلبان چون عملکرد احمدی نژاد مطلوب نبوده و ضررهایی را متوجه کشور کرده است، پس اصولگرایان باید «عذرحواهی» کنند.
  • البته واکنش هر دو گروه نسبت به این درخواست‌ها نیز بخشی ازفضای سیاسی کشور را اشغال کرده است.اصلاح طلبان می‌گویند که از چه چیزی باید توبه کنند؟از نظر آنان اصولگرایان یک طرفه به قاضی رفته اند و خود حکم صادر کرده اندو لابد راضی به نظر می‌رسند.از سوی دیگر نیز اصولگرایان در پاسخ به این درخواست اصلاح طلبان، آن را نوعی فرافکنی می‌دانند. آنان معتقدند انتقاد آنان به دولت احمدی نژاد انتقاد به آن بخشی است که «جریان انحرافی» نامیده می‌شود ودر برخی موارد آن را نیز دنباله اصلاح طلبی به شمار می‌آورند.به هرحال آنچه که مسلم است این است که تقصیر بر گردن هرکس که باشد، هیچ گاه عذرخواهی نخواهد کرد. چرا که فضای سیاسی و البته فرهنگی ما به این اقدام شجاعانه بهایی نداده است و همچنان باسد منتظر باشبم که تقصیرات از گردن هر کس واشده و به طرف حریف پرتاب شود.
Print Friendly
کدخبر : 9451
دیدگاه خود را به ما بگویید.