تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۹ تیر ۹۷.::. ساعت : ۱:۰۰ ب.ظ

   167 بازدید

۱۰ نخبه جوان آذربایجان غربی در هشت رشته مهارتی با برگزاری مراسم ویژه‌ای برای شرکت در مسابقات ملی مهارت بدرقه شدند.

جوان پرس : اداره کل فنی و حرفه‌ای آذربایجان غربی به عنوان یک سازمان آموزشی بدون آنکه حساسیت خاص سیاسی یا مدیریتی روی آن باشد تمرکز ویژه‌ای بر روی مهارت آموزی جوانان این منطقه گذاشته است و در این راستا سلسله برنامه‌هایی برای درخشش آنان در صحنه‌های ملی و بین‌المللی به مورد اجرا گذاشته است.

هدف‌گذاری این سازمان تعدد حضور جوانان مهارت آموخته در رشته‌های متنوع در رویدادهای ملی و بین‌المللی و درخشش آنها و در نهایت کسب مدال‌های رنگارنگ است.

راه‌یابی هشت نخبه مهارتی از آذربایجان‌غربی به هفدهمین دوره مسابقات ملی مهارت از آن جمله است و در این میان حضور سه تن از همین جوانان در مسابقات جهانی مهارت ۲۰۱۷ در ابوظبی مهر تائیدی بر شایستگی‌های جوانان آذربایجان غربی در عرصه مهارت آموزی است.

سال گذشته داوود دودکانلوی میلان در رشته کاشیکاری، امین هاشمی اخگر در رشته جواهر سازی و محمد امین حمیدی در رشته فناوری اتومبیل با کسب امتیازات برتر توانستند به مرحله دوم مسابقات جهانی مهارت ۲۰۱۷ ابوظبی راه یابند.

امسال نیز در ادامه مسیر معرفی جوانان نخبه و توانمند آذربایجان غربی ۱۰ نفر از آنها در هشت رشته به مسابقات ملی راه یافته‌اند و به همین مناسبت اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان ترتیب برگزاری مراسم ضیافت و بدرقه آنان را با حضور معاون امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی را داد.

در این مراسم مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان‌غربی اظهار داشت: کشف استعدادهای حرفه‌ای جوانان و ایجاد فرصت مناسب برای شکوفایی مهارت‌ها، ترویج و ارتقاء فرهنگ مهارت‌آموزی، شناسایی کمبودها در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و برنامه‌ریزی برای رفع آنها، ایجاد فرصتی مناسب جهت تبادل اطلاعات فنی و تجارب حرفه‌ای بین جوانان و ایجاد انگیزش در جوانان برای کسب مهارت از اهداف اصلی برگزاری مسابقات ملی مهارت است.

محسن مددی تصریح کرد: امروزه یکی از مهم‌ترین مشکلات و موانع اشتغال جوانان در کل کشور و به تبع آن در آذربایجان غربی فقر مهارتی کارجویان است، فقر مهارتی سبب افزایش نرخ بیکاری در جامعه می‌شود و از سوی دیگر فقر فرهنگ مهارتی در بین آحاد جامعه نیز که ریشه در عدم احساس نیاز به مهارت در بین جوانان دارد به مشکلات اشتغال افزوده است.

مددی گفت: برگزاری دو جشنواره در دستور کار امسال سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان غربی است که یکی برگزاری جشنواره مهارت آموختگان کارآفرین آذربایجان غربی و دیگری برگزاری جشنواره جوانان مهارتی برتر ویژه اوقات فراغت است.

وی افزود: امسال در قالب تسهیلات اشتغال روستایی به ازای هر شغل بین ۷۵ تا ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات به واجدان شرایط پرداخت می‌شود که سود بانکی آن بسته به نوع اشتغال از ۴ تا ۸ درصد پیش بینی شده است.

 مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان‌غربی اظهار داشت: امسال مسابقات ملی مهارت از ۲۴ تا ۲۷ تیرماه در استان البرز برگزار می‌شود و از استان آذربایجان غربی یک تیم ۱۰ نفره متشکل از مهارت آموختگان ۸ رشته مختلف دران حضور خواهند یافت.

وی گفت: مهارت آموختگانی که به خدمت سربازی می‌روند امکان انتقال به سازمان فنی حرفه‌ای و انجام وظیفه در قالب مربی را دارند.

در این مراسم معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی نیز با تأکید بر اهمیت نخبه پروری در عرصه‌های مختلف اظهار داشت: مدال‌های ملی و بین‌المللی مهارت آموختگان آذربایجان غربی باید به مثابه یک برند تبلیغ و شناسانده شود.

رضا حسینی افزود: در صورت آماده‌سازی شیوه‌نامه علمی و عملی نحوه پشتیبانی مالی از پروژه های نخبگان استان می‌توان امکان بهتری برای حمایت مادی از آنان فراهم کرد.

وی تصریح کرد: ایجاد و راه‌اندازی فن بازار نیز راه میان‌بر برای حمایت از فعالیت‌های نخبگان به شمار می‌آید بنابراین باید برای راه‌اندازی فن بازارهای مختلف اقدامات عملیاتی صورت گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: جوانان باید بدانند که فقط ثبت اختراع کافی نیست بلکه باید تجاری‌سازی اختراعات و یافتن بازار عرضه و فروش آنها نیز مد نظر قرار گیرد تا توفیق حاصل شود.

وی گفت: باید آموزشگاه‌های خصوصی فنی حرفه‌ای تقویت شده و در فضای رقابتی مفیدی اقدام به فعالیت کنند تا هم خروجی ثمربخش‌تری را شاهد باشیم و هم پرداخت تسهیلات مختلف با شرایط ایده آل تری قابل انجام باشد.

حسینی اظهار داشت: دولت همه جوره از نخبگان و مهارت آموختگان برتر حمایت می‌کند و آماده است از عرضه تسهیلات کم بهره تا واگذاری زمین به ارزان‌ترین قیمت در شهرک صنعتی یا شهرک فناوری از آنان حمایت کند.

در این مراسم پس از درمیان گذاشتن مسائل و مشکلات جوانان اعزامی به مسابقات ملی مهارت با مسئولین، ابلاغ‌های آنان برای حضور در این رویداد ملی اعطا شد.

اعزام نخبگان آذربایجان غربی به مسابقات ملی مهارت + تصاویر

اعزام نخبگان آذربایجان غربی به مسابقات ملی مهارت + تصاویر

اعزام نخبگان آذربایجان غربی به مسابقات ملی مهارت + تصاویر

اعزام نخبگان آذربایجان غربی به مسابقات ملی مهارت + تصاویر

اعزام نخبگان آذربایجان غربی به مسابقات ملی مهارت + تصاویراعزام نخبگان آذربایجان غربی به مسابقات ملی مهارت + تصاویراعزام نخبگان آذربایجان غربی به مسابقات ملی مهارت + تصاویراعزام نخبگان آذربایجان غربی به مسابقات ملی مهارت + تصاویراعزام نخبگان آذربایجان غربی به مسابقات ملی مهارت + تصاویراعزام نخبگان آذربایجان غربی به مسابقات ملی مهارت + تصاویراعزام نخبگان آذربایجان غربی به مسابقات ملی مهارت + تصاویر

گزارش و تصاویر: محمد آقایی‌پر / تسنیم

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 115508
دیدگاه خود را به ما بگویید.