تاریخ انتشار :شنبه ۱۴ مرداد ۹۶.::. ساعت : ۷:۴۵ ق.ظ

   237 بازدید

مدول دوم سامانه فاضلاب خوی با حضور وزیر نیرو و مسوولان استانی و شهرستانی افتتاح شد

جوان پرس : مدول دوم سامانه فاضلاب خوی با حضور وزیر نیرو و مسوولان استانی و شهرستانی افتتاح شد . برای احداث مدول دوم سامانه فاضلاب شهر خوی با ظرفیت تصفیه 15 هزار متر مکعب در شبانه روز، 400 میلیارد ریال هزینه شده است؛ این سامانه 75 هزار نفر را تحت پوشش خدمات خود قرار داده و فرآیند تصفیه آن از نوع SBR است.
در اجرای این سامانه 74 کیلومتر شبکه جمع آوری و خط انتقال ایجاد شده و 18 هزار و 750 فقره انشعاب آب واگذار شده است؛ این طرح در سال 1387 شمسی به اجرا درآمده و بر اساس برنامه ریزی ها در سال 1415 شمسی تکمیل می شود.
وزیر نیرو، حمید چیت چیان دیروز در برنامه سفر خود به آذربایجان غربی در روز جاری از سد مخزنی آغ پای در چایپاره که بزرگترین سد خاکی آذربایجان غربی است، بازدید کرد.
این سد از نوع خاکی با هسته رسی است که در 35 کیلومتری چایپاره و بر روی رودخانه آغ چای ساخته شده است؛ حجم مخزن این سد 211 میلیون متر مکعب در تراز نرمال، طول تاج این سد 826 متر، عرض تاج آن 12 متر و ارتفاع آن از بستر 86.5 متر است.
این سد با توجه به وقوع سیلاب های بزرگ و مخرب این رودخانه در طول سال و خطرات آن برای شهر قره ضیاءالدین احداث شده است.
مهار آب رودخانه آغ چای و تنظیم آن برای تامین آب شرب شهرستان خوی به میزان 35 میلیون مترمکعب در سال و تامین آب کشاورزی و جلوگیری از برداشت آب زیرزمینی در منطقه از دیگر اهداف احداث این سد بزرگ مخزنی در آذربایجان غربی است.
هم اکنون 12 سد در آذربایجان غربی شامل سد شهرچای ارومیه، آغ چای چایپاره، زولا و دریک سلماس، حسنلوی نقده، شهید قنبری ماکو، ساروق تکاب، قیقاج و ارس 2 پلدشت، سد بوکان، سد مهاباد و سد ماکو در حال بهره برداری است.

وزیر نیرو با بیان اینکه توسعه شبکه های فاضلاب به عنوان یکی از مسائل مهم در مدیریت آب مورد توجه دولت تدبیر و امید بوده است، گفت: در چهار سال فعالیت این دولت 42 تصفیه خانه فاضلاب جدید در سطح کشور اجرا شد و به بهره برداری رسید.

حمید چیت چیان در آئین افتتاح مدول دوم تصفیه‌خانه خوی و شبکه 75 کیلومتری انتقال فاضلاب این طرح افزود: جمع تصفیه خانه های کشور در 54 سال گذشته 4.15 میلیون مترمکعب در شبانه روز بود و در این مدت به اندازه 26 درصد 50 سال پیش از فعالیت این دولت تصفیه خانه فاضلاب افتتاح شده است.
وی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید در مدت فعالیت خود 1.1میلیون مترمربع تصفیه فاضلاب به ظرفیت قبلی اضافه کرد، افزود: با وجود این توسعه در بخش تصفیه فاضلاب، هنوز با استانداردهای لازم فاصله وجود دارد و کار وزارت نیرو همچنان ادامه می یابد.
وی اظهار کرد: فاضلاب از جمله مسائل مهم در مدیریت آب است و اگر فاضلاب بدون تصفیه رها شود، موجب آلودگی محیط و به خطر افتادن سلامت جامعه می شود زیرا فاضلاب رها شده چهار برابر میزان خود، منابع آب را آلوده می کند.
وی ادامه داد: نجات دادن آب از آلوده شدن بستگی به اجرای شبکه های فاضلاب داشته و پساب حاصل از تصفیه فاضلاب برای مصارف مختلف قابلیت استفاده دارد.
وزیر نیرو با بیان اینکه آب به یک مساله حاد در کشور تبدیل شده است، گفت: ایران کشور خشک و نیمه خشک بوده و متوسط بارندگی کشور یک سوم بارش دنیاست؛ متوسط بارش در کشور ما از 250 به 240 میلیمتر رسیده و تمام کشور درگیر مسئله کم آبی است.
چیت چیان افزود: کشور با توجه به کمبود بارش ها و درجه حرارت بالا و کاهش منابع، با افزایش مصرف آب مواجه است و این روند باید اصلاح و مدیریت شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی هم  درباره سیاست های کاری خود گفت: کلیه اقدامات صنعت اب و فاضلاب کشور و به ویژه آذربایجان غربی بر اساس سیاست های کلی اصل 44 قانون پیش رفته است و همچنین سیاست های دولت تدبیر و امید و سیاست های راهبردی که وزیر نیرو برای ما رهنمود کرده بودن، اجرا کردیم.

مهندس “رسول اکبری” با بیان این که بحث چابک سازی و کوچک سازی سازمان پیگیری شده است، افزود: توجه جدی کیفیت اب در سطح استان به بهترین شکل اجرایی می شود.

به گفته مهندس اکبری افزایش شاخصه بهره مندی در دولت یازدهم و همچنین مشتری مداری، تولید انرژی پاک و هوشمندسازی تجهیزات از جمله اقدامات آب و فاضلاب آذربایجان غربی محسوب میشود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی درباره مدیریت بدون پول بیان کرد: یکی از اقدامات قابل توجه، مدیریت بدون پول بوده است که توانستیم با دستور اکید استاندار محترم در این باره موقعیت تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

وی در ادامه افزود: در استان حدود 33 طرح با 75 پروژه هوشمندسازی و تصفیه خانه ها، با اعتبار بیش از صد میلیارد ریال در حال اجرا هستند.

به گفته مهندس اکبری ظرفیت فاضلاب استان 73 میلیون متر مکعب بود که به 110 میلیون متر مکعب در دو سال رسانده شده است.

وی درباره برنامه آینده نیز افزود: ان شالله در یکی دو سال اینده 25 میلیون متر مکعب به این 110 میلیون متر مکعب می افزاییم.

? مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی درباره استفاده از منابع زیرزمینی پایدار در استان اظهار کرد: استفاده از منابع اب پایدار در استان یکی از مهم ترین برنامه های سازمان است. در حال حاضر منابع اب زیرزمینی پایدار نمی باشند. این در حالی است که 43 درصد منابع آب سطحی در استان داریم و 47 درصد منابع غیرسطحی می باشد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 106542
دیدگاه خود را به ما بگویید.