تاریخ انتشار :چهار شنبه 14 ژوئن 17.::. ساعت : 10:45 ق.ظ

   229 بازدید

كريم زاده
رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي : بر اثر سرمازدگي و سيل و عدم بارندگي پاييزه 570 ميليارد تومان به بخش كشاورزي خسارت وارد شده است.

جوان پرس : رييس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت : 116 پروژه عمراني ،اقتصادي و توليدي بخش کشاورزي استان با اعتباري بالغ بر 2550 ميليارد ريال سرمايه گذاري همزمان با گراميداشت هفته جهاد کشاورزي در سطح استان کلنگ زني و افتتاح مي شود.
اسمعيل کريم زاده در جمع خبرنگاران که به مناسبت گراميداشت هفته جهاد کشاورزي برگزار شد اظهارکرد: با بهره برداري از اين طرحها براي 2521 نفر به صورت مستقيم اشتغال ايجاد شده و 4695 خانوار روستايي نيز از عوايد اجراي اين طرح ها بهره مند مي شوند.
کريم زاده گفت :10 پروژه از مجموع 116 پروژه شامل طرحهاي آبياري تحت فشار و احداث گلخانه به مساحت نزديک به 11 هزار و 343 هکتار با اعتباري بالغ بر 2208 ميليارد ريال و اشتغالزايي بيش از 2042 نفر مستقيم و 4075 نفر غير مستقيم در شهرستانهاي چالدران و شوط آماده کلنگ زني شده است .
وي ادامه داد: تعداد 97 پروژه نيز در بخش اب وخاک با اعتباربيش از 101ميليارد ريال با مساحت بيش از 427هکتار و اشتغال 390نفر مستقيم و 814نفر غير مستقيم شامل اجراي ابياري تحت فشار و انتقال اب با لوله اماده بهره برداري است.
اين مسئول خاطر نشان کرد: طرح هاي معاونت بهبود دامي نيز با اعتبار 103ميليارد ريال و اشتغال 44نفر مستقيم و 100نفر غير مستقيم شامل يک طرح مرغداري اجداد و يک طرح افزايشي ظرفيت مرغداري تخم گذار از 20به 50 هزار قطعه و يک طرح مرغداري گوشتي با ظرفيت دو هزار قطعه و يک طرح گوساله پروري 100 راسي در اين ايام آماده بهره برداري است .
رييس ستاد بزرگداشت هفته جهاد کشاورزي استان بيان کرد: طرح هاي مديريت صنايع کشاورزي نيز با ظرفيت 11هزار و 300تن و اعتبار 127ميليارد ريال و اشتغال 30نفر مستقيم و 30نفر غير مستقيم شامل طرح هايي چون سردخانه هاي بالاي صفر و بسته بندي ميوه در سطح شهرستانهاي مياندواب، اروميه و پيرانشهر آماده بهره برداري است.
کريم زاده افزود: در بخش معاونت بهبود توليدات گياهي نيز با صرف اعتباري بالغ بر10ميليارد ريال و اشتغال 15نفر مستقيم و 30نفر غير مستقيم ، يک طرح مکانيزاسيون کشاورزي شامل شرکت خدمات ماشين آلات کشاورزي آماده بهره برداري شده است.
وي در ادامه ضمن اشاره به تاريخچه خدمات جهاد سازندگي در دو دهه نخست انقلاب و نحوه ادغام اين نهاد با وزارت جهاد کشاورزي اذعان داشت : جهاد کشاورزي به فرمان امام تأسيس شد و منشأ بسياري از خدمات براي اقشار محروم جامعه به ويژه روستائيان بود و طبق فرامين امام خميني (ره) کشاورزي بايد محور استقلال کشور باشد بنابراين سياست‌هاي کلان در جمهوري اسلامي ايران در چهار دهه اخير بر اين اصل استوار شده است.
رييس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: خدمتگذاري به مردم يکي از وظايف اصلي مسئولان است که هفته جهاد کشاورزي بهترين فرصت براي انعکاس خدمات و دستاوردهاي ارائه شده دربخش کشاورزي و ارتباط با مردم است.
کريم زاده با بيان اينکه حمايت از توسعه کشتهاي متراکم گلخانه اي ، پرورش ماهي در قفس و افزايش ضريب مکانيزاسيون از اولويت هاي وزارت جهاد کشاورزي است، افزود: درسطح استان 105 واحد گلخانه اي به مساحت 33هکتار دراستان وجود داردکه 72 واحد خاکي وبقيه هيدروپونيک هستند که قبلا تا سقف 3 هزار متر مربع براي احداث واحد گلخانه اي مجوز صادر مي شد که طبق مصوبه جديد سيستم بانکي از واحدهاي گلخانه اي حتي در سطح هزارمترمربع را نيزحمايت مي کند که متقاضيان مي توانند براي بهره مندي از اين تسهيلات به بانک هاي عامل مراجعه نمايند.
وي در پاسخ به سوالات يکي از خبرنگاران در خصوص اظهارات اخيريکي از نمايندگان مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي که مدعي شده بود، دولت به بهانه احياي درياچه اروميه کشاورزي را در استان تعطيل کرده است؛ و اعتبارات تخصيصي براي احياي درياچه اروميه را صرف فعاليت هاي تبليغاتي، نشست ها و ماموريت هاي بي مورد کرده اند، اظهار کرد :سازمان جهاد کشاورزي تاکنون بودجه اي از محل اعتبارات ستاد احياي درياچه اروميه و طرح هاي مربوط به آن براي فعاليت هاي عمراني و برنامه هاي سازماني هزينه نکرده است، حتي در بسياري از موارد جهاد کشاورزي از محل اعتبارات ملي هزينه اي و تملک داريي هاي داخلي سازمان نيز در جهت پيشبرد فعاليت هاي اجرايي مربوط به احياي درياچه اروميه در بخش کشاورزي و آگاه سازي کشاورزان در اين زمينه هزينه کرده است.
کريم زاده تاکيد کرد: کشاورزي استان تعطيل نشده و در حال حاضر تمام کشاورزان استان به فعاليت هاي خود ادامه مي دهندو هيچ گونه مشکلي در اين زمينه وجود ندارد.
وي با اشاره به رتبه هاي برتر توليد محصولات کشاورزي استان خاطر نشان کرد: آذربايجان غربي با 6.3توليد انواع محصولات کشاورزي سهم بزرگي در توليد 115ميليون تن محصول کشاورزي کشور دارد و سرانه توليد کشور 1.5تن براي هر نفر و سرانه توليد محصولات کشاورزي اذربايجان غربي براي جمعيت استان نيز2تن به ازاي هر نفر است.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: واردات محصول چغندرقند از نخجوان براي فراوري در کارخانجات قند آذربايجان غربي به دليل احتمال انتقال آلودگي خاک به شستشوي قبل از ورود مشروط شد.
اسمعيل کريم زاده با تشريح چگونگي پياده سازي ايده کشت چغندرقند در اراضي کشاورزي جمهوري خود مختار نخجوان و روند نا موفق آن اظهار کرد: استان آذربايجان غربي افزون بر 35 درصد از محصول چغندر قند ايران را توليد مي‌کند بنابراين از اين نظر جايگاه ممتازي دارد.
وي افزود: 5 کارخانه فرآوري چغندر قند در آذربايجان غربي مشغول به کار است که زمينه اشتغال مستقيم و غير مستقيم حدود 5000 نفر را فراهم کرده است.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: کشت چغندر قند از قديم الايام در آذربايجان غربي مرسوم بوده و کشت آن به نسبت برخي محصولات از درامد قابل توجهي برخوردار است بنابراين طبيعي است که کشاورزان علاقه مند به کشتان باشند.
وي با اشاره به پرآب بر بودن اين محصول و تأثيرات آن در ايجاد بحران درياچه اروميه اظهار کرد: بر اساس برنامه‌هاي ابلاغي از سوي ستاد احيا درياچه اروميه بايد ميزان کاشت اين محصول کاهش يابد بنابراين وسعت اراضي زير کشت اين محصول که زماني تا 40 هزار هکتار توسعه يافته بود بايد به 23 هزار هکتار برسد که اين مهم در دو سال اخير ابلاغ هم شده است.
کريم زاده گفت: کشت چغندر قند در حوزه آبريز درياچه اروميه کاهش يافته و به 28 هزار هکتار رسيده اما نياز است تا روش‌هاي آبياري اين محصول از غرقابي کنوني به نوارتيپ تغيير يابد تا راندمان توليد نيز عوض شود.
وي تصريح کرد: سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي در قالب برنامه‌هاي ستاد احيا درياچه اروميه تلاش کرده است برنامه کاهش کشت اين محصول را از اراضي محدوده آبريز درياچه اروميه به خارج از آن هدايت کند و در اين ميان شهرستان پيرانشهر به عنوان يکي از مستعدترين سرزمين‌هاي کاشت چغندرقند مورد توجه قرار گرفته است.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي همچنين از اين خبر داد كه بر اثر سرمازدگي و سيل و عدم بارندگي پاييزه 570 ميليارد تومان به بخش كشاورزي خسارت وارد شده است.

Print Friendly
کدخبر : 105163
دیدگاه خود را به ما بگویید.