تاریخ انتشار :شنبه 17 ژوئن 17.::. ساعت : 9:10 ق.ظ

   185 بازدید

آراسته
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: هم اکنون تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۸۵ متر است و نسبت به مهرماه سال گذشته ۷۹ سانتی‌متر افزایش دارد.

جوان پرس : مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: هم اکنون تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۸۵ متر است و نسبت به مهرماه سال گذشته ۷۹ سانتی‌متر افزایش دارد.

پرویز آراسته در نشست خبری مشترک مدیران دستگاه‌های ذیربط طرح احیای دریاچه ارومیه که در سال جلسات فرهنگسرای خانه جوان برگزار شد اظهار کرد: مسائل طبیعی از جمله گرم شدن زمین، مصرف آب و افزایش جمعیت در کنار فعالیت‌های انسانی از جمله توسعه کشاورزی سنتی و برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی از جمله دلایل وضعیت کنونی بحران دریاچه ارومیه است.

وی افزود:  تراز کنونی دریاچه ارومیه 1270 متر است که نسبت به مهر سال گذشته 79 سانتی متر افزایش یافته است.

آراسته گفت: مساحت دریاچه ارومیه  2400 کیلومتر مربع و حجم آب کنونی آن 2 میلیارد و 250 میلیون مترمکعب است.

وی اظهار کرد: در سه سال اخیر تثبیت بیولوژیک در منطقه “جبل” در اطراف ارومیه در وسعتی 480 هکتار اراضی انجام شده و مالچ پاشی بیولوژیک نیز برای نخستین بار در سطح کشور در پارک ملی دریاچه در 45 هکتار انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: برای تأمین آب حیات وحش دریاچه در 2 سطح آبگیر راه‌اندازی شده که می‌تواند آب باران را جمع‌آوری کند.

راسته اظهار کرد: در سال 94 بیش از 290 کیلومتر ساحل دریاچه از بناب تا سلماس تحت حفاظت فیزیکی قرار داده شده که یک تا 5 کیلومتر عمق دارد.

وی افزود: برنامه آموزش توانمندسازی سازمان‌های محلی زنان روستایی و سازمان‌های مردم‌نهاد و پروژه کشاورزی پایدار به کمک ANDP با کمک ژاپن نیز در همین ارتباط صورت خواهد گرفت.

آراسته گفت: در مورد احیای تالاب‌های اقماری نیز کارهای خوبی صورت گرفته و میله‌گذاری دور دریاچه به طول 500 کیلومتر انجام شده و میله‌گذاری حریم تالاب‌ها از جمله کانی به رازان برای جلوگیری از تعرض افراد سودجو انجام شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس آخرین سرشماری از حیات وحش 220 قوچ میش ارمنی در جزایر دریاچه زندگی می‌کند که وضعیت مناسبی دارند و علاوه بر آن 200 رأس گوزن زرد ایرانی نیز در جزایر دریاچه زندگی می‌کنند.

آراسته گفت: با به حد مطلوب رسیدن دریاچه ارومیه 4 تن سیست آرتمیا در آن تخلیه خواهد شد.

Print Friendly
کدخبر : 105221
دیدگاه خود را به ما بگویید.