تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۹ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۵۹ ب.ظ

   212 بازدید

معاون خدمات مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی گفت: در نتیجه کاهش منابع آبی ، میزان تولید و مصرف آب در برخی شهرهای استان برابر بوده است و مشکلی در تأمین آب شرب شهرهای آذربایجان غربی نداریم.

جوان پرس : معاون خدمات مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی گفت: در نتیجه کاهش منابع آبی ، میزان تولید و مصرف آب در برخی شهرهای استان برابر بوده است و مشکلی در تأمین آب شرب شهرهای آذربایجان غربی نداریم.

به گزارش کردپرس، مهندس شمچی معاون در جمع خبرنگاران گفت : 38 شهر استان آذربایجان غربی با جمعیت 2 میلیون و 150 هزار نفر تحت پوشش شبکه آب شهری شرکت آب و فاضلاب  آذربایجان غربی قرار دارند و این شرکت با تمام توان جهت تامین آب شرب مورد نیاز مشترکان تلاش می کند.
مهندس شمچی  خاطرنشان ساخت : برای این منظور آب شرب مورد نیاز مردم استان از طرق مختلف تامین می شود که شامل 203 حلقه چاه در مدار بهره برداری، 11 دهنه چشمه آب و 10 واحد تصفیه خانه آب بوده و با بهره گیری از امکانات مدرن، پیشرفته و بهره برداری از منابع آبی مذکور، شرکت آب و فاضلاب شهری استان توانسته سالانه 190 میلیون مترمکعب آب در سال تولید کند ، ولی در این میان به دلیل خشکسالی های اخیر و کاهش بارندگی ها، منابع آبی زیرزمینی با کاهش آبدهی مواجه شده اند که باید با مدیریت میزان مصرف این کمبود جبران گردد.
در نتیجه کاهش منابع آبی ، میزان تولید و مصرف آب در برخی شهرهای استان برابر بوده است
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی گفت: با وجود کاهش بارندگی در سال آبی 95-96، با مدیریت تولید و توزیع آب، تلاش شده در آذربایجان غربی هیچگونه کمبود و قطعی آب نداشته باشیم.
مهندس یوسف شمچی از افزایش میزان مصرف آب در برخی شهرهای آذربایجان غربی به جهت توسعه شهرها و اقزایش جمعیت و همچنین افزایش مصرف سرانه ابراز نگرانی کرد و از پیک مصرف در چند شهر این استان طی مرداد ماه امسال خبر داده و یادآور شد: تولید و مصرف در برخی شهرهای آذربایجان غربی در ایام تابستان سربه سر بوده است.
معاون بهره برداری شرکت آبفای آذربایجان غربی ، از عدم کمبود و قطعی آب شرب مورد نیاز مشترکان خبر داد و گفت: تلاش شده امسال کمبود آب نداشته باشیم و در این خصوص نیز موفق عمل کرده ایم.
دبی چاه های تامین آب کاهش یافته است
وی با اشاره به خشکسالی های اخیر، یادآور شد: بیش از 10 سال است که در آذربایجان غربی و کشور میزان بارش و نزولات جوی کاهش یافته و به نوعی با خشکسالی مواجه هستیم.
مهندس شمچی کاهش دبی چاه ها و چشمه ها را مورد اشاره قرار داد و از روند کاهشی آب آنها در استان ابراز نگرانی کرد.
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه به طور متوسط حدود 50 درصد آب شرب مورد نیاز شهرهای استان از منابع سطحی تامین می گردد ، گفت : اولویت و سیاست شرکت آب و فاضلاب شهری به لحاظ تامین آب پایدار و افزایش کیفیت آب استفاده از منابع سطحی به جای استفاده از منابع زیرزمینی است.
وی افزود : در بخش منابع زیرزمینی نیز تلاش شده تا چاه ها را احیا و نسبت به حفر چاه های جدید اقدام نماییم تا در آینده با مشکل مواجه نشویم؛ به طوریکه در شش سال گذشته 40 حلقه چاه به تعداد منابع آبی استان افزوده شده است.
مهندس شمچی  در خصوص روند توقف سدسازی و تاثیر آن بر تامین آب شرب، ادامه داد: در شهرهایی که دارای سد هستند و تخصیص آب شرب دارند ، مشکلی از نظر تامین منابع آبی پایدار نداریم و در خصوص توقف روند سدسازی در مناطقی از استان، برابر با سیاست های وزارت نیرو و با درک استانداردها و دغدغه های زیست محیطی ، شرکت نسبت به پیش بینی و تامین منابع آبی اقدام می نماید.
کنترل کیفیت آب شرب شهرهای استان با استفاده از آزمایشگاه های کاملاً مجهز و با سرمایه گذاری بالا به صورت مستمر و مطابق استاندارد انجام می پذیرد ، بر اساس نتایج حاصله تمامی پارامترهای فیزیکی – شیمیایی و میکروبیرولوژی در تمامی منابع تأمین آب، مخازن و شبکه توزیع در محدوده استاندارد و قابل شرب می باشد.
سرانه مصرف آب شرب در استان بالاتر از الگوی مصرف است
مهندس شمچی با اشاره به محدودیت منابع آبی و لزوم مدیریت مصرف آب ، اذعان داشت: مصرف مشترکین آب آذربایجان غربی بالاتر از میزان استاندارد مصرف تعیین شده برای این استان است که برابر 132 لیتر در شبانه روز برای هر نفر می باشد و این در حالیست که میزان مصرف سرانه مشترکین استان ، برابر با 190 لیتر در شبانه روز بوده است.
وی با اشاره به روند مصرف آب در کشور، یادآور شد: از سال 82 مصرف آب در استان سیر صعودی داشت که در سال 89 با اجرای هدفمندسازی یارانه ها شاهد کاهش مقطعی سرانه مصرف آب بودیم که متاسفانه طی 5 سال اخیر میزان مصرف آب مجددا افزایش یافته است.
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی میزان آب بدون درآمد شرکت در سال 1395 را 6/22 درصد عنوان نمود و گفت : این میزان شامل سه بخش مصارف مجاز بدون درآمد به مقدار 7/0 درصد و هدررفت ظاهری شامل مصارف غیر مجاز و خطای کنتورها حدود 8/8 درصد و بقیه به مقدار 1/13 درصد مربوط به نشتی های شبکه های توزیع آب می باشد.
وی خاطر نشان کرد : در حال حاضر طول شبکه توزیع آب در شهرهای استان حدود 4500 کیلومتر است که 900 کیلومتر آن نیاز به اصلاح و بازسازی دارد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 107475
دیدگاه خود را به ما بگویید.