تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۰ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۴۰ ب.ظ

   152 بازدید

فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال 1394 آغاز به کار کرد، افزود: شهریور سال 1394 تراز دریاچه ارومیه به یکهزار و 270 متر و هشت سانتی متر رسیده بود که کمترین تراز ثبت شده تا به امروز بوده است.

جوان پرس : رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه پس از تشکیل این ستاد تراز نگین آبی آذربایجان ۷۸ سانتی متر افزایش یافته، گفت: ارتفاع آب دریاچه ارومیه از آب های آزاد در روز جاری /۶ خرداد/ به یکهزار و ۲۷۰ متر و ۸۴ سانتی متر رسیده است.

فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرد، افزود: شهریور سال ۱۳۹۴ تراز دریاچه ارومیه به یکهزار و ۲۷۰ متر و هشت سانتی متر رسیده بود که کمترین تراز ثبت شده تا به امروز بوده است.
وی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیای، سالانه به طور متوسط تراز دریاچه ارومیه ۷۰ سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: عملکرد دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه مانع از ادامه روند خشک شدن آن شده است.
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه این ستاد نقش هماهنگی برای اجرای طرح های احیا دارد، اضافه کرد: اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای اتمام طرح های احیای دریاچه ارومیه در اختیار دستگاه های مرتبط از جمله شرکت آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، اداره کل محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی قرار می گیرد.
وی با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط ۲۱ رودخانه دائمی و ۳۹ رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت: دریاچه ارومیه یک حوزه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود.
به گفته وی، ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست، مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز کرد و در سریع ترین زمان ممکن طرح های ۴۴ گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور کار قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت ۱۰ سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114515
دیدگاه خود را به ما بگویید.