تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۸ دی ۹۶.::. ساعت : ۲:۰۰ ب.ظ

   194 بازدید

توسعه و پیشرفت اقتصادی در جوامع مختلف نیازمند بسترها و ملزوماتی است که برجسته ترین آن ها وفاق و همدلی اجتماعی و سیاسی است.

جوان پرس : توسعه و پیشرفت اقتصادی در جوامع مختلف نیازمند بسترها و ملزوماتی است که برجسته ترین آن ها وفاق و همدلی اجتماعی و سیاسی است. بر این اساس مهمترین آسیبی که در نبود وحدت به اقتصاد وارد می شود، کاهش سرمایه گذاری و گسترش رکود خواهد بود.به گزارش ایرنا، اعتراضات اخیر که در برخی از شهرهای ایران طی چند روز گذشته اتفاق افتاد، ضرورت توجه به مطالبات مردم در برنامه ریزی ها و خودداری جریان های سیاسی از بهره برداری از اعتراض ها را به میان می آورد. در این زمینه به ذکر چند نکته می پردازیم:

1- اعتراضات ازهفته گذشته در شهر مشهد شروع شد، در این اعتراض ها بیشتر شعارها زمینه های اقتصادی بود و مطالبات معیشتی اولویت داشت. این تجمع اعتراضی رفته رفته به برخی از دیگر مناطق رسوخ پیدا کرد. با گذشت زمان شعارها و اعتراض ها رنگ خشونت و آشوب طلبی به خود گرفت و برخی افراد با آسیب زدن به اموال عمومی و رفتارهای خارج از عرف، مشکلات بسیاری را ایجاد کردند.
در این میان برخی کانال های معاند در شبکه های اجتماعی با خبرسازی و شایعه پراکنی سعی کردند به فضای اجتماعی در راستای اهداف از پیش طراحی شده خود سر و شکل دهند. از این رو با فضاسازی های غیر واقعی و بزرگنمایی وقایع تلاش کردند گستره اعتراضات را فراتر از آنچه بود نشان دهند.
در بررسی علت ها و ریشه های شکل گیری اعتراضات دیدگاه های متفاوتی مطرح شد و تحلیلگران از دریچه های مختلف وقایع را مورد بررسی قرار دادند. با این حال به باور بیشتر کارشناسان، زمینه های اقتصادی و به ویژه مفاسد اقتصادی، بی عدالتی، فقر و اختلاف طبقاتی بخش اصلی دلایل شکل گیری این اتفاقات بود.
بر این اساس، اولویت دادن شفافیت در حوزه هایی نظیر اقتصاد و سیاست، زمینه ساز افزایش ضریب امنیت، اعتماد و مشارکت شده و چالش هایی نظیر فساد را به کمینه میزان ممکن خواهد رساند.

2- حرکت در مسیر برنامه محوری، الگوی مناسبی برای توسعه پایدار به حساب می آید. باوجود رقابت‌های بین‌المللی و محدودیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد، الزامات و ضرورت‌های داخلی کشور به‌صورت مشخص موضوع اشتغال، توسعه اقتصادی، رفاه و بهبود شرایط اقتصادی هنوز باید در اولویت دولت‌ها قرار بگیرد. با این حال تحقق آن نیازمند همراهی همه جریان ها و همدلی همه جانبه است.
در واقع نگرش جزیره ای که در آن، دیدگاه جامع و همه جانبه کمتر دیده می شود، آفت و آسیبی است که باعث تاخیر در روند توسعه شده و تحقق آن را کمتر دست یافتنی می کند.
نکته مهم دیگر این است که مقوله هایی همچون اقتصاد را نمی توان از سیاست جدا دانست و آن ها را به مثابه دو جزیره جدا از هم تلقی کرد. سیاست و اقتصاد بر یکدیگر تاثیر می گذارند، از این رو توسعه و پیشرفت اقتصادی در جوامع مختلف نیازمند بسترها و ملزوماتی است که یکی از مهمترین آن ها وفاق و همدلی اجتماعی و سیاسی است.
هر چه ثبات سیاسی و همبستگی ملی تقویت شود، اقتصاد روند مثبت تری به خود می گیرد. زیرا سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار با تقویت حس همبستگی و اعتماد میان همه گروه های سیاسی محقق می شود. مهمترین آسیبی که در نبود وحدت به اقتصاد وارد می شود، کاهش سرمایه گذاری و گسترش رکود خواهد بود.

3- بی شک خودداری جریان های سیاسی از بهره برداری از اعتراض ها، گام مهمی در هم گرایی خواهد بود که مسیر توسعه را پیش می برد. به باور کارشناسان هم‌گرایی و حرکت در جهت تامین منافع ملی موجب هم‌افزایی شده و به اقدامات سرعت می‌بخشد؛ همچنین واگرایی و حرکت در راستای منافع حزبی و گروهی به خود محوری منجر شده و اقتصاد ملی را ضعیف و کم توان می سازد.
به منظور این رشد اقتصادی بالاتر، ناگزیر باید سعی کنیم اطمینان بخشی در عرصه اقتصادی را فراهم سازیم. این مساله سبب می شود که روند پیشرفت حالت صعودی پیدا کرده و آمار رشد بهبود یابد.

4- از طرف دیگر افزایش سرمایه گذاری خارجی نیازمند ثبات و امنیت است. شواهد نشان می دهد کشورهای غربی که رشد قابل توجه اقتصادی از ثبات مطلوبی برخوردار هستند، بر این اساس یکی از اهداف اصلی که دشمنان نظام اسلامی از ایجاد آشوب و ناامن جلوه دادن ایران دنبال می کنند، تضعیف اقتصاد و افزودن بر بار مطالبات مردم است.
همانگونه که پیشتر گفته شد زمانی که از تحقق سیاست های اقتصادی سخن به میان می آید باید همه بخش‌ها اعم از اقتصادی و غیراقتصادی باهم هماهنگ باشند تا دولت دستاورد اقتصادی داشته باشد. از طرف دیگر نیز نباید مطالبات قانونی و ضروری مردم به دست فراموشی سپرده شود و مورد کم توجهی قرار گیرد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 110892
دیدگاه خود را به ما بگویید.