تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۰ مرداد ۹۵.::. ساعت : ۹:۲۹ ق.ظ

   545 بازدید

بعد از قرآن و پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله، امام صادق علیه السلام را به حقیقت می توان جزو اولین هاي منادی وحدت نامید.

جوان پرس : دشمنان منطقه ای و فرامنطقه ای مسلمانان با طرحها و برنامه های بسیار پیچیده به دنبال عملی ساختن طرحهای خود در کشور سوریه و عراق هستند که بیداری مضاعف عموم مسلمانان را می طلبد.

توصیه امام صادق به شیعیان درباره اهل سنت چه بود؟

اگر امام صادق علیه السلام در زمان ما می زیستند چه دستوری برای ما مسلمانان در رابطه با این چنین توطئه های شومی که به هدف تفرقه بین اهل و سنت است، ارائه می دادند!! لازم نیست چنین فرضی کنیم چرا که امام صادق علیه السلام با علم امامت خود چنین روز دنیای اسلام را مشاهده می کردند که فرمودند :

«به عیادت مریض های اهل تسنن بروید !

امانت آنها را ادا کنید!

به نفع آنان در دادگاه شهادت دهید!

در تشییع جنازه مردگان آنها حضور پیدا کنید !

در مساجد آنها نماز بگذارید !

تا بگویند که فلانی جعفری است (کافی ج۲ کتاب العشره حدیث ۵) بگویند فلانی شیعی است (تحف العقول ص۴۸۸) که این گونه عمل می کند و این من را خشنود می‌سازد« !

پس با این توصیف بعد از قرآن و پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله، امام صادق علیه السلام را به حقیقت می توان اولین های منادی وحدت نامید. چرا که برای همدلی بین مسلمانان فرمودند :

« من صلی معهم فی الصف الأول کان کمن صلی خلف رسول الله ». (کافی ج۳ ص۳۸۰)

یعنی کسی که به همراه برادران اهل تسنن در صف اول نماز جماعت شرکت کند مانند کسی است که پشت سر رسول خدا صلی الله علیه وآله نماز خوانده و به او اقتدا کرده باشد.

بزرگان اهل سنت در جمع شاگردان امام صادق(ع)

یکی از ابعاد شخصیت امام صادق علیه‌السلام، بعد علمی است. علما و دانشمندان در این زمینه مطالب فراوانی گفته‌اند و در برابر عظمت علمى آن حضرت سر تعظیم فرود آورد‌ه‌اند و برترى علمى ایشان را ‏ستوده‌اند.

«نعمان بن ثابت بن زوطی» معروف به « ابوحنیفه » (۸۰ ۱۵۰ه. ق.) پیشوای فرقه حنفی که از نظر زمانی معاصر با امام صادق علیه‌السّلام بود، درباره عظمت امام صادق علیه‌السّلام اظهارات و اعترافات خوبی دارد. از جمله درباره آن حضرت گفت: «ما رایت افقه من جعفربن محمد و انه اعلم الامه»

من فقیه تر و داناتر از جعفربن محمد ندیده‌ام. او داناترین فرداین امت است. (سیراعلام النبلاء، شمس الدین ذهبی، ج۶، ص۲۵۷)، (تاریخ الکبیر، ج۲، ص۱۹۹- ۱۹۸، ح۲۱۸۳).

مالک بن انس (۱۷۹۹۷ ه. ق) یکی از پیشوایان چهارگانه اهل سنت و جماعت و رئیس فرقه مالکی است که مدتی به شاگردی امام صادق علیه‌السّلام رفت.( سیراعلام النبلاء، شمس الدین ذهبی، ج۶، ص۲۵۶). او درباره عظمت و شخصیت علمی و اخلاقی امام صادق علیه‌السّلام چنین می‌گوید:

«ولقد کنت آتی جعفربن محمد و کان کثیرالمزاح و التبسم، فاذاذکر عنده النبی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم اخضر و اصفر، و لقد اختلفت الیه زمانا وماکنت اراه الا علی ثلاث خصال: اما مصلیا و اما صائما وامایقراء القرآن. و ما راءیته قط یحدث عن رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم الا علی الطهاره و لا یتکلم فی مالا یعنیه و کان من العلماءالزهاد الذین یخشون الله و ماراءیته قط الا یخرج الوساده من تحته و یجعلهاتحتی.»( ابن تیمیه، التوسل و الوسیله، ۵۲). (جعفریان، حیات فکری وسیاسی امامان شیعه، ص۳۲۷ ).

«مدتی به حضور جعفربن محمد می‌رسیدم. آن حضرت اهل مزاح بود. همواره تبسم ملایمی برلب هایش نمایان بود. هنگامی که در محضر آن حضرت نام مبارک رسول گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم به میان می‌آمد، رنگ رخساره‌های جعفربن محمد به سبزی و سپس به زردی می‌گرایید. در طول مدتی که به خانه آن حضرت آمد و شد داشتم، او را ندیدم جز این که در یکی از این سه خصلت و سه حالت به سر می‌برد، یا او را درحال نماز خواندن می‌دیدم و یا در حالت روزه داری و یا در حالت قرائت قرآن. من ندیدم که جعفربن محمد بدون وضو و طهارت از رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم حدیثی نقل کند. من ندیدم که آن حضرت سخنی بی فایده و گزاف بگوید. او از عالمان زاهدی بود که از خدا خوف داشت. ترس از خدا سراسر وجودش را فراگرفته بود.

هرگز نشد که به محضرش شرفیاب شوم، جز این که زیراندازی که زیرپای آن حضرت گسترده شده بود، آن را از زیرپایش برمی داشت وزیر پای من می‌گستراند.»

سفیان ثوری، سفیان بن عیینه، یحیی بن سعید انصاری، ابن جریح، قطّان، محمد بن اسحاق،  شعبه بن الحجّاج، ایّوب سجستانی از دیگر بزرگان اهل سنت هستند که به خدمت امام جعفر صادق (ع) رسیده اند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 93622
دیدگاه خود را به ما بگویید.