تاریخ انتشار :پنج شنبه ۹ آذر ۹۶.::. ساعت : ۴:۳۳ ب.ظ

   237 بازدید

حسن انتظار : بنابراین با توجه به امنیت اقتصادی و سیاسی حاکم بر ایران، انتظار این است که از استان‌های وان، دیاربکر و ارزروم نیز مسافر به کشورمان آمده و از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی آن دیدار داشته باشند.

جوان پرس : حسن انتظار در جلسه مشترک هیئت نمایندگان اتاق های ارومیه و اعضای اتاق دیاربکر ترکیه با تاکید بر اینکه هدف از این برگزاری این جلسه مشترک، افزایش مراودات تجاری بین دو کشور ترکیه و ایران است اظهار کرد: هم اکنون این دو کشور با یکدیگر 650 کیلومتر مرز مشترک داشته و خوشبختانه گمرکات ترکیه و ایران نیز از هر دو سو کاملا فعال است.

وی با ابراز خرسندی از امنیت اقتصادی حاکم بر این دو کشور به نسبت سایر کشورهای منطقه تصریح کرد: این در حالی است که کشورهای همسایه و منطقه درگیر گروه‌های تروریستی و تکفیری هستند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه با اشاره به اینکه ایران و ترکیه از 400 سال گذشته با یکدیگر با صلح و صفا زندگی کرده و مبادلات تجاری مشترکی انجام می‌دهند افزود: خوشبختانه در ایران و به ویژه در آذربایجان‌غربی ظرفیت‌های فراوانی از نظر کشاورزی، معدن، صنعتی و بازرگانی وجود دارد.

وی بیان کرد: هم اکنون امنیت اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران بسیار مطلوب بوده و در روزهای گذشته روسای جمهور دو کشور تا رقم 30 میلیارد دلار مبادلات اقتصادی را طی تفاهم‌نامه‌ای به امضاء رسانده‌اند.

انتظار با اشاره به اینکه ایران و ترکیه در مجموع دارای 180 میلیون نفر جمعیت هستند گفت: باید از این 30 میلیارد دلار، برای هر شهروند 160 تا 170 دلار اختصاص و به این هدف‌گذاری رسید و از سوی دیگر راه را هموار کرد چون نیل به آن چندان دشوار نیست.

وی تصریح کرد: بی‌شک جمهوری اسلامی ایران از نظر بحث سرمایه‌گذاری و امنیت آن آمادگی کاملی داشته و در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه با ابراز خرسندی از اینکه با وجود تحریم‌های اقتصادی دشمنان، اما جمهوری اسلامی ایران همچنان صادرات خود را به کشورهای آسیایی و آمریکایی ادامه داده است اظهار کرد: خوشبختانه این صادرات هم اکنون افزایش نیز داشته و باید بتوان سهم تعاملات اقتصادی با کشور همسایه یعنی ترکیه را نیز بیشتر کرد.

وی با تاکید بر اینکه وظیقه اتاق‌های بازرگانی این دو کشور، هموار کردن راه برای مراودات اقتصادی است بیان کرد: در این رابطه باید مسئولان نیز در این راه کمک کنند چون تجارت و اقتصاد باید دو سویه باشد.

انتظار با بیان اینکه در هفت ماهه امسال تعداد 540 هزار نفر از ایران به وان ترکیه مسافرت کرده‌اند تصریح کرد: بیشتر هدف گردشگران ایرانی از سفر به این شهر، خرید پوشاک بوده است.

وی اظهار کرد: بنابراین با توجه به امنیت اقتصادی و سیاسی حاکم بر ایران، انتظار این است که از استان‌های وان، دیاربکر و ارزروم نیز مسافر به کشورمان آمده و از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی آن دیدار داشته باشند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109785
دیدگاه خود را به ما بگویید.