تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۶ دی ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۲۳ ب.ظ

   162 بازدید

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر :در حوزه اقتصاد مرز، کشور ما بسیار ضعیف عمل می کند.نمونه بارز آن تصمیم گیری در مورد بسته شدن مرزهای غربی در طول 4 ماه گذشته به دلیل رفراندوم اقلیم کردستان عراق بود.

جوان پرس :  نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگار پارلمانی کردپرس با اشاره به نگاه دولت به مرزها گفت:در حوزه اقتصاد مرز، کشور ما بسیار ضعیف عمل می کند.نمونه بارز آن تصمیم گیری در مورد بسته شدن مرزهای غربی در طول 4 ماه گذشته به دلیل رفراندوم اقلیم کردستان عراق بود.

رسول خضری افزود : قرار بود توافق سه جانبه ای بین ایران و عراق و ترکیه صورت بگیرد اما عملا ترکیه مرزهای خود را نبست و این ما بودیم که متضرر اصلی شدیم و ترکیه بازار ما را تصرف کرد.معیشت مرزنشینان را نه اینکه بهتر نکردیم بلکه چند ده برابر بدتر کردیم.در واقع امنیت پایدار ما در گرو امنیت معیشت و مرزنشینان ما است.

خضری با اشاره به بسته ماندن معابر کولبری سردشت و پیرانشهر،اذعان کرد:علیرغم این همه رایزنی که انجام می شود اما معابر کولبری پیرانشهر بسته شده و معابر سردشت هم چندین روز بسته شد اما دوبار بازگشایی گردید.

نماینده سردشت و پیرانشهر با بیان این مطلب که روز گذشته با آقای《ذوالفقاری》معاون امنیتی وزیر کشور صحبت کردم؛ایشان گفتند،بازگشایی معابر از اختیار ما خارج است و قاچاق از این معابر جابه جا می شود،توضیح دادم:نیم درصد قاچاق کشور از این معابر عبور می کند اما قاچاق اصلی از مبادی رسمی کشور و به صورت کانتینری وارد می شود.اگر می خواهید با مفسدان و قچاقچیان برخورد کنید بهتر است سری به آنجا بزنید نه اینکه به گفته مقام معظم رهبری ،قشر زحمتکش و ضعیف را در تنگنا قرار دهید خود رهبری فرمودند منظور از مبارزه با قاچاق برخورد با این کولبران نیست.

خضری ضمن اشاره به بر آخرین وضعیت مرزهای سردشت و پیرانشهر،خاطرنشان کرد:معابر کولبری تمرچین الان بسته شده و مرز رسمی تمرچین باز است.بحث ترانزیت و گمرکی فعال است اما تا به رونق قبل برگردد نیازمند زمان است.

نماینده سردشت و پیرانشهر افزود:از پایانه تجاری و مسافربری بین 50 تا 100 ماشین و کامیون از مرز تمرچین عبور می کند و تا بازگشت به دوران قبل از انسداد،چندین ماه باید سپری شود.

خضری با تاکید بر اهمیت معابر کولبری حوزه انتخابیه سردشت و پیرانشهر اظهار کرد:بحث معابر کولبری برای ما بسیار حائز اهمیت است.نزدیک 20 هزار کولبر و نزدیک 50 هزار کاسب اینجا مشغول فعالیت هستند. متاسفانه با توجه به مشکلات پیرامونی دولت شغلی برای مردم ایجاد نکرده لذا تا شغل سالم و ایمن و پایدار برایشان در آینده تدارک می بیند،باید اجازه دهد معابر کولبری باز بمانند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 111071
دیدگاه خود را به ما بگویید.