انتشار کتاب چگونگی احیا دریاچه ارومیه با رویکرد استفاده جهانی | جوان پرس
تاریخ انتشار :شنبه 17 ژوئن 17.::. ساعت : 9:25 ق.ظ

   210 بازدید

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: کتاب چگونگی احیا دریاچه ارومیه با رویکرد استفاده جهانی منتشر و در اختیار همه کشورهایی که با بحران آب روبه‌رو هستند گذاشته می‌شود.

جوان پرس : مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: کتاب چگونگی احیا دریاچه ارومیه با رویکرد استفاده جهانی منتشر و در اختیار همه کشورهایی که با بحران آب روبه‌رو هستند گذاشته می‌شود.

 امیرعباس جعفری در نشست خبری مشترک مدیران دستگاه‌های ذی‌ربط طرح احیای دریاچه ارومیه که در سال جلسات فرهنگسرای خانه جوان برگزار شد اظهار کرد: امروزه موضوع دریاچه ارومیه اصلاً به عنوان موضوعی سیاسی مطرح نیست بلکه یک موضوع زیست محیطی و در ارتباط  مستقیم با زندگی مردم است.

وی افزود: موضوع دریاچه ارومیه پیوسته مورد توجه دولت یازدهم قرار داشته و از اولویت‌های نخست رئیس جمهور است و به همین جهت در اولین جلسه بعد از انتخاب آقای روحانی در دوره یازدهم انتخابات جلسه  دریاچه ارومیه تشکیل و ستاد احیا آن راه‌اندازی شد.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی تصریح کرد: سه دلیل اصلی خشکی دریاچه شامل برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی ، توسعه نامتوازن بخش کشاورزی و تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌هاست.

جعفری اظهار کرد : خشکی دریاچه ارومیه می‌تواند منجر به طوفان‌های نمکی شود که در پی آن نابودی کشاورزی و انواع بیماری‌ها به وجود خواهد آمد.

وی افزود: در دولت یازدهم در کمتر از یک سال کارهای مطالعاتی توسط کارشناسان شروع شد و 27 راهکار در قالب 6 موضوع شامل تأمین آب از منابع جدید، اقدامات حفاظتی، تسهیل آب ورودی، کنترل و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، کنترل و کاهش برداشت آب از منابع سطحی و کاهش برداشت از آبهای زیرزمینی مشخص شد.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی تصریح کرد: راهکارها و برنامه‌های ستاد احیا دریاچه ارومیه شامل توقف کلیه طرح‌های سدسازی جز 2 مورد، تأمین اعتبار انتقال آب از زاب، سامان دهی چاه‌های حوضه آبریز، انتقال پساب‌های تصفیه شده، کنترل و کاهش مصرف آب کشاورزی و انتقال آب به جزایر و تالاب‌های حاشیه از سد حسنلو است.

وی افزود: تهیه کاداستر اراضی حوضه آبریز، انتقال آب رودخانه‌ها به پیکره آبی، انجام هماهنگی با قوه قضاییه برای تسهیل قانون تکلیف چاه‌های بدون پروانه، آسیب شناسی اثرات اجتماعی، بهداشتی و زیست شناسی، شناسایی گونه‌های شور پسند برای کاشت، ممنوعیت انعقاد قرارداد و خرید چغندرقند از سایر استان‌ها و پیاده‌سازی برنامه جامع آموزش از دیگر راهکارهای 27‌گانه برای احیا دریاچه ارومیه است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 105211
دیدگاه خود را به ما بگویید.