تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۷:۲۷ ب.ظ

   195 بازدید

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی از اعلام آمادگی خدمات رایگان دام ۷۰ مرکز درمانگاهی در ایام دهه مبارک فجر در سطح استان خبر داد.

جوان پرس : مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی در نشست خبری با خبرنگاران از اعلام آمادگی خدمات رایگان دام ۷۰ مرکز درمانگاهی در ایام دهه مبارک فجر در سطح استان خبر داد.

وی با انتقاد از روند خرید شیر توسط کارخانجات گفت : متاسفانه برخی از کارخانجات، شیر تولیدی دامداران را نمی خرند در حالی که از سایر استان ها وارد می کنند!

دکتر کامیار داهیم افزود : در حال حاضر کل شیر تولیدی استان ۱۱۰۰ تن است و ۲۰۰۰ تن کمبود تولید داریم.

وی ادامه داد : برخی از کارخانجات بدلایل واهی و غیرکارشناسی رغبتی برای خرید شیر تولیدی دامداران خود استان ندارند و اقدام به تهیه و خرید از برخی از استان های دیگر می کنند.

داهیم اذعان کرد : در حالی که دولت برای خرید هر کیلو شیر ۱۴۰۰ تومان اعلام کرده برخی از کارخانجات با ۸۰۰ تومان شیر دامدار را می خرند.

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت : ۶۵ درصد هزینه دامدار تامین خوراک است و عدم حمایت و خرید توسط کارخانجات داخلی باعث ضرر هیچ دامداران داخل استان شده است.

دکتر داهیم از وجود ۸۵۰ مرکز غیر دولتی دامپزشکی با اشتغال ۲۵۰۰ نفر در سطح استان خبر داد که ۱۸۰ واحد آن داروخانه هستند خبر داد.

 مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی از رونمایی و افتتاح طرح برفکی و بروسلوز به مدت ۴۵ روز در راستای ایمن سازی دام با اعتبار ۲میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان خبر داد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی از معدوم سازی ۸۸ هزار قطعه مرغ و طیور صنعتی و روستایی مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی سالجاری خبر داد.

کامیار داهیم با بیان اینکه موج دوم  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان از شهریورماه امسال در استان مشاهده شده است افزود: این بیماری در استان ما در مرحله رخداد بیماری بوده و کنترل شده است.

وی با بیان اینکه ۵۶ کانون بیماری  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان شناسایی شده است اظهارداشت: سه مورد از این کانون ها صنعتی و ۴۴ کانون مربوط به مرغ و طیور روستایی است.

داهیم ادامه داد: در سالجاری تاکنون ۷۲هزار قطعه مرغ و طیور آلوده در سه کانون صنعتی آلوده به  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شناسایی و معدوم سازی شده است و عملیات بازرسی نظارت و معدوم سازی طیور آلوده ادامه دارد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی همچنین از معدوم سازی ۱۶هزار قطعه مرغ و طیور آلوده به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بخش طیور بومی و روستایی خبر داد و افزود: از ۱۷ شهرستان استان مرغ و طیور آلوده به بیماری در روستاهای ۱۳ شهرستان مشاهده شده است.

داهیم اضافه کرد: تاکنون ۱۷ هزار و ۶۱۲ مورد نمونه برداری مولکولی انجام شده و همچنین در این مدت ۴۰۱ مورد گزارش تخلفات داشته ایم که ۵۶ مورد کانون بیماری مثبت بوده است.

وی با بیان اینکه بیشتر مورد ابتلا مرغ و طیور روستایی آلوده به بیماری در شهرستان میاندوآب گزارش شده است خاطرنشان کرد:در حال حاضر ۸۵۰ مزرعه پرورش مرغ گوشتی،تخم گذار و تخم مرغ داریم.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی از پرداخت ۴۵۰ میلیون تومان غرامت طی سالجاری به صاحبان مرغ و طیور آلوده به بیماری که معدوم سازی شده اند خبر داد و افزود: تا دو هفته آینده نیز ۴۵۰ میلیون تومان غرامت در این زمینه پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه در بخش تخم مرغ به عنوان یکی از استانهای وارد کننده تخم مرغ هستیم افزود:هم اکنون ۳۵ درصد مصرف تخم مرغ استان را تولید می کنیم و ۶۰الی ۶۵ درصد تخم مرغ مصرفی استان از سایر استانها وارد می شود.

داهیم عنوان کرد: در زمان حاضر مصرف متوسط تخم مرغ ۷۰ الی ۸۰ تن در روز است که ۳۵ درصد آن در داخل استان تولید و مابقی صادر می شود.

معاون اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی نیز در  این نشست از شناسایی ۵۶ کانون بیماری آنفلوانزای مرغ در مراکز صنعتی، باغ ویلا و روستاها خبر داد و گفت : تاکنون ۴۰۱ مورد تلفات گزارش شده است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 111709
دیدگاه خود را به ما بگویید.