تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۷:۰۰ ب.ظ

   175 بازدید

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی نسبت به اعلام شفاف سازی مسئولان کارخانه قند پیرانشهر در خصوص نحوه عقد قرارداد پیمان چغندرکاران منطقه تأکید کرد.

جوان پرس : نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی نسبت به اعلام شفاف سازی مسئولان کارخانه قند پیرانشهر در خصوص نحوه عقد قرارداد پیمان چغندرکاران منطقه تأکید کرد. به گزارش كردپرس ؛ دکتر رسول خضری در خصوص مشکلات و ابهامات زیادی که در نحوه عقد قرارداد پیمان کشاورزان چغندرکار در سطح منطقه و تنش های ایجاد شده ناشی از آن، گفت: سه ما قبل با مسئولان کارخانه قند و جهاد کشاورزی نشست هایی برگزار و در خصوص نحوه عقد قرارداد و پیمان کشاورزان با کارخانه قند شهرستان بحث هایی مطرح شد که چرا با وجود بیش از 7 هزار کشاورز چغندرکار در سطح منطقه تنها برای 3 هزار و 170 کشاورز عقد قرارداد شده است و حدود 4 هزار نفر هنوز بدون عقد قرارداد پیمان تحویل چغندر قند به کارخانه می باشند.

وی ادامه داد: مسئولان کارخانه قند پیرانشهر در پاسخ این ادعا اظهار داشتند مهمترین دلیل این امر پر شدن میزان پیمان چغندر قندی است که کارخانه می تواند در یکسال از کشاورزان دریافت کند.

خضری اضافه کرد : متأسفانه بر اساس باندهای موجود و دارا بودن روابط خارج از عرف و قانون تعدادی از کشاورزان چغندرکار بویژه آنهایی که خود عضو انجمن صنفی کشاورزان منطقه هستند، شاهد افزایش پیمان تعدادی از کشاورزان هستیم که بدون اینکه میزان سطح زیر کشت آنها افزایش پیدا کرده باشد اقدام به افزایش پیمان خود کرده اند که این اقدام حتی گاهاً به حدود چند هزار تن رسیده است.

نماینده پیرانشهر اضافه کرد : این روش کاملاً خلاف قانون و اصول غیر اخلاقی بوده و باعث شده است تا کشاورزانی که دارای زمین کمی هستند نه تنها موفق به عقد پیمان نشوند بلکه از میزان پیمان آنها کاسته و بر میزان پیمان افرادی سودجو و فرصت طلب که مورد اعتماد کشاورزان هستند ، افزوده شود که خودشان ادعای پیگیری حق و حقوق صنف چغندرکاران هستند.

خضری با تأکید بر این نکته که تا لحظه آخر پیگیر حقوق و مطالبات قانونی و بحق کشاورزان چغندرکار خواهم شد، عنوان کرد: پس از اعتراض چغندرکاران به نحوه عقد پیمان آنها با کارخانه قند و مشخص شدن این موضوع که افرادی سودجود قصد دارند تا تمام امکانات و مزایای کارخانه قند شهرستان را به نفع خود مصادره کنند،تا لحظه آخر از حقوق 4 هزار کشاورزی که علی رغم دارا بودن زمین کشاورزی موفق به عقد پیمان نشده اند، دفاع خواهم کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد، مسئولان کارخانه قند پیرانشهر در اسرع وقت باید نسبت به شفاف سازی و اطلاع رسانی لیست صحیح کشاورزانی که دارای سهمیه پیمان چغندر قند هستند اقدام نمایند و بدون هیچ اغماضی افراد خاطی و سودجو در این ماجرا در هر پست و مقامی که باشند باید به مراجع قانونی معرفی شوند.

شایان ذکر است که در ماههای اخیر تعداد زیادی از کشاورزان چغندر کار شهرستان پیرانشهر با مراجعه به مراکز خدمات کشاورزی و جهاد کشاورزی شهرستان پیرانشهر خواستار پیگیری حق و حقوق قانونی خود از کارخانه قند شهرستان شده اند که در این میان روشن شد تعدادی از کشاورزان چغندرکار منطقه چندین سال است حتی بدون داشتن یک هکتار زمین کشاورزی و تنها بر اساس روابط موجود با برخی افراد و  بسیاری هم تنها با دارا بودن چند هکتار زمین، دارای سهمیه پیمان چند هزار تنی می باشند و در این راه سودهای کلانی هم به جیب زده اند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 113130
دیدگاه خود را به ما بگویید.