تاریخ انتشار :جمعه ۹ آبان ۹۳.::. ساعت : ۱۰:۰۰ ب.ظ

   737 بازدید

با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خط انتقال آب رشکان به جزیره اشک در دریاچه ارومیه افتتاح شد.

 جوان پرس : با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خط انتقال آب رشکان به جزیره اشک در دریاچه ارومیه افتتاح شد.

http://www.westadoe.ir/portals/westadoe.ir/CIMG1415.JPG

  معصومه ابتکار امروز در یک سفر یک روزه به آذربایجان غربی، ضمن بازدید از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و تالاب های پیرامون آن خط انتقال آب از رشکان به جزیره اشک در دریاچه ارومیه را افتتاح کرد.

وی در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگاران عزم دولت برای احیا دریاچه ارومیه را بسیار جدی اعلام کرد و گفت: به زودی خبر قطعی شدن اعتبارات دریاچه ارومیه به رسانه ها اعلام می شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پارک ملی دریاچه ارومیه با مشارکت کلیه دستگاه های مرتبط احیا می شود بنابراین لازمه احیا این دریاچه نیازمند همکاری همه ادارات بوده و در کنار آن نقش مردم و سمن ها نیز بسیار حائز اهمیت است.

ابتکار تصریح کرد: بارندگی های چند روز اخیر دلسوزان دریاچه ارومیه را امیدوار کرده و دعا می کنیم این بارش ها استمرار داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پس از این مراسم در جمع تشکل‌های مردمی محیط زیست آذربایجان غربی حاضر شد و از سلسله اقداماتی خبر داد که باید در بزرگراه کلانتری که از میانه دریاچه ارومیه می گذرد خبر داد و اظهار کرد: باید شرایط وصل شدن دریاچه در نقاط مختلف این میانگذر فراهم آورده شود.

وی در عین حال تغییرات در حوزه کشاورزی را یکی از سرفصل های مهم در راهکارهای نجات دریاچه ارومیه اعلام کرد و گفت: اگر می خواهیم دریاچه احیا شود حتما باید الگوهای کشت کشاورزی در این حوضه آبریز تغییر یافته و بهینه شوند.

در این مراسم حسن عباس نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز اظهار کرد: بر اساس آمارهای رسمی از رصد وضعیت دریاچه ارومیه هم اینک تراز اکولوژیکی آن با 30 سانتی متر افزایش به رقم 1270.44 سانتی متر رسیده است.

وی تصریح کرد: هم اینک بسیاری از گونه های جانوری مثل سابق در دریاچه ارومیه حضور ندارند چون میزان شوری دریاچه که در حالت عادی بین 180 تا 220 گرم بود به 400 گرم در لیتر رسیده است.

خطوط انتقال آب شیرین از روستای رشکان به جزیره اشک دریاچه ارومیه در طول دو سال با اعتبار 18 میلیارد ریال اجرایی شده که می تواند در مدت زمان یک شبانه روز 10 مترمکعب آب را از طریق لوله های پلی اتیلن به جزیره اشک منتقل کند.

برای بهره برداری از این طرح، 19 کیلومتر لوله کشی به همراه آب انبارهایی در جزیره اشک دریاچه ارومیه احداث شده که پنج میلیارد ریال اعتبار نیز صرف این طرح شده است.

این طرح در راستای تامین آب شرب برای حیات وحش جزیره اشک دریاچه ارومیه احداث شده است.

جزیره اشک در دریاچه ارومیه، زیستگاه اصلی گوزن زرد ایرانی و کل و بز است.

میزان مصرف آب در فصل تابستان در این جزایر بالاست و نیازمند یک برنامه ریزی خوب و کاربردی در این زمینه است که با ایجاد خطوط انتقال آب این مشکل نیز رفع شد.

در طول مدت پنج ماه از ماه دوم بهار تا پایان تابستان روزانه سه هزار لیتر آب مورد نیاز حیات وحش در این جزیره است که کل این میزان 500 هزار لیتر آب در فصل های یاد شده می باشد.

برای راه اندازی سه دستگاه هلی کم که نیز با هدف تصویر برداری عکس برداری از زندگی و وضعیت حیات وحش جزایر دریاچه ارومیه ایجاد و افتتاح شد، 600 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

این سیتم دارای پنج کیلومتر برد است و در ارتفاع 500 متر قرار گرفته است

 

 

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 51797
دیدگاه خود را به ما بگویید.