تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۶:۰۰ ب.ظ

   200 بازدید

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی : سالانه به طور میانگین در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان به باغات استان خسارت وارد می‌شود که قسمت اعظمی از این میزان خسارت ناشی از سرمازدگی درختان میوه است.

جوان پرس : آذربایجان غربی از لحاظ مخاطرات طبیعی جزو مناطق پرمخاطره و بحرانی است و در اکثر فصول سال، سیل‌های مهیب به دنبال بارش باران و نزولات آسمانی در این منطقه کوهستانی جاری می‌شود و سرما زدگی‌های زودرس بهاره نیز بخش کشاورزی استان را تهدید می کند.

به گزارش ایسنا ؛ تغییرات شرایط محیطی، متنوع ‌تر شدن عوامل خطر و ترکیب با سایر عوامل خطرساز از جمله تهدیدها و مخاطرات جدی بخش کشاورزی هستند، بروز سالانه خسارات مادی فراوان به بخش کشاورزی در منطقه لزوم توجه به زیرساخت‌ها، ابزارهای لازم برای پیشگیری و تسریع در روند بازسازی بعد از وقوع این حوادث در استان را دو چندان می‌کند.

کشاورزی از مولفه های مهم اقتصادی و تامین امنیت غذایی از مهمترین اولویت های هر کشور است و با توجه به منویات مقام معظم رهبری و سایر مسئولان و فعالان بخش کشاورزی موضوع افزایش تولید و اشتغال، افزایش بهره وری و حمایت از تولیدات داخلی از اولویت ها و سیاست های اجرایی این بخش است.

کارشناسان معتقدند که با توجه به شرایط آب وهوایی استان ، سالانه بخش مهمی از تولیدات محصولات کشاورزی و دامی با بروز خسارت و بلایای طبیعی از دسترس خارج می شود که می توان با شناسایی و کاهش عوامل خطر در بروز خسارت به توسعه پایدار در تولید محصولات کشاورزی و دامی دست یافت.

با توجه به آمارهای تکان دهنده در خصوص سرمازدگی و میزان خسارات وارده آن به بخش کشاورزی در سال زراعی جاری و اگاه سازی کشاورزان و نیز باغداران در راستای مقابله و کاهش حجم خسارات وارده با اجرای برنامه های ترویجی و بیمه محصولات کشاورزی ضروری است .

تداوم بارش شدید برف ، باران و سیل و تگرگ بیش از 1200 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی آذربایجان غربی وارد کرد

رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به خسارات وارد شده بر اثر سرمازدگی و یخبندان به محصولات کشاورزی در استان گفت: طبق گزارشات اکیپ های اعزامی براورد خسارت از فروردین ماه سال جاری تا 15 اردیبهشت ماه بر اثر وقوع سیل و تگرگ، باد و طوفان، خشکسالی ، سرمازدگی و یخبندان بیش از 758میلیارد و600 میلیون تومان به محصولات زراعی و باغی، منابع طبیعی، دام و طیور و تاسیسات کشاورزی استان خسارت وارد شده است.

پرویز امجدی افزود: بر اساس براوردهای اولیه، با تداوم بارش شدید، باران و سیل و تگرگ در روز 14 اردیبهشت ماه در روستاهای برده کش، دربند، دلو، ثمرتو، اسلام اباد وناناس منطقه دیزج دول و چند روستا در منطقه سروشهرستان ارومیه و برخی دیگر از شهرستانها و بارش برف در ارتفاعات شهرستان ارومیه در روز یکم اردیبهشت ماه در مجموع بیش از 1200 میلیارد ریال به مجموع خسارات وارده به بخش کشاورزی استان اضافه کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه خسارت سرمای دیر رس بهاره در مرحله ابتدای گلدهی محصولات باغی دانه دار استان اعم از سیب و انگور اتفاق افتاده است، برآورد نهایی خسارت پس ازمیوه دهی محصول و دیگر بررسی های میدانی تهیه و گزارش تکمیلی آن متعاقبا اعلام می شود و به علت تداوم سامانه بارشی برف و باران و کاهش شدید دما در اکثر شهرستانها سطح و میزان خسارت سرما و یخبندان در استان بتدریج افزایش یافته است که گزارشات ارسالی از طریق کارشناسان حاکی از افزایش خسارت است.

رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی آذربایجان غربی با بیان این که مشکل اساسی در زمان بروز حوادث غیرمترقبه، پرداخت خسارت به کشاورزانی است که بیمه ندارند، گفت: در این زمینه نیز دولت سعی کرده با ارائه تسهیلات ارزان قیمت و یا استمهال وام‌های کشاورزان، بخشی از خسارت وارد به این افراد را پرداخت کند.

امجدی ادامه داد: در سال زراعی جاری در حدود 13 هزار هکتار از باغات استان تحت پوشش بیمه تکمیلی کشاورزی قرار گرفته اند و حدود 12 هزار و 500 هکتارنیز دارای پوشش بیمه پایه می باشند که کلیه خسارت سرمازدگی باغات را دریافت خواهند کرد.

بیش از 135 هزار هکتار از محصولات زراعی استان در سال زراعی جاری تحت پوشش خدمات صندوق بیمه کشاورزی قرار گرفتند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تا کنون بیش از 135 هزار هکتار از محصولات زراعی بهاره و پاییزه استان در سال زراعی جاری تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی صندوق بیمه کشاورزی قرار گرفتند و با توجه به اینکه بیمه محصولات بهاره هنوز تداوم دارد از زراعین استان درخواست داریم جهت بهره مندی از خدمات صندوق بیمه کشاورزی، با مراجعه به دفا‌تر بیمه کشاورزی و مراکز خدمات جهاد کشاورزی با آگاهی از حق بیمه و شرایط تعهد بیمه‌گری، نسبت به پوشش بیمه‌ای محصول خود در مدت زمان مقرر اقدام کنند .

کریم زاده یاد اورشد : در حال حاضر 7235 هکتار از محصولات زراعی بهاره استان اعم از چغندرقند، نخود، افتابگردان و پیاز نیز علاوه بر محصولات زراعی پاییزه تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته اند که با توجه به تداوم روند بیمه گذاری محصولات بهاره تا پایان اردیبهشت ماه امیدواریم این میزان سطح بیمه نیز ارتقا یابد.

وی گفت: در حال حاضر 8 هزار و 261 هکتار از مراتع استان، 19 میلیون و 750 هزار قطعه طیور ، 100 هزار کندوی زنبور عسل و 72 هزار راس دام سنگین و سبک در استان در سال جاری تحت پوشش خدمات صندوق بیمه کشاورزی قرار گرفتند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: در سال گذشته حدود 80 تا 90 درصد سطوح بیمه شده در سنوات گذشته مشمول دریافت غرامت شده اند و به طور میانگین 50 درصد خسارت وارده به کشاورزان پرداخت شده است.

وی بیان کرد: غرامت پرداختی به خسارت دیدگان ناشی از حوادث غیر مترقبه از جمله عدم باروری و تلقیح در سال ۹۶ نیزدر بین ۳ تا ۴ میلیون تومان متغیر بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، عدم تخصیص به موقع منابع مالی و اعتباری از طرف دولت به صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای جبران بخشی از خسارت وارده به کشاورزان را یکی از چالش های مهم موجود بر سر راه توسعه فرهنگ صنعت بیمه کشاورزی در استان عنوان کرد و افزود: افزایش آگاهی کشاورزان و فرهنگ سازی برای ترویج بیمه محصولات کشاورزی، توسعه کشتهای گلخانه ای و نصب سامانه های ضد تگرگ و سرمازدگی در باغات استان برای کاهش تاثیرات مخاطرات طبیعی در بخش کشاورزی استان مهم است.

کریم زاده اظهارکرد: در بین سیاست های مختلف حمایتی ، بیمه محصولات کشاورزی به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای مقابله با خطرات فعالیتهای کشاورزی و در نتیجه کاهش نوسانات درآمدی کشاورزان مورد توجه و تاکید قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: در ایران پس از تصویب قانون بیمه محصولات کشاورزی درسال1363، صندوق بیمه محصولات کشاورزی با هدف بیمه انواع محصولات کشاورزی و دامی، به عنوان وسیله ای برای دستیابی به هدفها و سیاست های بخش کشاورزی، در بانک کشاورزی تشکیل و شروع به فعالیت کرده است.

کریم زاده تاکید کرد: زارعین استان با آموزش و افزایش آگاهی خود در زمینه رعایت تاریخ کشت و استفاده از روشهای به زراعی و بهسازی، کشاورزی حفاظتی، رعایت تراکم کشت و تغذیه مناسب اراضی زیر کشت خود می‌توانند از میزان خسارت ناشی از سرمازدگی و خشکسالی به اراضی زیر کشت محصول خود بکاهند.

سالانه به طور میانگین در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان به باغات استان خسارت وارد می‌شود

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی هم در این زمینه گفت: سالانه به طور میانگین در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان به باغات استان خسارت وارد می‌شود که قسمت اعظمی از این میزان خسارت ناشی از سرمازدگی درختان میوه است.

عزیز امانی تغییر الگوی کشت، استفاده از ارقام دیرگلده و زود بازده، نصب دکل‌های بادی، سامانه‌های ضد تگرگ و سرمازدگی و همچنین آموزش، ترویج و آگاه سازی کشاورزان از مزایای استفاده از این سامانه‌ها و به کارگیری آخرین یافته‌های تحقیقاتی در این زمینه را از جمله راهکارهای پیشگیری از وقوع سرمازدگی در باغات استان ذکر کرد.

وی افزود: با توسعه باغات دراراضی شیب دار با توجه به تغییر شرایط اقلیمی و آب و هوایی در سالهای اخیر و مدیریت صحیح مقابله با افات و بلایای طبیعی از جمله سرمازدگی می توان شاهد تولید با کیفیت و کمیت بالا در استان بود که باغداران با مدیریت صحیح می‌توانند درصد خسارت وارده به باغات خود را کاهش دهند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114011
دیدگاه خود را به ما بگویید.