تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۴ تیر ۹۶.::. ساعت : ۴:۰۰ ب.ظ

   1044 بازدید

گردش نيش قلم بر صفحه كاغذ است كه سرنوشت را رقم مي زند ، چه عهدنامه ها و طرح هاي كه ملتي را ذليل و كوچك ساخته و چه فتواها كه مردماني را از زبوني نجات داد.

جوان پرس / عبدالسلام معروفي : 14 تير ماه  به عنوان ( روز قلم) نامگذاري شده است و دربرگيري اين حوزه به وفور ديده مي شود كه با يك قلم سرنوشت انسان از اين رو به آن رو مي گردد،جايگاه قلم به اندازه اي ارزشمند و رفيع است كه خداوند سبحان در قرآن كريم به آن سوگند ياد كرده است و نامگذاري اين روز بي ارتباط با تاريخ كهن متمدن و فرهنگ ساز ايران زمين هم نيست.

بسياري از علما و انديشمندان از جايگاه وحرمت قلم گفته اند منبعث از فرمايش خداوند 3 امتياز براي قلم برشمرده اند؛ باقي بودن ،دقيق بودن و عميق بودن .

دكتر شريعني مي گويد ؛ ( قلم توتم ماست‌، به قلم سوگند ، به خون سياهي كه از حلقومش مي چكد، سوگند به رشمه خواني كه از زبانش مي چكد ، سوگند به ضجه هاي دردي كه از سينه اش بر مي آيد سوگند… كه توتم مقدس را نمي فروشم ، نمي كشم ، گوشت و خونش را نمي خورم ، به دست زورش تسليم نمي كنم ، به كينه زرش نمي دهم ، بر سر انگشت تزوريش نمي سپارم ، دستم را قلم مي كنم و قلمم را از دست نمي گذارم ، چشم هايم را كور مي كنم ،‌گوش هايم را كر مي كنم ، پاهايم را مي شكنم ، انگشتانم را قطع مي كنم‌، سينه ام را مي شكافم ،قلبم را مي كشم ، حتي زبانم را مي برم … اما قلمم را به بيگانه نمي دهم.)

سوگند خداوند به قلم و نوشتن قلم را قداست و نوشتن را حرمت بخشيده است‌، درخت قلم اگر ريشه در تعهد و تدين داشته باشد ، ميوه اش شيرين و ماندگار است، ارزش هر قلم به پيام آن است و عظمت نوشته به محتوايش.

قلم هاي شهيد پرور ، عشق هاي برتر را بذر افشاني مي كنند و شور شهادت را در رواق دل مي تابانند ، و شهيدان را در مواج شهادت از ( خاك ) تا( خدا)  پيش مي برند،چه دست هايي قلم شده تا قلم در دست پا كان قرار گيرد و چه بسيار نويسندگان شجاعي كه ( شهيد قلم ) شده اند، نويسنده متعهد تك تيرانداز ميدان نبرد شده اند و براي پيروزي نيازمند »مهارت ، دقت ، هدف گيري ، لحظه شناسي و سرعت عمل) هستيم.

قلم انسان هايي را كه از نظر زمان و مكان جدا از هم زندگي مي كنند ، ‌پيوند مي دهد،گويي همه متفكران بشري را در تمام طول تاريخ و درتمام نقاط زمين در يك كتاب خانه بزرگ جمع مي بيني!

قلم هدايت و آگاهي است ، تا آنجا كه زندگي بشر را به دو دوران تاريخ و پيش از تاريخ تقسيم مي كند و دوان تاريخ از زماني آغاز مي شود كه خط اختراع و انسان را به دست قلم شده و توانست ماجراي زندگي و تجربه هاي خود را بر صفحه هايي كاغذ بنويسد.

گردش نيش قلم بر صفحه كاغذ است كه سرنوشت را رقم مي زند ، چه عهدنامه ها و طرح هاي كه ملتي را ذليل و كوچك ساخته و چه فتواها كه مردماني را از زبوني نجات داد.

قلم را نبايد به دست ناهلان و نابخردان سپرد ، چرا كه نمي دانند چگونه از آن استفاده كنند ، با غرض ورزاني كه شيوه صحيح و اصول را رعايت نمي كنند ، همان تيغ از نيام بر كشد و اگر خداي ناكرده روزي قلمي كج حركت كند و بخواهد دست از پا خطا كند سنگ روي سنگ بند نمي شود.

رسالت قلم بدستان به حدي سنگين و با ارزش است ؛ از يك نويسنده كتاب‌، يك خبرنگار ، روزنامه نگار ، مطبوعاتي ، گزارشگر ، قاضي ، كاتب ، عريضه نويس ، حسابدار ، منشي ، مدير دفتر ، همه و همه… هر آنكس كه قلم در دست دارد بايد به اندازه اي دقت كند و مواظب باشد تا اين قلم به درستي بر روي سطوركاغذ و صفحه نقش ببندد و به بيراهه نرود.

نكند روزي قلم ها بدون انديشه ، تفكر، آگاهي و خرد ورزانه دست بكار بشوند‌، قلم همچون تيري است كه اگر مواظب نباشي قلب طرف را تيرباران خواهد كرد و خدا نكند روزي قلبي را بشكني و تير بارانش كرده باشي.

هر چند 17 مرداد روز خبرنگار است ولي تلاقي 14 تير با  17 مرداد مي تواند نقطه اتصال انديشه با قلم و جامعه خبري باشد و مرتبط كردن اين دو مؤلفه و استفاده درست از آن در راه كمال آدمي و انسان سازي و نمايشگاه توانمندي انديشمندان و عرصه جولان قلم بدستان است و اميد آن مي رود كه قلم به درستي بر روي صفحات كاغذ نقش ببندد و زندگي را ويران نكند ، جامعه را به ناهنجاري نكشاند ،آبروي آبرومندان را نبرد ، حقي را ناحق نكند،آري بقول استاد ( بي شك قلم توتم ماست.)

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 105625
۲ دیدگاه

  1. سلامت گفت:

    درود وصد احسن کاک معروفی بزرگوار

  2. مجید گفت:

    آقای معروفی درود بر شرفت
    با آرزوی تحقق نوشته های با ارزش تان در میهن عزیزمان

دیدگاه خود را به ما بگویید.