تاریخ انتشار :جمعه 21 نوامبر 14.::. ساعت : 11:55 ب.ظ

   416 بازدید

IMAGE634661091233437500

نماینده خبرگان رهبری چنانچه بومی منطقه خود باشد می تواند در مسائل استان موثر واقع می شود بنابراین بهتر است شورای نگهبان زمینه انتخاب نمایندگان بومی برای مجلس خبرگان را فراهم کند.

جوان پرس : امام جمعه خوی گفت : نماینده خبرگان رهبری چنانچه بومی منطقه خود باشد می تواند در مسائل استان موثر واقع می شود بنابراین بهتر است شورای نگهبان زمینه انتخاب نمایندگان بومی برای مجلس خبرگان را فراهم کند.

IMAGE634661091233437500

حجت الاسلام سیدرضی موسوی شکوری در گفت وگو با تسنیم  با اشاره به اهمیت انتخاب نمایندگان بومی برای مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: مجلس خبرگان رهبری در ارتباط مستقیم با رهبری است و رسالت آن و موضوعات مطرح شده در جلسات خبرگان مشخص و بسیار پر اهمیت بوده و در قانون اساسی شرایط انتخاب کننده و انتخاب شونده نیز روشن است.

وی درجه اجتهاد را از شروط اصلی برای نماینده خبرگان در قانون اساسی دانست و گفت : بنابراین در این مقوله نمایندگان خبرگان رهبری با موضوعات اجرایی در شهرها یا مردم سر و کار زیادی ندارند و اساسا رسالتی متفاوت با سایر مسئولیت ها بر عهده آنهاست.

امام جمعه خوی تصریح کرد: یک نماینده مجلس ، وزیر و استاندار و یا دیگر مسئولان در سطح کشور با افراد مختلف سر و کار دارند در حالی که نمایندگان خبرگان این طور نیستند و مقرراتی متفاوت دارند و از این رو نمایندگان نامزد شده می توانند غیر بومی نیز باشند.

شکوری افزود: البته نماینده خبرگان رهبری چنانچه بومی باشد می تواند در مسائل استان موثر واقع شود و این واقعیتی انکار ناپذیر است و باید تدابیری اندیشیده شود نمایندگان خبرگان از خود استان باشند و این کاری نیست که در اختیار عموم مردم و مسئولان باشد چرا که از اختیارات شورای نگهبان به شمار می رود و آنها با برنامه ها و روشهای خاص خود افراد را گزینش کرده و انتخاب می کنند.

امام جمعه خوی بیان کرد: البته اینکه خبرگان رهبری از افراد غیر بومی انتخاب می شوند آنچنان هم نقص به شمار نمی آید، شاید از نظر علمای استان نقص باشد اما از نگاه قانون و مقررات این چنین نیست و افرادی که حائز شرایط هستند منتخب می شوند.

Print Friendly
کدخبر : 53592
4 دیدگاه

 1. دوست جوان says:

  حاج آقا مثل اینکه فراموش کرده اید که در اسلام مرز وجود ندارد و بومی و غیر بومی در اسلام جایی نداشته و ندارد. وقتی معیار دین و مذهب است چه مشکلی بروز خواهد کرد؟ به نظر می رسد این حرف شما مقدمه چینی برای حذف برخی فضلا مانند حاج آقا دیر باز و غیره و ورود خودتان به صحنه باشد. اگر حضرات بومی دارای شرایط لازم بودند و باشند هیچ مانعی نداشته و ندارد. طی سالیان گذشته مگر حاج آقا قریشی و مرحوم قره باغی بومی نبوده اند؟ پس مشکل جایی دیگر است. لطفا شما مساله را بومی غیر بومی نکنید. در منطق قرآن هم بومی کردن غلط است. شما ببینید حضرت یوسف از فلسطین رفته در مصر عزیز شده است. پس قرآن موضوع بومی و غیر بومی را قبول ندارد. شما هم از قرآن جلو نیافتید.

 2. اتبفلل says:

  سللام حالا که یک شخص حرف حق زده شما جرا ناراحت شدید
  راست میگن اخه انتخابات با یک کاندیدا برگزار میشه/؟

  فرضا ایشان نماینده میشدند بهتر نبود؟ اخه نماینده غیر بومی نوعی توهین به مردم نیست

 3. hsdlhgg says:

  خب راست میگن
  حب الوطن من الایمان
  تعصب خوب نیست و مورد نکوهش دین است ولی دوست داشتن وطن از ایمان است

 4. دوست جوان says:

  کسی در مورد تعداد کاندیداها صحبت نکرد موضوع بر سر بومی بودن یا بومی نبودن است. و ما حرف حقی اینجا ندیدیم که ناراحت شویم. توهین به مردم کجاست؟ یعنی الان که دو نفر غیر بومی نماینده هستند به من و شما توهین شده ؟ خب کسی از استان ما نبوده که صلاحیت علمی بالایی داشته باشد.
  حب وطن هم اینجا موضوعیت ندارد. مگر این آقایان از امریکا امده اند که می گویید وطن. همه ایرانی هستیم. بلی اگر توان علمی هم استانی های ما آنقدر بالا بود خوب بود که ما از داخل استان نفر در مجلس خبرگان داشتیم. اما تخطئه دیگران به این بهانه غیر اسلامی و غیر اخلاقی است. منع قانونی هم ندارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.