تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۰۰ ق.ظ

   179 بازدید

دولت تدبیر با توجه به غنا و کثرت فرهنگی و آگاهی از تنوع قومی و زبانی ایران کوشید، با مدیریت و سیاست‌ گذاری های کارآمد در جهت توانمندسازی هویت ‌های مختلف حرکت کند. به همین جهت اقتدار فرهنگ ملی را در اولویت برنامه های خویش قرار داد تا اینگونه پویایی و نشاط را برای حوزه فرهنگی کشور به ارمغان بیاورد.

جوان پرس : دولت تدبیر با توجه به غنا و کثرت فرهنگی و آگاهی از تنوع قومی و زبانی ایران کوشید، با مدیریت و سیاست‌ گذاری های کارآمد در جهت توانمندسازی هویت ‌های مختلف حرکت کند. به همین جهت اقتدار فرهنگ ملی را در اولویت برنامه های خویش قرار داد تا اینگونه پویایی و نشاط را برای حوزه فرهنگی کشور به ارمغان بیاورد.

فرهنگ بیانگر تفاوت و اشتراک انسان ها با یکدیگر است زیرا از یک طرف افراد را از دیگران متمایز و از طرفی دیگر وجه مشترک میان آنها به شمار می رود. به همین سبب توجه به چالش ها و مسایل پیش روی این حوزه بایستی در زمره اولویت های دولت ‌ها قرار گیرد و با حل و فصل مشکل های این عرصه سبب سیاست‌گذاری فرهنگی، تعیین الگوها و خط‌ مشی‌های جامعه شوند.

با توجه به این مهم دولت تدبیر به سیاست گذاری هایی در زمینه فرهنگ پرداخت که ارتقای رویکرد نهادهای فرهنگی از «فعالیت محوری به اثربخشی، تغییر نگرش‌های دینی جامعه از ظاهر به معنا و از باید به باور و از تبلیغ به تعمیق، بازتعریف جایگاه، رسالت و روابط ساختاری نهادهای عالی و اجرایی بخش فرهنگ و ارتباطات، افزایش نقش مشارکت مردم و نهادهای مدنی در فعالیت‌ ها و تصمیم‌گیری‌ های فرهنگی، گسترش تولیدهای فرهنگی مطابق با نیازسنجی، محیط‌شناسی و هدف های نظام فرهنگی و استفاده حداکثری و غیرانحصاری از ابزارها و فناوری ‌های ارتباطی» ایده هایی بوده است که اکنون نیز دنبال می شود.

به گزارش ایرنا ؛ «همایون امیرزاده» مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید در دولت های یازدهم و دوازدهم در زمینه فعالیت های فرهنگی استان ها، کتاب خوانی، توجه به مفاخر فرهنگی، معرفی اقوام و اقلیت ها و … موفقیت هایی به دست آمده است. در ادامه گفت وگوی پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا را با وی می خوانیم.

**گسترش رویکردهای فرهنگی در دولت یازدهم و دوازدهم
در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه فرهنگی رویدادهای خوبی به وقوع پیوست. در این حوزه اقدام هایی چون توجه به کتاب فروشی ها، تفویض اختیار به تشکل های نشر، شفافیت در فعالیت های فرهنگی، اختصاص بخشی از بودجه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت های فرهنگی استانی و برپایی نمایشگاه های کتاب استانی صورت پذیرفت.

همچنین در زمینه عدالت فرهنگی که منظور از آن تخصیص منصفانه منابع در یک جامعه است، دولت کارنامه قابل قبولی دارد در این زمینه وزارت کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت استان ها به صدور مجوز پروانه نشر و حمایت از مولفان استانی توجه ویژه ای کرد و میزان اعتبار حمایت از این مولفان استانی بیش از 30 درصد افزایش یافت و شعار «ایران تهران نیست» در معاونت فرهنگی این وزارتخانه برای گسترش حمایت از مولفان استانی انتخاب شد.

**موفق بودن توسعه فعالیت های فرهنگی در استان ها
موفقیت هایی در توسعه فعالیت های فرهنگی استان ها به دست آمده است. در این بخش، تفاهم نامه هایی به منظور اجرای فعالیت های فرهنگی در کل کشور منعقد شد و بخشی از اعتبارهای معاونت فرهنگی به استان های کشور اختصاص یافت و توزیع مناسب فعالیت های فرهنگی علاوه بر تهران در شهرستان های مختلف صورت پذیرفت که در نهایت سبب برگزاری جشنواره ها و فعالیت های فرهنگی شد که از آن میان می توان جشنواره های مرتبط با حوزه کتاب و کتابخوانی، شعر منطقه، ادبیات و … را نام برد.

**توجه به مفاخر فرهنگی و اهمیت فرهنگ کتاب خوانی
تکریم نخبگان فرهنگی از دیگر فعالیت های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در دولت تدبیر بوده و حمایت از برگزاری مراسم های مربوط به مفاخر در سراسر کشور از جمله اقدام های این معاونت است. همچنین توجه به کتاب فروشی ها در زمره عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می شود که از آن میان می توان به طرح های حمایتی «کتاب فروشی به وسعت ایران، عیدانه کتاب، تابستانه کتاب و پاییزه کتاب» اشاره کرد. در این چهار طرح، 70 میلیارد ریال یارانه از طرف معاونت فرهنگی به بیش از 500 کتاب فروشی شرکت کننده در این موضوع، اختصاص یافت.

همچنین در حوزه کتاب فعالیت هایی در ارتباط با ترویج فرهنگ کتاب خوانی صورت پذیرفت که می توان به راه اندازی و ساماندهی باشگاه های کتاب خوانی، شناسایی و قدردانی از گروه های مروج کتاب و کتاب خوانی، راه اندازی طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران به منظور ترویج کتاب و کتابخوانی در سطح استان ها حتی روستاهای کشور و معرفی روستاهای دوستدار کتاب اشاره کرد. نشست هایی نیز در سرای اهل قلم از ابتدای آغاز به کار دولت تا به امروز برگزار شده است.

**تقویت ابعاد دیپلماسی فرهنگی
در حوزه دیپلماسی فرهنگی نیز فعالیت هایی انجام شده است. در این مدت فعالیت هایی در حوزه نمایشگاه های بین المللی خارج از کشور صورت پذیرفت و به تقویت ابعاد دیپلماسی فرهنگی با حضور فعال در نمایشگاه های خارجی، توجه شده است. همچنین معاونت فرهنگی در نمایشگاه های کتاب خارجی به ویژه در نمایشگاه های بین المللی کتاب مسکو و بلگراد به منظور معرفی بیش از پیش ظرفیت های فرهنگی کشور به عنوان مهمان ویژه حضور یافت. از دیگر اقدام های انجام شده در زمینه توسعه دیپلماسی فرهنگی می توان رایزنی با کشورهای مختلف درباره تبادلات فرهنگی و رسیدگی به امور فرهنگی ادیان توحیدی را نام برد.

**معرفی فرهنگ اقوام و اقلیت های ایران
در زمینه اقوام و اقلیت ها فعالیت های گسترده ای صورت پذیرفته است که در این زمینه جشنواره اقوام ایرانی در نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد که گروه هایی از قومیت های مختلف با ارایه ظرفیت های فرهنگی خود توانستند فرصت معرفی آداب و رسوم خویش را داشته باشند و علاوه بر آن دبیرخانه فعالیت های کمیته راهبردی اقوام ایرانی نیز راه اندازی شد.

**واگذاری فعالیت به بخش خصوصی
برای واگذاری فعالیت های فرهنگی به بخش خصوصی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشگام بوده است. این واگذاری در 2 سطح مشارکت بخش خصوصی در سیاست گذاری ها و سپردن امور به تشکل ها نمود پیدا کرد. معاونت فرهنگی با درک درست ضرورت اجرایی شدن اصل مهم و مترقی 44 قانون اساسی در ارتباط با خصوصی سازی، مهم ترین فعالیت در حوزه فرهنگی کشور یعنی امور اجرایی نمایشگاه کتاب تهران را به تشکل های نشر سپرد.

**فعالیت های تاسیسی معاونت فرهنگی
فعالیت های تاسیسی به فعالیت هایی گفته می شود که در حوزه مجازی روی می دهد. این مهم با درک درست تغییرهای تکنولوژیکی در حوزه کتاب و کتابخوانی، فعالیت های مرتبط با فضاهای مجازی به وسیله خانه کتاب، شناسایی و حمایت از برخی از سایت هایی که در حوزه کتاب و کتابخوانی فعال بودند، صورت پذیرفت. در این زمینه جشنواره کتاب های مجازی نیز برگزار شد و از سایت های معتبر و فعال قدردانی به عمل آمد. در همین حوزه به منظور ساماندهی به نشر الکترونیک و صیانت از اندیشه های آثار مکتوب، تفاهم نامه کاری مناسبی با اتحادیه کتابفروشان تهران به منظور حفاظت از تولیدهای قانونی حوزه نشر به امضا رسید که یک بخش از این تفاهم نامه ناظر بر مبارزه با تکثیر و ارایه آثار غیرمجاز است. همچنین می توان در این زمینه به برگزاری جشنواره های «جایزه طراحی کتاب ایران، کتاب مجازی، کتاب و رسانه» و همچنین راه اندازی جایزه کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی- اسلامی اشاره کرد.

**تحول در جشنواره ها؛ رویکردی مناسب در حوزه فرهنگ
رویکردی مبتنی بر ایجاد فرصت های جدیدتر برای فعالان در حوزه جشنواره ها در دولت تدبیر به وجود آمد. اصلاح در برگزاری برخی از جشنواره ها و راه اندازی بخش منطقه ای جایزه جهانی از دیگر فرصت های نوین به وجود آمده در این حوزه بود. جایزه جهانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان معتبرترین جایزه در حوزه پاسداشت محققان، ایران شناسان و اسلام شناسان از اقدام های مهم دولت در این حوزه به شمار می رود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 112857
دیدگاه خود را به ما بگویید.