تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۶ آبان ۹۶.::. ساعت : ۶:۳۰ ب.ظ

   272 بازدید

ايران ما وقتي براي همه ايرانيان خواهد شد که مديران بي کس و کار نيز اميدي براي ارتقا و اثرگذاري داشته باشند.

جوان پرس /  محمد فاضلي * :  ايران ما براي همه اقوام است، کردها، لرها، عرب‌ها، ترکمن‌ها، ترک‌ها،بلوچ‌ها و ساير اقوام بايد که سهمي عادلانه از قدرت، ثروت، توسعه، رسانه، منزلت و همه مواهب ارزاني‌شده به انسان ايراني داشته باشند. ايران عزيز ما براي منسجم شدن و احساس همبستگي، بالاخص در کوران رخدادهاي ناخوشايند اين سال‌هاي غرب آسيا، سخت نيازمند توزيع احساس عدالت و جلب مشارکت همه اقوام در اداره اين کشور است. ايران بايد براي همه ايرانيان باشد تا احساس عدالت و مشارکت فراگير شود، تا ما با همه وجود يک ملت شويم.
امروز از منظر آن‌که يک گام به سمت تحقق «ايران براي همه ايرانيان» برداشته شود، روز خوبي بود. دو نفر از شايستگاني که مي‌شناسم، و پيش از هر چيز شايستگي‌شان برايم اهميت دارد، در جايگاه‌هايي قرار گرفتند که حس «ايران براي همه ايرانيان» را تقويت مي‌کند. «سليمان پاک‌سرشت» دانشيار جامعه‌شناسي، محقق و سياست‌پژوه شايسته، مردي از تبار کردهاي اهل سنت ايران، معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي و رئيس سازمان آموزش فني و حرفه‌اي ايران شد. يکي دو روز قبل نيز «روزبه کردوني»، مردي شايسته از ديار خوزستان، و متخصص جامعه‌شناسي و سياست‌گذاري عمومي، مدير کل روابط عمومي همين وزارتخانه شده بود.
اين دو انتخاب شايسته علي ربيعي (وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي) را وقتي امروز در کنار هم مي‌ديدم، احساسم اين بود که يک ذره، فقط يک ذره‌، به حس «ايران براي همه ايرانيان» کمک شد. مديران دولت مي‌توانند اين گونه انتصاب‌ها را بيشتر انجام دهند و ضمن پايبندي به يکي از مطالبات حسن روحاني (که در پيوست‌هاي احکام وزرا آورده تعداد بيشتري از مديران برآمده از ميان زنان، اقوام و مذاهب را به‌کار بگيرند) انسجام اجتماعي جامعه ايراني را تقويت کنند.
علي ربيعي در مراسم معارفه سليمان پاک‌سرشت عبارتي را به‌کار برد که شايسته تأمل بيشتر است. او سليمان پاک‌سرشت را از شمار «مديران بي‌کس و کار» دانست؛ مديراني که به هيچ خانواده‌اي در قدرت متصل نيستند، هيچ نماينده مجلس يا شخصيت سابقه‌داري آن‌ها را توصيه نکرده است، و صرفاً بر مبناي شايستگي‌هاي خودشان شناخته شده‌اند. آن قدر ايده‌هاي خوب ارائه کرده‌اند، کارهاي درست انجام داده‌اند، اثر گذاشته‌اند و از روزنه‌هاي کوچک بازشده براي ديده‌شدن استفاده کرده‌اند که ديگر نشده ناديده‌شان گرفت، و بالاخره از نردبان ترقي بالا آمده‌اند.
«مديران بي‌ کس و کار» درست در مقابل ژن‌هاي خوب قرار دارند؛ هر چه هستند ميراث‌خوار هيچ ژن، شخص يا گروه سياسي نيستند. اين‌ها آدم‌هايي هستند که ساختار ناشايسته‌سالار هر چه در توان داشته به‌کار گرفته، اما نتوانسته مانع ديده‌شدن و اثرگذار شدن اين گروه شود. مديران بي کس و کار براي ديده‌شدن و اثبات خود به قابليت‌ها، تعهد، دانش، تلاش و عشق خود براي ساختن ايراني آباد و آزاد متکي بوده‌اند.
مديران بي‌ کس و کار، زير منت هيچ فرد و گروهي نيستند، و اگر حمايت شوند، قادرند حلقه‌هاي بازتوليد ناکارآمدي و فساد را بشکنند؛ ايده‌هاي نو در نظام نظري و اجرايي کشور وارد کنند؛ جانشين پا به سن گذاشته‌هايي شوند که ديگر چيز نويني در چنته ندارند؛ و گردش نخبگان را تسريع کنند. «مديران بي کس و کار» درست برخلاف «ژن‌هاي خوب» بهتر مي‌توانند «کس و کار» اين کشور و مردمان «مسأله‌زده‌اش» باشند.
ايران ما وقتي براي همه ايرانيان خواهد شد که مديران بي کس و کار نيز اميدي براي ارتقا و اثرگذاري داشته باشند. سليمان پاک‌سرشت و روزبه کردوني از جنس همين مديران بي‌ کس و کار هستند، که امروز علي ربيعي به‌واقع «اصلاح‌طلبانه» (به معناي انتخاب بر مبناي شايستگي‌ها و بدون تبعيض بر اساس قوميت و مذهب) ايشان را به جرگه مديران ارشد دولت وارد کرد. شمارشان بيش باد.

 * وبلاگ شخصي

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109133
دیدگاه خود را به ما بگویید.