تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۱.::. ساعت : ۱۱:۰۵ ق.ظ

   824 بازدید

هوشمند جوادی ارومیه

قیمت جدید خرید گندم برای این منطقه راضی کننده نیست

اعلام قيمت جديد خريد گندم و گزارش عملكرد سال گذشته بهانه اي شد تا مدير جوان شركت غله و خدمات بازرگاني منطقه 8 آذربايجان غربي تعدادی خبرنگار و نماينده اصحاب رسانه را به ساختمان شركت دعوت كند . قيمتي كه حتي به اذعان هوشمند جوادي نمي تواند دردي از تلاش ها و زحمات كشاورزان پينه بسته دوا كند ، كشاورزي كه از سپيده صبح تا پاسي از شب مشغول آبياري ، شخم زدن ، كاشتن و درو كردن است‌، افرادي كه دركنار تلاش بي حدشان كمترين برداشت را از مزارعشان مي برند .

    مي گويند كشاورزي محور توسعه هر منطقه است ،حال منطقه اي مثل آذربايجان غربي كه اساس فعاليت اقتصاديش بر اساس كشاورزي است‌؛ معمولاً محصولات را با پايين ترين قيمت از چنگ كشاورزانش در مي آورند و در اين وسط دلالان و واسطه گران و گروه هاي فشار وباندهايي هستند كه براي خود سفره اي پر نعم از بركت نان اين پينه بسته ها باز كرده اند وبه نان و نوايي مي رسند.

     قيمت خريد گندم از سوي هيات دولت كه توسط وزراي مربوطه و نماينده رئيس جمهور و سازمان هاي متولي مشخص مي شود پارسال  360 تومان بود‌، يعني براي خريد هر كيلو گندم از دست كشاورز 360 تومان پرداخت مي كردند با اين حال امسال بر اساس تصميم همين هيات و شورا 395 تومان قيمت گذاري شده است  با اين مبلغ از دست كشاورز بيرون آورده مي شود و به كمتر از 2 برابرآن در ساير اماكن عرضه مي گردد؛حال بعد از اجراي طرح هدفمندي يارانه ها حتي اگر هزار تومان هم براي هر كيلو گندم در نظر بگيرند كم است چون هزينه هاي توليد آن به حدي بالاست كه كمر كشاورزان را خم كرده است.

    در روي ديگر سكه براي استاني مثل آذربايجان غربي نبايد همانند استان هاي توسعه يافته و صنعتي باشد ، يكسان سازي اين قيمت حركتي غير كارشناسي و اصولي است در منطقه اي كه محور توسعه اش كشاورزي است.

    وقتي قريب به 50 درصد از جمعيت يك استان به اذعان مسوولان امر در بخش كشاورزي مشغول بكار مي شوند بايد تصميم مسوولان و همين هيات تعيين قيمت به سرفصل هاي توسعه اي هر استان هم توجه شود و يك منطقه كشاورزي را با يك استان صنعتي يكي حساب نكنند ؛ با اين حال اين قيمت گذاري به مذاق نماينده عالي دولت در استان هم خوش نيامده و نامه اي به تهران ارسال كرده است تا اين نرخ تغيير و افزايش يابد ، با اين اوصاف بايد منتظر ماند كه تصميم اين بزرگان چه خواهد بود و آيا همين 395 تومان براي گندم و فردا قيمت هاي مشابه اين براي ساير توليدات كشاورزي يكسان خواهد بود يا خير و يا رشد قيمت بايد چند درصد باشد تا بتوان اندك هزينه هاي توليدي كشاورزان را پاسخ دهد ؟!

  کشاورز در 9 ماه از فصل سال از جيبش مي خورد و 3 ماه مشغول فعاليت است و اين روند اشتغال هم ضربه اي مهلك به مسير توسعه اي استان خواهد بود و بايستي صنايع وابسته و تبديلي به اين بخش به اندازه اي فعال شوند و خود كشاورزان در اين مسير سهيم باشند كه خلاء بيكاري و درآمد پايين آنها را پاسخ دهد.

    هوشمند جوادي،معتقد است استان آذربايجان غربي بايد مورد توجه اساسي مسولان كشوري قرار گيرد و اين نرخ گذاري براي اين منطقه بسيار نامناسب است.

 البته وي اعلام كرد كه وحيد جلال زاده استاندار آذربايجان غربي ازاين قيمت اظهار گله مندي و انتقاد كرده و نامه اي به مركز ارسال نموده تا بلكه فرجي براي افزايش و تغيير قيمت حاصل شود. وي از حمايت و همراهي استاندار نهايت تشكر را كرد.

  مدير شركت غله و خدمات بازرگاني منطقه هشت آذربايجان غربي گفت: سال گذشته هر نوع گندمي توسط اين شركت  حتي با كيفيت پايين هم خريداري مي شد و از بابت سن زدگي آن مبلغ 10 تومان كم مي شد ولي امسال با توجه به يكسان سازي قيمت حداكثر ميزان سن زدگي بايد2 درصد باشد تا توسط شركت و مباشران آن خريداري شود.

وي اظهاركرد: سال گذشته 153 هزار تن گندم توسط شركت خريداري و ذخيره سازي شد.

  جوادي در خصوص انبارهاي سازمان تعاوني روستايي هم گفت: هيچ گندمي بيشتر از 2 ماه در انبار اين سازمان نمي ماند و زمان حمل نيز شركت با در نظر گرفتن تمامي شرايط گندم ها را از تعاون روستايي خريداري مي كند و اگر گندم كيفيت پايين داشته باشد ضرر و زيان آن بر عهده خود تعاوني است و شركت نمي خرد.

  وي در خصوص ابهامات موجود در خصوص واگذاري گندم به دامداران هم تصريح كرد: در سال 90 نه تنها به دامداران و بخش صنعتي به هيچ قشري بجز كارخانجات آرد گندم فروخته نشد فقط گندم با كيفيت پايين كه ميزان آن 5 هزار تن بود از طريق بورس و با قيمت بالا به دامداران فروخته شد.

  مدير شركت غله و خدمات بازرگاني منطقه هشت اضافه كرد: در خصوص پرداخت مبالغ گندم كشاورزان در كمترين زمان ممكن اقدام شد و در اسرع وقت به كشاورزان پرداخت گرديد و در اينجا جا دارد از تلاش  مسوولان بانك سپه كه بانك عامل پرداخت گندم است قدرداني كنم و البته لازم مي دانم از تلاش هاي شبانه روزي يكي از مسوولان بانك در استان به نام آقاي مهندس سيد صالحي كه نهايت تلاش خود را در جهت كم كردن مشكلات و تسريع به موقع بهاي گندم داشتند سپاسگزاري نمايم.

  جوادي در خصوص شايعات اخير مبني بر نبود آرد در انبار كارخانجات آرد سازي گفت: هيچ كارخانه اي بدون گندم نيست شايد سياست دولت در تنظيم بازار باشد ولي به اندازه كافي گندم در سيلوها و كارخانجات داريم و در راستاي سازماندهي بازار و تهيه گندم با كيفيت 5 هزار تن گندم از كشورآلمان خريداري شد و همچنين قريب به 60 هزار تن هم به استانهاي اردبيل و آذربايجان شرقي از گندم ذخيره سازي شده استان فروخته شده است.

 وي ادامه داد : با توجه به نزديكي فصل برداشت در جنوب كشور گندم به ميزان لازم در سيلوها و انبارها تا 2 ماه آتي ذخيره سازي شده و هيچ مشكلي از بابت تهيه اين كالاي استراتژيك نداريم.

    هوشمند جوادي با اشاره به ظرفيت سيلوهاي استان كه ميزان آن را 800 هزار تن اعلام كرد ، خاطرنشان ساخت : ماهيانه 40 هزار تن گندم در سطح آذربايجان غربي مصرف مي شود ولي مشكلي از بابت تامين گندم نداريم.

کوشا/معروفی

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 3472
دیدگاه خود را به ما بگویید.