تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۷ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۲۰ ب.ظ

   239 بازدید

به نظر می رسد با سفر نوزاد هادی و هیات همراه و برنامه ها و مباحث پیش رو و وعده های طرفین بارقه امیدی بین فعالان اقتصادی و تجاری ایجاد شده که می تواند باعث پیشرفت و توسعه دو طرف گردد.

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : حدود یک ماه قبل بود که محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در اولین نشست خبری خود با اصحاب رسانه از سفر استاندار اربیل اقلیم کردستان عراق خبر داده بود که سه شنبه این مهم اتفاق افتاد و نوزاد هادی که حدود 14 سال است سکان هدایت استان اربیل اقلیم کردستان عراق را بر عهده دارد در راس هیاتی تجاری و سیاسی وارد استان شد و چندین نشست برگزار کرد.

در یکی از نشست های سه و نیم ساعته که عصر سه شنبه به ریاست محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی و با حضور نوزاد هادی استاندار اربیل اقليم كردستان عراق در محل سالن جلسات حوزه استاندار برگزار شد، طرفین مشکلات، موانع و راهکارهای پیشنهادی خود را در راستای توسعه همکاری ها و مناسبات فیمابین مطرح نمودند.

در این جلسه با تاکیدات استانداران آذربایجان غربی و اربیل اقليم كردستان عراق مقرر شد مدیران ذیربط دو استان در جهت برطرف نمودن موانع توسعه روابط اقتصادی و تجاری جلسات مستمر و مشترک ماهانه برگزار نمایند.

جزئیات ، مباحث مطرح شده و اظهار امیدواری طرفین بر تقویت ارتباط بین اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق و آذربایجان غربی که از این نشست جلوه گر شد نشان می دهد که طرفین در صدد حل مشکلات ، کم کردن بوروکراسی های اداری و سازمانی و افزایش ارتباط هستند.

اهالی اقلیم کردستان عراق با توجه به سابقه ارتباط تاریخی ، فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی با مردمان آذربایجان غربی از جمله ساکنان جنوب استان تعلق خاطر خاصی به این طرف دارند و حتی برخی از آنها متولد این استان و خود را متعلق به ایران می دانند و با توجه به کمک های ایران در طول ادوار گذشته حکومت مرکزی هم به کرات اعلام کرده خود را مدیون همراهی و حمایت ایران و مسئولان آذربایجان غربی می دانند.

این منطقه یکی از مصرفی ترین بازارها برای ارائه محصولات حوزه تولید و بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی است که می توان با کوچکترین مشکل و هزینه آنچنانی کالا به آنجا صادر نموده و برخی از لوازمی که از سایر کشورها در بازار اقلیم عرضه می شود به استان وارد کرد و با یک دادوستد تجاری و اقتصادی به رونق بازار و گردش مالی و ایجاد اشتغال کمک کرد.

قبل از انسداد مرز تمرچین و حواشی پیرامون درگیری داعش در منطقه بیش از 65 درصد مبادلات تجاری آذربایجان غربی از طریق مرز تمرچین انجام می گرفت و بیش از هزاران نفر از این مرز و همچنین بازارچه کیله سردشت امرار معاش می کردند که متاسفانه بعد از این رویداد شوم و اقدام دولت مرکزی مبنی بر بستن این مرز و همچنین تمهیدات داخل ایران بر تداوم این دستور باعث شد تا در طول کمتر از یکسال بزرگترین بازار مصرفی از دست تجار و بازرگانان ایرانی خارج و در دست دولت ترکیه که حتی یک روز هم مرزش را با اقلیم مسدود نکرد بیفتد و میلیاردها تومان ضرر بر پیکره اقتصادی استان وارد آید و هزاران نفر بیکار شوند.

پایانه مرزی تمرچین دروازه اقتصادی ایران با اقلیم کردستان عراق است. دروازه ای که می تواند باتوجه به پتانسیل های اقلیم کردستان نقش مهمی در رونق اقتصادی کشور و به خصوص استان آذربایجان غربی داشته باشد. ظرفیتی که به اعتقاد کارشناسان فعالان اقتصادی ایران به خصوص بخش خصوصی باید بیشترین استفاده را از آن بکنند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند باتوجه به افزایش میزان روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی بین ایران و منطقه اقلیم کردستان در سال های گذشته مرز تمرچین می تواند از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار بالایی برخوردار باشد و در سال های آینده به یکی از مهم ترین مرزهای کشور تبدیل شود.

نوزاد هادی و تیم کاریش در این سفر دو روزه دیدارهای مهمی با استاندار ، معاونین ، مدیران بخش اقتصادی و گمرکی ، اتاق بازرگانی و فعالین اقتصادی و مدیران امور شهری ارومیه انجام  دادند و در مهم ترین دیدار این سفر که نشست استانداران و مدیران کل بخش اقتصادی و گمرکی طرفین در محل استانداری آذربایجان غربی بود که مطالبی حول توسعه زیرساختهای گمرکی، توسعه گردشگری، تسهیل امور مربوط به تردد مسافرین، ترانزیت و صادرات و واردات کالا، مسائل مربوط به حمل و نقل کالا توسط کامیون ها و برگزاری نمایشگاههای مشترک از جمله مسائل و موارد مطرح شده توسط دو طرف در این نشست بود ، می توان به این مهم رسید که بسیاری از  مشکلات و مسائل پیرامونی با تقویت این دیدارها و اجرایی کردن دستورات پیش رو قابل اصلاح است و می توان همان روزهای خوش اقتصادی و تجاری را در مرزهای استان با این منطقه شاهد بود و به اوضاع نامناسب اقتصادی طرفین و ایجاد اشتغال که نیاز امروز مردم است ، کمک کرد.

عصر امروز بود که موضوع آزادی یکی از ورزشکاران کاراته کای آذربایجان غربی مثل سرعت برق و باد بر روی خروجی شبکه های اجتماعی قرار گرفت و این مهم از قبل سفر همین هیات تجاری و سیاسی به سرانجام خوشایندی رسید که با پیگیری شخص محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در نشست استانداران مطرح شد و در همان نشست هم نوزاد هادی وعده داد به محض بازگشت موضوع را پیگیری و نتیجه را به مسئولان ارشد استانی اعلام کند و این مهم در کمتر از 2 روز بعد از سفر محقق شد و کشاورز راهی آذربایجان غربی شد.

سرکنسول کشورمان در اربیل در خصوص چگونگی آزادی کشاورز هم اعلام کرد که این موضوع در پی مداخله مستقیم آقای نیچروان بارزانی نخست وزیر کردستان عراق انجام و ظرف روز جاری تحویل خواهد شد. عبادی افزود: موضوع آزادی آقای کشاورز در گذشته از طریق وزیر داخلی و مسئولین امنیتی مورد پیگیری و در سفر استاندار اربیل به ارومیه نیز با حضور خانواده اش توسط استاندار آذربایجان غربی مورد پیگیری مجدانه قرار گرفته بود. البته برای این مساله نمایندگی وزارت امور خارجه در آذربایجان غربی و همچنین کنسولگری ایران در اقلیم کردستان عراق کمک شایانی کردند.

حال بعد از مدت ها و همچنین مسدود ماندن مرز و برخی از حواشی پیش رو با سفر یک هیات سیاسی و اقتصادی به ریاست نوزاد هادی استاندار پایتخت نشین اقلیم کردستان عراق به آذربایجان غربی بارقه امید و تدبیر در بین بازاریان و تجار دو طرف ایجاد شد و انتظار دارند هر چه زودتر مشکلات حوزه ارتباطی این مرز در راستای افزایش مبادلات مرزی مرتفع شده و  به حداقل برسد.

با این اوصاف و احوال به نظر می رسد با این سفر و طرح مباحث و مشکلات پیش رو و وعده های طرفین بارقه امیدی بین فعالان اقتصادی و تجاری ایجاد شده که می تواند باعث پیشرفت و توسعه دو طرف گردد و نوید بازگشت روزهای خوش ارتباطی و تجاری با این منطقه و حکومت اقلیم کردستان عراق را می دهد و جرقه اعتماد بیشتری به این مهم در بین فعالان اقتصادی و سیاسی منطقه ایجاد شده است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 112498
دیدگاه خود را به ما بگویید.