تاریخ انتشار :شنبه ۷ آذر ۹۴.::. ساعت : ۴:۰۰ ب.ظ

   2934 بازدید

افسانه مسگري : اگر روزی آنقدر قدرت مالی داشته باشم چند مدرسه و مسجد را از نظر هدیه دادن کتاب حمایت میکنم.

جوان پرس *  : مطلب زیر مصاحبه یکی از مخاطبین جوان پرس با یک بانوی کتابدار و کتابخوان است که در ادامه می آید ؛ در روزگاری که همه ما مشغول گشت و گذار در دنیای مجازی هستیم و بیشتر ساعات شبانه روزمان را در این دنیا سپری میکنیم و اگر مرحمت کنیم قصد خواندن کتابی را داشته باشیم با نوشتن عنوان کتاب در سایت های مرورگر کتاب مورد نظرمان را پیدا و دانلود میکنیم.

از میان خیلی از ماها کمتر کسی پیدا می شود که برود و به کتاب فروشی های شهر سری بزند، کتابی بخرد یا تصمیم بگیرد کتابی هدیه دهد.
هفته ای که گذشت هفته ی کتاب و کتابخوانی بود همان کتابی که یک زمانی یار مهربانمان بود و حالا جای خالی اش را در دستانمان با موبایل ها و تبلت هایمان پر کرده ایم.
گزارش من از آنجایی شروع شد که روز آخر همین هفته کتاب و کتابخوانی، فرش های شسته شده مادربزرگم را از قالیشویی برایش آوردند و به همراه فرش های شسته شده چند کتاب با موضوعات مختلف به او هدیه دادند، تصمیم گرفتم به دفتر قالیشویی سری بزنم و مصاحبه ای با مدیر این مجموعه ” خانم افسانه مسگری  ” داشته باشم.
خانم مسگری چه شد که به فکر هدیه دادن کتاب افتادید؟
با توجه به پایین آمدن سرانه مطالعه در کشور، به عنوان مدیر یک موسسه خدماتی تصمیم گرفتم در کنار کار خدماتی که انجام میدهم در ترویج فرهنگ کتابخوانی نقشی داشته باشم به همین دلیل با مراجعه به کتابفروشی های سطح شهر کتاب هایی را تهیه کردم که به مشتریانم هدیه بدهم.
موضوع کتاب هایی که هدیه میدهید چیست و برای کدام گروه های سنی کتاب تهیه می کنید؟
موضوع کتاب ها اجتماعی، فرهنگی و علمی است که بیشتر آنها از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهیه میشود و سعی من بر آن است که برای همه گروه های سنی کتاب تهیه کنم و به آنها هدیه دهم.
به نظرتان با هدیه دادن کتاب به مشتری هایتان چقدر در بالا بردن فرهنگ کتابخوانی سهیم هستید؟
درست است که تعداد معدودی کتاب هدیه می دهم اما همین تعداد معدود کتاب را مشتریانم استفاده می کنند و امیدوارم که اینکار توسعه یابد و افرادی که همانند من به مطالعه کتاب علاقه دارند؛ با هر شغلی که دارند دنبال رو ایده من باشند و به دیگران کتاب هدیه دهند که شاهد بالا رفتن دوباره فرهنگ کتابخوانی باشیم.
میزان اشتیاق مشتری هایتان برای مطالعه کتاب چقدر است؟
زمانی که به درب منازل برای تحویل فرش ها میروم و در کنار فرش ها کتاب هایی را هدیه میکنم، کودکان به شدت مشتاق بوده که کتاب را هرچه سریعتر از دست مادران و پدرشان بگیرند و ورق بزنند، حتی گاهی پیش آمده است که عده ای از مشتریانم به موسسه قالی شویی آمده اند و گفته اند کتاب ها را مطالعه کردیم و درخواست می کنند که بازهم به آنها کتاب دهیم به همین دلیل تلاش میکنیم که همیشه دفتر خدماتی مان از کتاب های مختلف غنی باشد.
بیشتر دوست دارید به چه کسانی کتاب هدیه دهید؟
من هدیه دادن کتاب را دوست دارم و فرقی نمی کند که چه گروه سنی باشد، اما در دنیایی که کودکانمان پشت گوشی ها و تبلت هایشان قایم شده اند و بیشتر اوقات فراغتشان را با دنیای مجازی و بازی های کامپیوتری پر می کنند سعی میکنم بیشتر برای آنها کتاب تهیه کنم ، کتاب های رنگ آمیزی، داستان های کوتاه و رمان، دلم می خواهد کودکان با کتاب دوست باشند و با مطالعه کتاب به تقویت روحشان بپردازند، این را هم اضافه کنم که ما برای مساجد و حسینیه ها به صورت رایگان خدمات قالیشویی انجام داده و موقع تحویل فرش ها به پیش نماز مساجد قرآن مجید هدیه می دهیم.
شنیده ام قالیشویی تان به اسم پسرتان است، چقدر به کتاب خواندن پسرتان اهمیت می دهید؟
من و فواد که ۱۶ سال سن دارد هفته ای یک بار به کتابفروشی های سطح شهر میرویم و کتاب های مورد علاقه اش را خریداری می کنیم، او هم به اقتضای سنش و جامعه مدرنیته امروز برای اینترنت و دنیای مجازی وقت میگذارد اما ساعات مطالعه کتابش بیشتر از ساعات گشت و گذار در دنیای مجازی است، او با کتاب بزرگ شده و سعی می کند هفته ای دو یا سه جلد کتاب مطالعه کند.
خودتان روزانه چند ساعت مطالعه دارید؟
من در طول روز ۳ الی ۴ ساعت کتاب مطالعه می کنم.
پیشنهادتان برای بالا بردن سطح سرانه کتابخوانی چیست؟
ابتدا خانواده ها باید اشتیاق کتابخوانی را در فرزندانشان به وجود بیاورند با آنها کتاب بخوانند و آنها را در کتابخانه ها عضو کنند و برایشان کتاب خریداری کنند، و در سطح جامعه نیز میشود از همین بنگاه های کوچک خدماتی شروع کرد و کتاب هدیه داد.
تا چند سال آینده میخواهید کتاب هدیه دهید و هدفتان برای آینده چیست؟
اگر روزی آنقدر قدرت مالی داشته باشم چند مدرسه و مسجد را از نظر هدیه دادن کتاب حمایت میکنم و از آرزوهایم این است که در همین منطقه یک کتابخانه دایر کنم و کودکان را دعوت به کتابخوانی کنم و به آنها یاد دهم در حفظ کتاب ها کوشا و امانت دارهای خوبی باشند.
هفته کتاب و کتاب خوانی گذشت، بیایید کمی کتاب بخوانیم و فقط در این هفته که اسم کتاب و کتابخوانی را بر دوشش یدک میکشد به فکر خواندن کتاب نباشیم، مانند خانم مسگری فرهنگ هدیه کتاب را ترویج کنیم و به همدیگر کتاب هدیه دهیم، راه دوری نمی رود، مطمئن باشید، حتی شما دوست عزیز.

* گزارش ارسالی مخاطبین

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 79818
۳ دیدگاه

 1. صوما گفت:

  با سلام
  حرکت خوب و پسندیده ای است فقط کاش این کار فقط در جهت تبلیغاتی برای انتخابات پیش رو نباشد… و بعد از انتخابات هم ادامه داشته باشد.

 2. عبدوی گفت:

  قطعا انتخاباتی بوده و هست
  به امید اینکه کتابهای انتخاباتی هم هدیه بدهند ….

 3. .... گفت:

  امیدواریم ناهار و شام بدهند البته کنارش کتاب هم باشه .چه میکنه این انتخابات خداییش

دیدگاه خود را به ما بگویید.