تاریخ انتشار :سه شنبه ۴ مهر ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۴۵ ب.ظ

   1135 بازدید

حال كه اين مساله هم منتفي شد اميد است وزارت كشور كه مصمم است سعادت را ابقا ننمايد و قصد تغيير دارد بايد عقلايي تر و اساسي تر و با تدبير و بدون در نظر گرفتن حواشي و باج خواهي و باج دهي فردي را براي اين استان

جوان پرس / عبدالسلام معروفي : از 31 استان كشور تاكنون فقط 12 استاندار جديد توسط دولت معرفي شده اند كه همه آنها غيربومي خود استان بودند و آذربايجان غربي هم جزو استان هاي است كه هنوز تكليفش براي مديريت جديد عالي استان مشخص نشده است.
يكبار ديگر داستان انتخاب استاندار آذربايجان غربي مثل 4 سال قبل تكرار شد و اولين اسامي كه بار ديگر در محافل و مجالس بر سر زبان ها جاري شد فريدون همتي ، محمدامين رضازاده و خود قربانعلي سعادت بود و اين اسامي همان افراد مورد بحث 4 سال قبل براي سكان هدايت استان آذربايجان غربي بودند.
و البته مخالفت ها ، حاشيه سازي ها و شيطنت هاي 4 سال پيرامون فريدون همتي بعنوان يك كرد شيعه ايلامي يكبار ديگر باعث شد به رغم تاكيدات و برنامه ريزي هاي رحماني فضلي وزير كشور دولت تدبير و اميد وي نتواند بار ديگر براي اين استان انتخاب شود و سر از استان هرمزگان بندرنشين درآورد.
بهرحال وزارت كشور و شخص وزير و تيم انتصابات مصمم به تغيير استانداران و البته انتخاب استانداران غير بومي هستند وبر اساس شنيده هاي غيررسمي بدليل اختلاف و برخي از كنش و واكنشهاي بين”رحماني فضلي و سعادت ” تغيير سعادت در استان آذربايجان غربي بيشتر مدنظر وزير كشور قرار گرفته است ، اما حمايت برخي از جريان هاي سياسي ، نمايندگان، فعالان اجتماعي و گروه هاي درگير باعث شد تا به امروز وزارت كشور در مقابل تغيير سعادت موفق نشود.

 اما در روي ديگر سكه خود وزير كشور مصر به تغيير سعادت در استانداري آذربايجان غربي است و بنا به شنيده هاي غير رسمي از يكسال قبل هم دنبال اين تغيير بوده است. حال در كنار اين  افراد ديگري هم از جمله عليرضا خلخالي كه اصالتا خويي است  و چند نفر ديگر مطرح شدند ؛ اما گويا وزارت كشور تصميم دارد براي همه استان ها استانداران غير بومي منصوب كند.
وزارت كشوري كه بعد از كسب راي اعتماد مردم به حسن روحاني و جلب و جذب آرا توسط ستادهاي مختلف انتخاباتي از ستاد مردمي گرفته تا ستادهاي مركزي، اعتدال ، اصلاح طلبان و… حال كه به نتيجه مورد نظر و مطلوب رسيده است انگار با اين اقدام نمي خواهد وام خواه و بازيچه ستادهاي انتخاباتي گردد. البته برخي از صاحب نظران و كارشناسان امر معتقدند وزير كشور با اين كار دنبال بازيگرداني سياسي برای انتخابات سال 1400 رياست جمهوري است.علت ديگر اين روند انتخاب بررسي كارشناسي شرايط و روند توسعه استان ها و هموار كردن مسير پيشرفت است كه انگار مدنظر قرار گرفته است.
حال با اين رويكرد وزارت كشور و همراهي دولت ، آذربايجان غربي هم از اين تصميم بي نصيب نمانده و قرار است استاندار غير بومي براي اين منطقه انتخاب شود.
بدون شك شرايط اين استان مانند برخي از استان هاي مركزي و مرزي نيست ؛ از يك سو با 3 كشور حساس و پرحاشيه هم مرز است ، از سوي ديگر حداكثر شاخصه هاي توسعه در رديف هاي پايين جدول قرار دارد، همچنين وجود اقوام ، مذاهب و فرهنگ ها و شرايط حاد استان و منطقه مزيد بر علت شده كه روند انتخاب استاندار در آذربايجان غربي هميشه با پيچيدگي خاصي همراه باشد و بايستي همه موارد و چه بسا بسياري از موارد ديگر مدنظر قرار گيرند.
اما يكي ديگر از اصلي ترين مشكلات اين استان نبودهمگرايي و اجماع نمايندگان استان در خانه ملت است. نبود هماهنگي و تعامل و چند صدايي وكلاي مردم در حوزه هاي مختلف از جمله روند انتخاب استاندار و مديران كل باعث شده تا اين استان از گذشته تا حال با مشكلات و چالشهاي اساسي دست و پنجه نرم كند.

 ساز ناكوك برخی از نمايندگان نسبت به همديگر در روند انتخاب استاندار آذربايجان غربي در اين دوره هم به خوبي مشهود است و بعد از چند مدت هنوز وكلاي مردم نتوانسته اند به يك اجماع كمي در معرفي و انتخاب فرد مورد نظر برسند و يا اينكه هركدام و بصورت چند نفري دنبال يك گزينه خاص بوده و يا از چند گزينه براي يک صندلي حمايت مي کنند و اين چندصدايي و نبود هماهنگي باعث وجود مشكلات و چالش در پروسه انتخاب استاندار و چه بسا بلاتكليفي تيم مديريتي و خود دولت شده است.
بهرحال استاندار بعنوان نماينده عالي دولت در جايگاه يك رئيس جمهور ايفاي نقش مي كند و حق مسلم جريان هاي سياسي ، گروه ها ، اشخاص ذينفوذ و حتي نمايندگان مردم است كه در اين راستا دنبال كسب امتياز و يا لبيك و دست بيعت با افراد مورد بحث باشند اما اين بيعت بايستي منجر به توسعه و پيشرفت منطقه و هموارتر كردن مسير آباداني و كم كردن مشكلات و چالش ها و نابرابريها باشد و بايستي منافع عموم و استان ارجع بر منافع شخص ، جريان و گروه ها گردد.
متاسفانه فضاي سياسي اين استان بر خلاف اكثر استان هاي كشور است و بدون شك يكي از دلايل توسعه نيافتگي اين استان همين فضاي مسموم سياسي و غبارآلود داخلي است كه توسط برخي از نمايندگان مردم  و جريان هاي سياسي حادث مي شود و شايد اگر عنوان كنيم اين مهم باعث عقب ماندگي و ناهموارتر كردن مسير توسعه در استان شده ، چيزي به گزاف نگفته ايم.
چالش ديگر در حوزه پروسه انتخاب استاندار ، بازي سازي و ميدان داري بيش از حد وزارت كشور و دولت به نمايندگان در کل کشور است ؛ البته تعامل و همراهي دو قوه ضرورتي انكار ناپذير است اما زماني كه اين تعامل به باج دهي و باج خواهي تبديل شود باعث ايجاد بروز مشكلاتي خواهد شد و استقلال قوا و جايگاه دولت و مجلس لكه دار خواهد شد و  انگار اين مهم در فضاي انتخاب مديريت در اين استان بيشتر از ساير استان ها خودنمايي مي كند و شايسته است هم دولت و هم مجلس به رسالت اصلي وظايف محوله خود در چارچوب قانون عمل نموده و استان را بیشتر با حواشی یک انتخاب درگیر نکنند ؛ زيرا ممكن است برخي از اين بازي ها به ضرر مردم و به نفع برخي از جريان ها به اتمام برسد.
اگر وزارت كشور مصمم است فردي را براي يك استان انتخاب كند و به زعم تيم انتخابات و انتصابات و خود وزارت کشور آن فرد شايستگي ، توانايي ، درايت و لياقت مديريت آن حوزه را دارد صرفا با يك هماهنگي اجمالي ميتواند اقدام به اين كار بكند كه اگر اين مهم اتفاق بيفتد همين چالش ” انتخاب فريدون همتي ” دوبار براي اين استان پيش نمي آمد.   تعلل بيش از حد وزارت كشور در معرفي وي هم در دوره قبل و هم در اين دوره ، باعث گرديد تا يك جريان قوميتي هويت طلب در آذربایجان غربی تقويت شود و انگار صرفا بدليل آنكه همتي ” كرد ” بود نتوانست سكان هدايت اين استان را برعهده بگيرد در حالي كه در حوزه علم مديريت ” نه مذهب معني دارد  و نه قوميت و نژاد و فرهنگ ” و بيشتر بر روي شايسته سالاري و كارآمدي تاكيد شده است ، كه اگر اين مد نظر قرار مي گرفت همتي استاندار هرمزگان نمي شد.

با همه این اوصاف و چالش ها اميد است اگر وزارت كشور مصمم است سعادت را ابقا ننمايد و قصد تغيير دارد بايد عقلايي تر و اساسي تر و با تدبير و بدون در نظر گرفتن حواشي و باج خواهي و باج دهي فردي را براي اين استان حساس ، پرحاشيه ، كمترتوسعه يافته و محروم مرزي انتخاب نمايد كه بتواند هم چالش هاي پيش رو را به حداقل برساند و هم بتواند اندكي از مشكلات پيش رو را مرتفع سازد و مسير توسعه را هموارتر نمايد و هم پاسخگوي خواسته هاي اقوام و مذاهب موجود در استان باشد .

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 108018
۴ دیدگاه

 1. مجید گفت:

  درود بر شما که مطالبتان را بدرستی و در جهت توسعه استان مطرح کردید فقط آقای فریدون همتی نه بخاطر کرد بودن بلکه بعلل دیگری از استاندار شدن در آذربایجانغربی باز ماند.

 2. ناشناس گفت:

  شخص صادقی گزینه هست

 3. ناشناس گفت:

  سیروس صادقی یکی اتز گزینه هایمنطقی است

 4. ناشناس گفت:

  فقط پرفسور فتح نژآد

دیدگاه خود را به ما بگویید.