تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۰۴ ب.ظ

   306 بازدید

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: رویکرد مردم در سامانه سجام(سیستم جامع اطلاعات مردمی) باید رویکرد پیشگیرانه از وقوع جرم باشد.

جوان پرس : رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: رویکرد مردم در سامانه سجام(سیستم جامع اطلاعات مردمی) باید رویکرد پیشگیرانه از وقوع جرم باشد.

توکل حیدری در اولین همایش سامانه جامع اطلاعات مردمی (سجام) در سالن اجتماعات برق ارومیه که با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد،افزود: رویکرد مردم در سامانه سجام باید رویکرد پیشگیرانه از وقوع جرم باشد و آموزش مردم در اولویت کارها باشد تا آسیب ها به حداقل برسد.

وی با بیان اینکه اطلاعات مردم و مشارکتهای مردمی باید مدیریت شود و اطمینان خاطر برای مردم برای اجرای این طرح فراهم شود افزود: ناظران پیشگیری باید آموزش های تخصصی و لازم را در راستای کاهش آسیب های اجتماعی ببینند تا اقدامات و اطلاعات لازم را در این زمینه طبقه بندی کنند.

حیدری افزود: مشکلات زیادی در حوزه دریاچه ارومیه، برداشت های غیرقانونی از سواحل رودخانه ها و بسیاری از موارد زیست محیطی در قالب ستاد حفاظت از بیت المال در دادگستری در حال رسیدگی است و همه این موارد با گزارشات مردمی و رسیدگی به سرانجام می رسد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی  با بیان اینکه دشمن در صدد القای فرهنگ بی تفاوتی در کشور است اظهار کرد:  اگر مردم و مسئولان احساس مسئولیت بالایی نسبت به مسایل اجتماعی داشته باشند می توان گام موثری را در کاهش آسیب ها برداشت .

وی گفت: طلاق و پیامدهای ناشی از آن افزایش آسیب‌های اجتماعی را به همراه دارد لذا باید به این موضوع بیش از پیش توجه و اقدامات لازم انجام گیرد.

حیدری به نقش داوران در رسیدگی به دادخواست طلاق اشاره کرد و گفت: انتخاب داور در رسیدگی به پرونده های طلاق کم رنگ شده است اما لازم است درکنار مشاور خانواده، داور نیز انتخاب شود.

وی با اشاره به اینکه اسرار و اطلاعات به دست آمده از سامانه جامع اطلاعات مردمی یا همان طرح سجام باید به صورت محرمانه در نزد قوه قضاییه نگه داشته شود، ادامه داد: حفظ اسرار مردم برای این است که آنها اطمینان خاطر داشته باشند که اگر جرمی در جایی اتفاق افتاده و توسط‌شان اطلاع‌رسانی شده به هیچ وجه این اطلاعات در اختیار دیگران قرار داده نمی‌شود و از سویی حتما رسیدگی به موضوع این گزارشات در سریع‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرد.

حیدری آموزش را در کنار راه‌اندازی سامانه سجام ضروری دانست و اضافه کرد: برای مثال اگر اطلاعاتی در اختیار قوه قضاییه مبنی بر وجود تخلف قرار گرفت تنها رویکرد تعقیب مجرم مد نظر این نهاد قرار نگیرد بلکه پیشگیری و دادن آموزش‌های لازم در کنار تعقیب مجرمان هم لحاظ و به مردم یاد داده شود که مشارکت آنها هم در راستای پیشگیری باشد و این کار مستلزم فرهنگ‌سازی در کشور است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در بیانات خود فرمودند که از افزایش جرم و جنایت در کشور رضایت ندارند و باید پیشگیری و آن هم از نوع علمی در راستای مقابله با جرایم انجام شود و از سویی امروزه فضای مجازی در جوسازی و ایجاد التهاب در بین مردم با دادن اطلاعات بیشتر در زمینه تخلفات این تلقین را ایجاد می‌کند که جرایم در کشور طی سال‌های اخیر زیاده شده است در حالی که این جرایم از گذشته‌ها هم بوده ولی تا این حد اطلاع‌رسانی نمی‌شده است.

این مقام مسئول با اشاره به یکی از نمونه‌های عملی موفق در طرح جامع اطلاعات مردمی، گفت: در یکی از نواحی اطراف ارومیه بر اثر برداشت شن و ماسه بی‌رویه یک حفره بزرگ ایجاد شده بود و هر لحظه امکان نشست زمین و ایجاد مشکل برای ساکنان آن نواحی وجود داشت که دادگستری استان با اطلاعات به دست آمده از مردم از طریق سامانه سجام پیگیری‌های لازم را انجام داده و جلوی این فرد متخلف را گرفت.

وی با بیان اینکه بدون کمک مردم نهادهای مختلف توانایی کسب اطلاعات از همه جرایم و تخلفات انجام شده در سطح کشور را ندارند، اظهار کرد: برای به دست آمدن اقتدار و استقلال جمهوری اسلامی هزاران شهید تقدیم نظام شده است تا صلابت امروزی نصیب این کشور شود بدین ترتیب باید مردم و مسئولان دست به دست هم دهند تا بتوانند جامعه را از درون اصلاح کرده و مشکلات را حل و بنیه اقتصادی کشور را تقویت کنند.

مدیرکل پیشگیری و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه هم در این همایش گفت : برخی با شنیدن نام قوه قضاییه تنها به یاد رسیدگی به پرونده‌های جناحی می‌افتند در حالی که این کار تنها یک پنجم وظیفه این قوه بوده و اقدامات در راستای پیشگیری از وقوع جرم امروزه از مهم ترین وظایف قوه قضاییه است.

مدیرکل پیشگیری و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: در کشور 11 و نیم میلیون جوان در سن ازدواج وجود دارد که بسترهای ازدواج آنها باید فراهم شود.

رفاهی گفت: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از سال ۸۹ تشکیل شد تا در راستای پیشگیری و جلوگیری از وقوع جرم اقدامات اساسی را انجام دهد.

وی ادامه داد: امروز در رسیدگی به پرونده‌ها تنها صدور حکم برای دادستان‌ها مهم نیست بلکه آنها به دنبال علت و چرایی وقوع جرم هستند تا با شناسایی این چراها برای پیشگیری از آنها برنامه‌ریزی کرده و با جلوگیری از بروز این دلایل جرم‌ها در کشور کاهش یابد و ارائه آموزش‌های پیش از ازدواج نیز در راستای همان پیشگیری از مشکلات خانوادگی و طلاق در کشور انجام می‌شود.

این مسئول بیان کرد: یکی از مهم‌ترین سیاست‌های جناحی سیاست جناحی مشارکتی است به گونه‌ای که برای موفقیت در مقابله و پیشگیری‌ از وقوع جرم باید مردم را در انجام این اقدامات شریک کرد و در آن صورت موفقیت قوه قضاییه حتمی است چون همانگونه که رهبری فرمودند هر زمان که کاری به مردم سپرده شد میزان موفقیت آن کار بیش از کارهای دیگر بود مانند زمان جنگ که نیروهای بسیج مردمی به پای کار آمدند و در برابر بلوک شرق و غرب به پیروزی رسیدند.

مدیرکل پیشگیری و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: تشکل‌های مردم‌نهاد در کشور ظرفیت بسیار زیادی دارند به گونه‌ای که در سازمان حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی ۸۹۱ تشکل مردم‌نهاد، در وزارت ورزش و جوانان 1 هزار و ۵۰۰ سمن، در وزارت آموزش و پرورش ۱۰۸ هزار انجمن اولیا و مربیان، ۷۲ هزار مسجد در سطح کشور و ۷۰ هزار نگهبان محله در آذربایجان‌غربی از جمله این ظرفیت‌ها است که باید از آنها برای پیشگیری از جرایم بهره برد.

وی ادامه داد: امروزه کشورهای جهان تنها راه شکست ایران را سست کردن بنیاد خانواده می‌دانند به گونه‌ای که یک صهیونیست‌ رسانه‌ای به نام رابرت مرداک تنها ۷ میلیارد دلار برای تولید و پخش فیلم‌های مبتذل به زبان فارسی هزینه کرده است و سعی دارد تا بنیان خانواده‌ها در ایران را سست کند و تنها راه دفاع در برابر آنها کمک گرفتن و مشارکت مردم در این گونه موضوعات است.

این مسئول ادامه داد: رویکرد ما در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه رابطه تعاملی است و امسال در راستای توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد، توانمندسازی نهادهای مذهبی و … در سطح کشور تلاش می‌شود و سعی می‌کنیم طرح سجام سامانه جامع اطلاعات مردمی به طور گسترده در کشور اجرا شود.

وی گفت: طرح سجام در حال حاضر ۹۷۵ عضو دارد ولی هدف از اجرای این طرح تنها افزایش تعداد اعضا نیست بلکه باید این طرح به حدی برسد که جلوی بسیاری از مشکلات و جرایم را در کشور بگیرد طرح سجام در بهمن سال گذشته عملیاتی شد و قوه قضائیه مصمم به پیاده کردن طرح سجام بود تا درصدی از جرایم را در کشور کاهش دهد.

مدیرکل پیشگیری و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: زمین‌خواری در ایام تعطیلات بیشتر صورت می‌گیرد و اگر طرح سامانه مردمی در کشور اجرا شود دیگر سوءاستفاده کنندگان فرصت بهره‌برداری از این ایام را نخواهند داشت ستاد مرکزی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم آذربایجان‌غربی باید با قدرت بیشتر در سطح استان راه‌اندازی شود و پنج کارگروه برای طرح سجام در نظر گرفته شده است که باید این کارگروه‌ها هر چه سریع‌ تشکیل شود.

این مسئول گفت: طرح سجام تنها در ایران اجرا نمی‌شود بلکه در سایر کشورها این طرح اجرا شده و موفقیت‌آمیز بوده به گونه‌ای که رتبه فساد اداری در این کشورها با اجرای چنین طرحی به شدت کاهش یافته است.

سخنرانی فرهنگ نماینده سازمان های مردم نهاد ، جم دبیر همایش ، پخش کلیپ از دیگر برنامه های این همایش بود.

در پایان این همایش به چهار نفر از مسئولان دادگستری آذربایجان‌غربی از جمله فولادی مدیر پیشگیری از وقوع جرم معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان‌غربی، رضا جم دبیر اجرایی همایش، جعفر رجبی کارشناس فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان و پریسا سعیدی کارشناس امور بانوان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان‌غربی حکم خادم‌یاری آستان قدس رضوی اهدا شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 113294
دیدگاه خود را به ما بگویید.