تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۱ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۸:۴۱ ب.ظ

   230 بازدید

مسئول روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از برگزاری سومین جشنواره بید مشک در فروردین ماه سال 1397 با هدف ترویج و توسعه کشت و فراوری اقتصادی و ارج نهادن به زحمات تولیدکنندگان این محصول در استان خبر داد.

جوان پرس : مسئول روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از برگزاری سومین جشنواره بید مشک در فروردین ماه سال 1397 با هدف ترویج و توسعه کشت و فراوری اقتصادی و ارج نهادن به زحمات تولیدکنندگان این محصول در استان خبر داد.

محمد دیبایی  در جمع خبرنگاران اظهار کرد: معرفی گیاه بید مشک به عنوان گیاه دارویی و سمبل استان، آشنایی با کشت و کار بید مشک در راستای اشتغال و درآمد زایی و معرفی عرق و اسانس و خواص این محصول، توسعه مشاغل خانگی  از اهداف برگزاری این جشنواره است.

دیبایی افزود: ارائه محصولات و فرآورده های جانبی تولید شده از بید مشک شامل نقل و حلوا در صنایع غذایی ، اجرای برنامه های فرهنگی و ترویجی و هنری و بحث های کارشناسی در رابطه با تولید و فرآوری این محصول از جمله برنامه های جانبی در زمان برگزاری جشنواره است.

 وی تاکید کرد : نیاز است که درجامعه به بحث اکو توریسم و گردشگری در کنار جنبه‌های دارویی و غذایی صنعت عرقیات گیاهی به ‌ویژه بیدمشک توجه کافی شود.

این مسئول ادامه داد : از توان اجرایی تشکل‌های مردم‌نهاد فعال برای اجرای مطلوب و ثمربخش این جشنواره استفاده  خواهد شود و نیاز است تمام دستگاه های اجرایی ذیربط در امر برگزاری جشنواره ، از حداکثر ظرفیت فصل گردشگری نوروز برای معرفی و تبلیغ جشن بیدمشک بهره لازم را ببرند.

وی با بیان اینکه درخت بیدمشک عمدتا به صورت حاشیه کاری و در کنار نهرهای آب کاشت می شود و نیاز آبی کمی دارد،خاطر نشان کرد: با توجه به استعداد و ظرفیت های آذربایجان غربی به توسعه اراضی زیر کشت این محصول می توان افق های روشنی را در زمینه تولید، اشتغالزایی و توسعه سرمایه گذاری و صادرات محصولات استحصال شده از این بخش برای آینده استان ترسیم کرد.

گفتنی است نقل و عرق بیدمشک ارومیه علاوه بر داخل کشور، مشتریان زیادی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و همسایه دارد که به صورت تجارت چمدانی نیز صادر می شود.

عرق بیدمشک دارای خواص درمانی زیادی از قبیل تنظیم کننده ضربان قلب، مقوی قلب و معده، نشاط آور و تقویت کننده اعصاب است و خوردن خالی و بدون شکر تاثیر چندانی بر افزایش فشار خون ندارد ولی شربت آن برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند، توصیه نمی شود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 112634
دیدگاه خود را به ما بگویید.