تاریخ انتشار :شنبه ۴ شهریور ۹۱.::. ساعت : ۲:۴۳ ق.ظ

   787 بازدید

احمدی نژاد :شرايط زندگي مردم در مناطق زلزله زده شرايطي عادي نيست

پایگاه خبری تحلیلی جوان/دکتر محمود احمدي نژاد ظهر امروز (جمعه) در جريان سفر به استان آذربايجان شرقي و پس از حضور در جلسه مسوولان اجرايي در خصوص بررسي چگونگي فعاليت ها و اقدامات براي کمک رساني، ارائه خدمات به مردم و بازسازي مناطق زلزله زده، در جمع خبرنگاران ضمن تسليت به مردم مناطق زلزله زده از خداوند متعال براي درگذشتگان اين حادثه ، اعتلا ، شادي روح و همنشيني با پيامبر(ص) و آل پيامبر(ص) و براي بازماندگان آنان صبر و اجر مسئلت کرد و گفت: اقدامات اوليه در زمينه جستجو، نجات ، امداد و اسکان موقت ، رسيدگي ها و رساندن مواد غذايي و اقلام مورد نياز در مناطق زلزله زده با متانت، غيرت و شهامت مردم استان و کمک هلال احمر و ساير دستگاه هاي ذيربط به خوبي انجام شده است.

به گزارش سایت ریاست جمهوری ،رييس جمهور با اشاره به اينکه شرايط زندگي مردم در مناطق زلزله زده شرايطي عادي نيست، تصريح کرد: روند زندگي اجتماعي مردم در اين مناطق به هم ريخته و علاوه بر آن تاملات روحي بواسطه از بين رفتن تعداد زيادي از هموطنان نيز تاثيرات منفي داشته که موجب اندوه و ناراحتي همه ملت ايران شده است.

وي با بيان اينکه روستاها و شهرهاي آسيب ديده بايد پيشرفته و مدرن ساخته شود، اظهار داشت: امروز زمان بازسازي اين مناطق است و بايد تلاش کنيم تا مناطق زلزله زده بسيار بهتر از قبل ساخته شده و در اختيار مردم قرار بگيرد.

دکتر احمدي نژاد با بيان اين که دولت در تامين منابع، سازماندهي فعاليت ها، تجهيز امکانات و ماشين آلات و تامين نيروي انساني مورد نياز آنچه در توان داشته به ميدان آورده است، گفت: امروز نيز در جلسه اي که با مسوولان داشتيم نواقص و مشکلات مورد بررسي قرار گرفت و تصميمات وبرنامه ريزي خوبي به انجام رسيد.

رييس جمهور با تاکيد بر مشارکت مردم و صاحبان اموال و املاک در مناطق آسيب ديده از زلزله در زمينه فعاليت هاي مرتبط با بازسازي، افزود: بايد به گونه اي برنامه ريزي شده و هماهنگي ايجاد شود که بتوانيم تا قبل از اينکه فصل سرما بر منطقه غلبه کند، مردم در خانه ها و زير سقف مناسب اسکان داده شده باشند.

دکتر احمدي نژاد ايجاد محل هاي مناسب براي نگهداري دام در مناطق زلزه زده را از ديگر اقدامات مهم دانست و گفت: زندگي بخش قابل توجهي از مردم مناطق زلزله زده وابسته به دام بوده و با توجه به اينکه 12 هزار محل نگهداري دام در اثر زلزله تخريب شده است، تصميمات خوبي براي احداث محل هاي مناسب و محکم براي نگهداري دام مردم نيز اتخاذ شده است.

رييس جمهور همچنين تصريح کرد: در زمينه احداث محل هاي اشتغال مردم از جمله مغازه ها و نيزاماکن مورد نياز مانند مدرسه، خانه بهداشت و مسجد در مناطق زلزله زده استان آذربايجان شرقي نيز برنامه ريزي هاي خوبي صورت گرفته است.

دکتر احمدي نژاد ادامه داد: براي بازسازي هرواحد خانه روستايي در مناطق زلزله زده 14 ميليون تومان بصورت تسهيلات قرض الحسنه و 2 ميليون تومان نيز به صورت بلاعوض به آسيب ديدگان اعطا مي شود که منابع آن تامين و بزودي در اختيار بنياد مسکن قرار خواهد گرفت.

رييس جمهور افزود: دولت همچنين براي احداث و بازسازي واحدهاي دامي نيز مبلغ 3 ميليون تومان کمک خواهد کرد و بنياد مسکن نيز به گونه اي برنامه ريزي کرده که مي شود يک واحد قابل قبول و محکم با اين ميزان احداث کرد.

دکتر احمدي نژاد با بيان اينکه در خصوص مسکن هاي شهري نيز براي بازسازي مسکن هاي تخريب شده مبلغ 20 ميليون تومان تسهيلات قرض الحسنه و 2 ميليون تومان به صورت بلاعوض و براي تعميرات مسکن هاي آسيب ديده 5 ميليون تومان تسهيلات قرض الحسنه و 1 ميليون تومان به صورت بلاعوض به آسيب ديدگان پرداخت مي شود، گفت: مديريت همه اقدامات در زمينه بازسازي مناطق آسيب ديده از زلزله با بنياد مسکن بوده و همه کساني که مي خواهند در اين خصوص کمک کرده و پشتيباني کنند بايد تحت مديريت بنياد مسکن قرار بگيرند.

رييس جمهور با اشاره به اينکه در زمينه اقدامات و کارهايي که بايد انجام شود ساکنين دائمي روستاها در اولويت قرار دارند و بايد تا قبل از فرارسيدن فصل سرما داراي سرپناه محکم و مناسب شوند، اظهار داشت: براي آن دسته از کساني که به صورت غير دائمي در روستاها سکونت دارند نيز اقدامات بازسازي تا پايان سال به انجام خواهد رسيد.

دکتر احمدي نژاد با بيان اينکه هر خانواده براي بازسازي مسکن خود بايد سازنده مجرب و قابل وثوق بنياد مسکن را معرفي کرده و سپس شروع به کار نمايد، اظهار داشت: اگر براي خانواده اي هم اين امکان وجود نداشت، بنياد مسکن خود اقدام به عمل کرده و کار بازسازي را انجام خواهد داد.

رييس جمهور ادامه داد: اگر اعضاي خانواده ها نيز در دوره بازسازي منازل به سازندگان کمک کنند، از محل منابع اعطايي به آنان حقوق دريافت خواهند کرد.

دکتر احمدي نژاد با تاکيد بر لزوم ارائه خدمات مناسب به مردم در دوران بازسازي منازل و تجهيز چادرهاي و محل هاي اسکان موقت به وسايل گرمايشي ايمن، تصريح کرد: در زمينه آواربرداري ها نيز مقرر شد اقدامات با نظارت خانوارها به گونه اي باشد که حداکثر وسايل مردم قابل استفاده باشند.

رييس جمهور همچنين از تلاش دولت با کمک مردم و خيرين براي تجهيز خانه هاي مردم آسيب ديده به وسايل اوليه زندگي نيز خبر داد.

دکتر احمدي نژاد با بيان اينکه بازسازي و ساختن مسکن هاي جديد و مقاوم براي مردم نيازمند زمان است، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخي افراد خارج از مردم که شايد خودشان آسيبي هم نديده باشند مدام فشار آورده و در انجام کارها دخالت مي کنند و اين در حالي است که دخالت افراد غير مسوول مطمئناً به روند کارها آسيب زننده خواهد بود.

رييس جمهور ادامه داد: درست است که کارها بايد سريع انجام شود، اما نبايد نسبت به انجام اقدامات عالمانه غفلت کرد تا بتوان روستاها را با اصول فني و مهندسي استاندارد ساخت.

دکتر احمدي نژاد با تقدير از همت و دلسوزي ملت ايران در کمک رساني به هموطنان خود، بويژه مردم با غيرت و شجاع آذربايجان شرقي اظهار اميدواري کرد تا با همت مردم و لطف خداوند مناطق زلزله زده ساخته شده و زندگي مردم جريان عادي خود را پيدا کند.

احمدی نژاد

احمدی نژاد

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 7216
یک دیدگاه

  1. مستقل گفت:

    یوخ بابا دوغوردان! واگعا عادی نیست… ؟؟ ! …خوبه گفتید جناب دوهدور بیز بیلمیردیخها!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.