تاریخ انتشار :جمعه ۹ آبان ۹۳.::. ساعت : ۱۱:۵۸ ب.ظ

   645 بازدید

حجت الاسلام قریشی : 1700 طلبه و روحانی بومی استان در شهر قم مشغول به تحصیلند .

جوان پرس : امام جمعه ارومیه گفت: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی و شرعی است. حجت الاسلام سید مهدی قریشی با پیگیری سلسله مباحث خود در مورد آسیب های عزاداری موضوع جایگاه علمای دین در مجالس مذهبی را مورد تشریح قرار داد و اظهار کرد: گرچه موضوع مداحی مورد توصیه بوده و بویژه نقش شعرایی که برای ائمه معصومین علی الخصوص برای امام حسین(ع) اقدام به سرودن اشعار مذهبی نمایند مورد توجه قرار گرفته و حتی برای آنها بهشت نیز وعده داده شده اما همه اینها مانع از آن نیست که نقش علمای دین در مجالس عزاداری نادیده گرفته شده و فقط به مداحی بسنده شود.

وی با اشاره به اهمیت عزاداری برای امام حسین(ع) در اقصی نقاط جهان و ذکر اینکه مردم ارومیه در قالب اقوام، ادیان و مذاهب مختلف ارادت قلبی خود را در چنین روزهایی نشان می دهند تصریح کرد: روشن است که معارف دین توسط علما در جامعه توسعه و ترویج می یابد و نقش مداحان نیز ایجاد شور در بین عزادان است.

امام جمعه ارومیه تاکید کرد: بنابراین اولویت دادن به مداحی و دعوت از مداحان سایر شهرستانها و بی توجهی به علمای بومی و بویژه 1700 طلبه و روحانی بومی استان که در شهر قم مشغول به تحصیلند پذیرفتنی نیست و مومنین باید در مجالس مذهبی حضور علما و جایگاه آنان را در اولویت قرار داده و مقدم بر مداحی بدانند.

قریشی با تقبیح هزینه کردهای زیادی که با عنوان دعوت از مداحان غیربومی یا مشهور می شود ؛ گفت: با ارزش قائل شدن به علمای بومی شهر و استانمان می توانیم جریان مستمر تعمیق آموزه های دینی در سطح جامعه را ریشه دار تر کرده و تعلیمات دینی و مذهبی را تا عمق جان اهالی این منطقه رسوخ دهیم و بی توجهی به این مهم و توجه بیش از حد قائل شدن به ظواهر و هزینه کردن مبالغ زیاد برای اموری مثل مداحی مانع از آن می شود تا مفاهیم دینی به درستی در جامعه ترویج شده و تعمیق یابد.

امام جمعه ارومیه با اشاره به حضور 45 شهید گلگون کفن تازه تفحص شده در مناطق عملیاتی شمال غرب کشور اظهار کرد: بر اساس آیات مبارک قرآن کریم شهدا زنده اند و نزد خداوند روزی می خوردند و ما نیز موظفیم رهرو خوبی برای ادامه مسیر متعالی آنان باشیم.

حجت الاسلام سید مهدی قریشی افزود: هر کس در مقابل امر به معروف و نهی از منکر بایستد در مقابل امام حسین(ع) ایستاده است.

نماینده ولی فقیه درآذربایجان غربی اظهار کرد: چندی است که ایادی ظلم و استکبار جهانی در مقابل صدور مصوبه ای در خصوص امر به معروف و نهی از منکر عکس العمل و جوسازی هایی علیه نظام انجام داده اند در حالی که هر روز ما شاهد کشتار و آزار مردمان بی گناه توسط خود آنها هستیم.

وی در ادامه افزود: باید مردم شریف کشور آگاه بوده و تسلیم خواسته های بی جا و شوم ظالمان عصر حاضر نشوند.

امام جمعه ارومیه با بیان اینکه مهمترین درس قیام اباعبدالله الحسین ایستادگی در مقابل ظلم و ستم است افزود: 8 سال جنگ تحمیلی نمونه بارز دفاع در برابر ظلم و ادامه دهنده نهضت عاشورا بود.

نماینده ولی فقیه درآذربایجان غربی با بیان اینکه در مقابل ظلم ایستادگی کنید افزود: کسانی که دست یاری به سمت آمریکا و ایادی ظلم دراز می کنند در آتش الهی خواهند سوخت.

وی به روایتی از امام حسین (ع) با این مضمون که جماعت از خدا بترسید و از دنیا و دنیا طلبی پرهیز کنید اشاره کرد و افزود: اگر قرار بود کسی در این دنیا زنده بماند و دنیا از آن وی باشد هیچ کس جز انبیای الهی سزاوارتر نیستند.

 حجت الاسلام قریشی درادامه تصریح کرد: ای بندگان این دنیا برای ماندن و زندگی کردن خلق نشده بلکه محل آزمایش وامتحان باری تعالی است و اهل دنیا و نعمت های آن فانی هستند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی اظهار کرد: ای جماعت از خدا بترسیدو تقوای الهی پیشه کنید چرا که تقوا بهترین توشه برای سعادت دنیا و آخرت است.

وی با بیان اینکه مهمترین مسئله در جریان قیام و نهضت اباعبدالله الحسین مقابله و ایستادگی در مقابل ظلم و ظالمین بود اظهار کرد: امام حسین (ع) با صراحت اعلام کردند ای جماعت من مرگ را حیات و سعادت می دانم و قبول ظلم و ستم هلاکت و فرو مایگی است.

وی با بیان اینکه حسین بن علی نه تنها به شیعه بلکه متعلق به جهان اسلام و حتی فراتر از آن نیز است افزود: امید است مراسم سوگ و عزای حسینی را هر چه باشکوتر برگزار شود تا زمینه آشنایی ما و جهانیان با مکتب حسینی هر چه بیشتر فراهم شود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 51857
دیدگاه خود را به ما بگویید.