تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۹:۴۱ ق.ظ

   157 بازدید

سرپرست معاونت میراث فرهنگی گفت: بنای قدیمی طبیب ارومیه تبدیل به موزه تاریخ طب می شود

جوان پرس : سرپرست معاونت میراث فرهنگی گفت: بنای قدیمی طبیب ارومیه تبدیل به موزه تاریخ طب می شود

 حسن سپهر فر با اعلام این خبر گفت : کارگاه مرمت و ساماندهی ساختمان طبیب یا خانه چوبی دانشگاه ارومیه که یکی از ابنیه تاریخی موجود در پردیس دانشگاه ارومیه است از چندی پیش شروع شده و با اتمام آن ، مقدمات تبدیل این بنای ارزشمند تاریخی به موزه تاریخ طب فراهم خواهد شد.

وی  تصریح کرد : پس از بررسی ها ، جلسات هماهنگی و برنامه رزیزی های لازم و پیشنهاد و تخصیص اعتبار لازم و عقد قرار داد با پیمانکار ذیصلاح طی فرآیند و ضوابط قانونی ، کارگاه مرمتی این بنای تاریخی از اواخر سال گذشته شروع شده و هم اکنون در جریان می باشد .

برهمین اساس سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان با اشاره به سرفصل های مرمتی این پروژه گفت : اصلاح ایرادهای سقف تخت بنا در سطح 40 متر مربع – تهیه و آماده سازی و جاگذاری تیرهای چوبی برای سقف طبقات – تخریب بخشهای فرسوده و انجام آجرکاری به متراژ 2 مترمکعب از اقدامات مهم مرمتی آن بشمار میآید .

وی ادامه داد:  مرمت بخشهایی از دیوار سنگی در حجم 15 متر مکعب – انجام تخته کوبی روی تیرهای چوبی- گرمایش از کف در سه طبقه زیرزمین ، همکف و اول اجرا خواهد شد . هم چنین ایجاد سیستم برق و روشنایی کل ساختمان – احداث سرویس های بهداشتی در طبقات از دیگر عملیات مرمتی می باشد .

سپهرفر افزود : در ادامه عملیات مرمتی قصد داریم انجام سفیدکاری فضاهای داخلی – مرمت بالکن ورودی با تعویض تیرهای چوبی و فلزی – انجام لمبه کوبی سقف ها در طبقات  – مرمت و رنگ آمیزی درب و پنجره های چوبی – مرمت و بهسازی راه پله چوبی داخل ساختمان انجام سنگ فرش کف زیرزمین – انجام پارکت در کف طبقات همکف و اول – نظافت و پاکسازی کل ساختمان را انجام داده  و بنا را برای تبدیل به موزه تاریخ طب  آماده نمائیم .

سرپرست معاونت میراث فرهنگی ادامه داد : اعتبار تخصیص یافته برای این پروژه حدود 2500 میلیون ریال می باشد که از محل اعتبارات استانی تامین شده است .

سپهرفر در پایان گفت : با اجرای این سرفصل های مرمتی ، ساختمان طب آماده تبدیل به موزه تاریخ طب می شود که امیدواریم در سال جاری ، این اتفاق بیفتد .

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114027
دیدگاه خود را به ما بگویید.