تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۶ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۸:۵۲ ب.ظ

   220 بازدید

مدیر کل منابع طبیعی آذربایجان غربی از رتبه سوم در تولید علوفه خبر داد و هشدار داد : متاسفانه در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار خانوار از طریق مرتعداری امرار معاش می کنند که باید تغییر یابد.

جوان پرس : سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت : ۱۸۱ هزار هکتار از عرصه های طبیعی استان که بیشتر آن در منطقه بورالان ماکو و اطراف دریاچه ارومیه واقع شده اند، تبدیل به بیابان شده است.

میر صمد موسوی در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در هفته منابع طبیعی امسال ۵۰۰ هزار اصله نهال غیر مثمر در سطح استان غرس خواهد شد که با اجرایی شدن این طرح در حدود ۱۲۵۰ هکتار به سطح فضای سبز استان اضافه خواهد شد.

وی درادامه با بیان اینکه کل عرصه های منابع طبیعی استان ۲ میلیون و ۷۶۹ هزار هکتار است، اظهار کرد : از این مقدار ۵۵۰ هزار هکتار از این اراضی جزو مراتع  درجه یک معادل ۲۱ درصد، یک میلیون و ۷۲ هزار هکتار جزو مراتع درجه متوسط در حدود ۴۰ درصد و ۸۶۳ هزار هکتار از مراتع نیز در حدود ۳۲ درصد جزو مراتع ضعیف است.

موسوی افزود: متاسفانه در اثر عوامل طبیعی و انسانی ۱۸۱ هزار هکتار از عرصه های طبیعی استان که بیشتر آن در منطقه بورالان ماکو و اطراف دریاچه ارومیه واقع شده اند، تبدیل به بیابان شده است.

وی تصریح کرد: فرهنگ سازی و مشارکت عمومی برای حفاظت از اراضی ملی و تبیین جایگاه محیط زیست از دوران ابتدایی در مدارس باید آموزش داده شود و این مباحث به طور ویژه در جوامع اگاه سازی و نهادینه شود.

 این مسئول خاطر نشان کرد: متاسفانه در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار خانوار از طریق مرتعداری امرار معاش می کنند که باید این وضعیت تغییر یابد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی نیز در این نشست ضمن تاکید بر اهمیت حفاظت از عرصه های ملی برای نسل های آینده ، اظهار کرد :  تماس مردمی با شماره تلفن ۱۵۰۴امداد مرتع و جنگل اداره کل منابع طبیعی استان و ارسال پیام کوتاه به این سامانه در 11 ماهه سال جاری تا کنون به تعداد ۲۵۴۸ مورد بوده است.

سرهنگ یوسفعلی ابراهیم پور افزود: امسال ۵ مورد اطفای حریق از عرصه های ملی انجام شده است و در ۱۷۴هکتار از جنگل ومراتع استان اتش سوزی رخ داده است و همچنین درسال جاری ۷۱۹ پرونده چرای غیرمجاز دراستان تشکیل شده است و دراین زمینه ۶۰۸ نفر دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده اند.

 ابراهیم پوربیان کرد: ۱۴۱۷ فقره پرونده تخریب و تصرف دراستان طی ۱۱ماهه سال جاری تشکیل شده است و ۱۰۰۵ فقره احکام قضایی در این بازه زمانی صادر شده است.

 وی خاطر نشان کرد: به تعداد ۵۹۶ مورد از تخریب و تصرف در اراضی ملی در راستای اجرای قانون تبصره یک ماده ۵۵ جلوگیری شده است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی تاکید کرد:  همزمان با دومین روز از گرامیداشت هفته منابع طبیعی در استان، برای اولین بار در سطح کشور بالگرد کوات کوپتربا برد پرواز ۲ کیلومتر مجهز به دوربین عکاسی و جی پی اس که  عمدتا در زمان اطفای حریق اراضی استفاده می شد ، منبعد توسط گشت های یگان حفاظت از اراضی ملی استان نیز به صورت مداوم و به منظور پایش منظم مناطق صعب العبور، عرصه ها و مراتع به کار گیری خواهد شد .

لازم به ذکر است که تقدیر از فعالان عرصه خبری در حوزه منابع طبیعی توسط سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از برنامه های جنبی این نشست خبری بود.

هفته منابع طبیعی با شعار منابع طبیعی با مردم برای مردم از 15 اسفند همزمان با روز درختکاری در سراسر کشور آغاز و تا 21 اسفندماه ادامه دارد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 112483
دیدگاه خود را به ما بگویید.