تاریخ انتشار :شنبه ۴ آذر ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۵۵ ب.ظ

   450 بازدید

آیت الله سیدعلی اکبری قریشی در همایش وقف و رسانه و تجلیل از خادمان وقف با اشاره به اینکه 65 سال پیش مسجد دادخواه ارومیه در 50 روز ساخته شد اظهار کرد: در آن سال مبلغ 50 هزار تومان برای آن هزینه شد.

جوان پرس : در همایش یاوران وقف آذربایجان غربی که با حضور نماینده ولی فقیه در مجلس خبرگان رهبری، واقفان و تعدادی از مدیران ادارات مختلف در سالن شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی برگزار شد از آیت الله سیدعلی اکبر قریشی، مفسر قرآن کریم، مولف افزون بر 40 کتاب دینی و قرآنی، نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری و واقف زمین چندین ملک و هزینه های مسجدسازی مختلف در سالیان اخیر تجلیل شد.

بر اساس این گزارش، سید علی‌اکبر قریشی در سال 1307 در بناب در خانواده مذهبی دیده به جهان گشود، دروس فارسی را در مدارس ملی و مقدمات عربی را نزد پدر و مدرسه علوم دینی بناب فرا گرفت و سپس جهت تکمیل تحصیلات خود در سال 1324 روانه حوزه علمیه قم شد.

قریشی در مدت هشت سال تحصیل در حوزه قم از محضر اساتیدی چون آیت الله بروجردی، آیت الله سلطانی و آیت الله مجاهدی تلمذ کرد.
در سال 1332 به دعوت عده‌ای از اهالی ارومیه رحل اقامت در این شهر افکند و به کار تبلیغ، ارشاد و اقامه شعائر دینی پرداخت، ایشان در کنار انجام وظایف معمول یک روحانی به کار مطالعه، تحقیق و نویسندگی همواره اهتمام ورزیده و آثار جاودان و ارزشمندی چون قاموس قرآن و تفسیر احسن الحدیث را تألیف کرد.

در آستانه پیروزی انقلاب 1357، سید علی اکبر قریشی در اثر مخالفت با رژیم پهلوی ممنوع‌المنبر و در اردیبهشت ماه سال 1357 به بافت کرمان تبعید شد که این تبعید تنها چند ماه به طول انجامید و همزمان با اوج‌گیری انقلاب اسلامی از تبعید آزاد و به ارومیه مراجعت کرد.

آیت الله قریشی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با رأی مردم به مجلس خبرگان قانون اساسی راه یافت و در تدوین قانون اساسی مشارکت کرد و نیز در دوره‌های اول، دوم، سوم، چهارم و پنجم به نمایندگی مردم استان در مجلس خبرگان رهبری برگزیده شد.

سید علی اکبر قریشی در سایه مجاهدت‌های علمی خود در سال 1375 به‌عنوان محقق نمونه سال کشور انتخاب شد.

آیت الله اکبر قریشی در سال 90 نیز به پاس صرف عمر خود در تدریس و تفسیر قرآن کریم و تألیف کتب متعدد در حوزه دین، به دریافت نشان درجه یک پژوهش مفتخر شد.

او نمایندگی ولی‌فقیه در جهاد سازندگی استان آذربایجان غربی و نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه ارومیه را نیز به عهده داشته است.

این عالم فرزانه بیش از نیم قرن عمر با برکت خود را صرف تألیف بیش از 50 عنوان کتاب در حوزه قرآن و عترت کرده است، البته مقالات بسیاری از این قرآن پژوه و نویسنده و محقق دینی در روزنامه‌ها و مجلات به چاپ رسیده است.

وی در این همایش در سخنان کوتاهی بر اهمیت توجه واقفان بر مسجدسازی اعم از اهدا زمین یا اهداء هزینه های ساخت آن تاکید کرد و خواستار فرهنگ سازی برای ساخت مساجد موقوفه شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109639
دیدگاه خود را به ما بگویید.