تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۶ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۹:۴۵ ق.ظ

   349 بازدید

امام جمعه مسجد مکی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان با ارسال نامه ای به محضر رهبر معظم انقلاب از آنچه که وی آن را «دستور صریح، حکیمانه و فصل الخطاب» رهبری دانست از حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر فرزانه انقلاب تشکر و قدردانی کرد.

جوان پرس : «بایزید مردوخی» اقتصاددان بنام سنندجی در یادداشتی که در شماره امروز پنج شنبه روزنامه شرق منتشر شده به تحلیل پاسخ مقام معظم رهبری به نامه مولوی عبدالحمید پرداحته است.

به گزارش کردپرس، متن این یادداشت به شرح زیر است:

پاسخ مقام معظم رهبری به نامه مولوی عبدالحمید، چهره شناخته‌شده و مورد اتفاق اهل سنت در ایران، اتفاقی ‌تأمل‌برانگیز است که جای خوش‌وقتی بسیار دارد. درباره نوع رفتار با پیروان مذاهب و ادیان دیگر در جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی تکلیف را کاملا روشن کرده است. براساس اصل دوازدهم قانون اساسی، دین رسمی ایران اسلام و مذهب جعفری اثنی‌عشری است و این اصل الی‌الابد تغییر‌ناپذیر است و مذاهب دیگر اسلامی اعم از حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی و زیدی دارای احترام کامل هستند و پیروان این مذاهب در انجام مراسم مذهبی، طبق فقه خودشان آزادند و در تعلیم و تربیت دینی و احوال شخصیه (ازدواج، طلاق، ارث و وصیت) و دعاوی مربوط به آن در دادگاه‌ها رسمیت دارند و در هر منطقه‌ای که پیروان هریک از این مذاهب اکثریت داشته باشند، مقررات محلی در حدود اختیارات شوراها بر طبق آن مذهب خواهد بود، با حفظ حقوق پیروان سایر مذاهب. نگاه بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی نیز با تأکید بر برابری و استفاده از ظرفیت‌های سایر مذاهب بوده و مقام معظم رهبری هم بارها در سفر به شهرهای سنی‌نشین، همگان را به همراهی در فعالیت‌های اجرائی و همدلی و برادری دعوت کرده‌اند. رئیس‌جمهور نیز در ابتدای دولت یازدهم، دستیار ویژه‌ای در امور اقوام و مذاهب منصوب کرد تا در سازماندهی دولت، یک مقام مسئول در این حوزه، به فعالیت بپردازد. همچنین در رقابت‌های انتخاباتی دوره دوازدهم، منشوری در‌این‌باره از سوی دکتر روحانی ارائه شد. به باور نگارنده، مشکل در استفاده از ظرفیت‌های اهل تسنن، در این سطوح کلان نیست. مشکل در برخی محافل است که وظیفه خود را احتمالا ترویج شیوه‌های دیگری می‌دانند. همان‌طور که درباره ادیان دیگر هم به لحاظ فرهنگی و سنتی، تعارضاتی در ذهن برخی ایرانیان بوده که منطق صحیح دینی و ملی ندارد. امروز روز ترویج شایسته‌سالاری و رفتارهای غیرتبعیض‌آمیز به بهانه‌های گوناگون است؛ بنابراین باید اشکالات فرهنگی را رفع کرد. نگرانی‌ها درباره مسئولیت‌گرفتن اهل تسنن، بیشتر ناشی از فرهنگ نادرستی است که در برخی بخش‌ها رسوخ کرده و نه بحث امروز و دیروز که ریشه تاریخی دارد. زدودن این باورهای نادرست و رفع همه اشکال تبعیض، نیازمند پیشرفت‌های فرهنگی و مردم‌سالاری است و ما هنوز به این مرحله نرسیده‌ایم. اخیرا در یادداشتی در صفحه نخست روزنامه «شرق»، نویسنده‌ای به اظهار نظر درباره اهل تسنن ایران پرداخت که متأسفانه فاقد وجاهت لازم در این حوزه است. او که معمولا در حوزه تاریخ کُردی، نکات انحرافی را مطرح می‌کند، این بار سراغ اهل تسنن رفته و اعلام کرده که یک فرد خاص، نماینده اهل تسنن نیست. اگرچه ایرانیان مشاهیر بسیاری فارغ از قوم و نژاد دارند؛ اما برخی چهره‌های مورد وثوق همگان، به طور طبیعی و با نظر خود مردم، چنین جایگاهی می‌یابند که جناب مولوی عبدالحمید، از آن جمله هستند؛ بنابراین برخی غفلت‌ها در انتشار مطالب و موضع‌گیری در‌این‌باره، رسانه اصولگرا و اصلاح‌طلب نمی‌شناسد.

 امید می‌رود بعد از پاسخ مهم مقام معظم رهبری درباره استفاده از توانمندی‌های اهل تسنن ایران، در راستای تقویت وحدت ملی و هم‌افزایی، اصلاح فرهنگ نادرست در‌این‌باره از مدارس آغاز شود و آموزش‌وپرورش برای تحقق نظر رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور، فعال شود. ایران در دوران صفویه، در معرض تهاجم امپراتوری عثمانی بوده و به شکل طبیعی برای مقابله با تهاجم خارجی به ایران با دستمایه مذهبی فعال بوده است. ایران دربرگیرنده همه کردهای خاورمیانه است. خطوط مرزی نمی‌تواند اصلیت برادران کرد ترکیه، عراق و سوریه را از بین ببرد و می‌توان با دیپلماسی درست در عین احترام به تمامیت ارضی کشورها، از این پتانسیل تاریخی – ایرانی استفاده کرد. می‌توان با تأکید بر لزوم ایجاد هم‌افزایی در توانمندی‌های داخلی ایران، رسوباتی را که برخی از آنها دارای ریشه‌های استعماری درباره مذاهب و ادیان است، برای همیشه از پیشانی ایران‌زمین پاک کرد.

تقدیر مولوی عبدالحمید از دستور صریح رهبر انقلاب

 امام جمعه مسجد مکی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان با ارسال نامه ای به محضر رهبر معظم انقلاب از آنچه که وی آن را «دستور صریح، حکیمانه و فصل الخطاب» رهبری دانست از حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر فرزانه انقلاب تشکر و قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه اهل سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی در پی دریافت پاسخ نامه‌اش از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب، نامه‌ای در تشکر از پاسخ صریح و حکیمانه ایشان ارسال کرد.
مولوی اسماعیل زهی در بخشی از این نامه به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، نوشته است: فرمان تاریخی، حکیمانه و فصل‌الخطاب آن رهبر فرزانه در شرایط حساس منطقه و کشور که طی نامه ای بوسیله رئیس دفتر محترم حضرتعالی در پاسخ به نامه اینجانب صادر و ابلاغ گردید، مأیوس‌کننده بدخواهان ایران اسلامی و مایه مسرت ملت عزیز ایران و از باقیات و صالحات معظم‌له و موجب همبستگی ملی و امنیت پایدار خواهد بود.
در بخش دیگری از این نامه آمده است: این فرمان، تکلیف شرعی و قانونی همه مسئولان لشکری و کشوری و ارکان نظام اسلامی را در راستای اجرای عدالت و نگاه یکسان بین همه اقوام و مذاهب را تبیین و حجت را بر همه تمام کرده است.
مولوی اسماعیل زهی در این نامه از دستور صریح و ماندگار رهبر دلسوز و خردمند انقلاب صمیمانه سپاسگزاری و قدردانی و اظهار امیدواری کرده است که «مدیران محترم کشور در سطوح مختلف این پیام روشن و خداپسندانه را چراغ راه‌شان قرار دهند و نسبت به رفع هر نوع تبعیض و نابرابری بین مردم شریف ایران که همه به منزله اعضای یک خانواده‌اند اقدام نمایند.»
به گزارش کردپرس؛ مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان طی نامه ای در مورخ 11 مرداد سال جاری به محضر رهبر معظم انقلاب، برخی مشکلات اهل سنت در ایران را برشمرده و خواستار فرمان معظم له در این زمینه شد.
امام جمعه مسجد مکی در این نامه نوشت: بدیهی است این فرمان در تاریخ ثبت و ماندگار خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 107411
دیدگاه خود را به ما بگویید.