تاریخ انتشار :چهار شنبه 25 می 16.::. ساعت : 8:00 ق.ظ

   536 بازدید

تخت سلیمان
مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب که پیشینه شهرت جهانی آن به اوایل قرن نوزدهم میلادی باز می گردد در ۲۵ کیلومتری شهرستان تکاب قرار گرفته و در کنار آثار طبیعی و تاریخی ارزشمند استان آذربایجان غربی مانند نگین ارزشمندی می درخشد.
جوان پرس : مدیر مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان از آغاز فصل جدیدی از مرمت ها ی بنیادی در این مجموعه خبر داد. علیرضا شاه محمدپو در گفت وگو با روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ضمن اعلام این خبر  گفت : آثار معماری باقی مانده در مجموعه تخت سلیمان در طی سالهای متمادی دستخوش آسیب های فراوان طبیعی و انسانی بوده و بنابراین اولویت فعالیتهای علمی در سال جاری برمبنای حفاظت و مرمت قرار گرفته است .

وی تبادلات علمی و دانشگاهی بین سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و مراکز علمی بین المللی را زمینه ساز حضور تیم های آلمانی در تخت سلیمان را پس از انقلاب اسلامی دانسته و تصریح کرد : تبادل نظرات در طی سالهای گذشته بین سازمان متبوع و دانشگاه در سدن آلمان منجر به تدوین برنامه ای جامع برای مرمت یکی از شاخص ترین آثار معماری گردید.
شاه محمدپور این اثر شاخص را ایوان خسرو یا ایوان غربی معرفی کرده و افزود : این بخش در دوره ساسانی بنا شده ولی براساس شواهد تاریخی در زمان ایلخانی تاق آن فروریخته و مجدداً بازسازی شده است و براساس برنامه ریزی انجام شده ، اولین مرحله مرمت که همان مطالعه و شناخت وضع موجودات را در اردیبهشت ماه سال جاری با کارشناسان آلمانی آغاز کردیم .
مدیر مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب اضافه کرد : نتیجه مطالبات که شامل بررسی ساختار معماری ایوان و مستند نگاری دقیق در جهت آسیب شناسی است که توسط اسکن لیزر و برداشت دستی در حال انجام است پس از تصویب در مراجع ذی صلاح مانند کمیته های فنی سازمان مرکزی به مرحله اجرا خواهد رسید .
شاه محمدپور در ادامه با اشاره به اقدامات تخصصی ادامه داد : در این مرحله دو دیوار کوچک با شباهت به هم در ساختارهای آجری و سنگی بنا بشکل آزمایشی ساخته شده و بمنظور بهبود وضعیت ملات گچ و نحوه ساخت آن با دقت زیاد مطالعه و کنترل شده و نمونه ای از گچ تولید شده را جهت آزمایش به کشور آلمان ارسال خواهیم کرد .
وی هم چنین گفت : اطلاعات حاصله به مدل های مهندسی تبدیل شده و رفتار سازه در وضعیت فعلی و تشخیص بهترین روش مرمت مطالعه خواهد شد.
مدیر مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب در انتها با قدردانی از اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان و سازمان متبوع گفت : زمان تخمین زده شده برای ارائه طرح مطالعاتی شش ماه و اتمام پروژه دو سال می باشد که نیازمند حمایتهای استانی و مرکزی است .
گفتنی است مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب که پیشینه شهرت جهانی آن به اوایل قرن نوزدهم میلادی باز می گردد در ۲۵ کیلومتری شهرستان تکاب قرار گرفته و در کنار آثار طبیعی و تاریخی ارزشمند استان آذربایجان غربی مانند نگین ارزشمندی می درخشد.

Print Friendly
کدخبر : 90548
دیدگاه خود را به ما بگویید.