تاریخ انتشار :شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۵:۳۸ ب.ظ

   673 بازدید

اگر مسئولین ارشد و شهرستانی بخواهند در تحقق شعار سال گام بردارند باید لازمه تسریع و تسهیل در تردد کامیونهای صادراتی را فراهم کنند.‌

جوان پرس : رانندگان کامیون های ترانزیتی حامل بار به مقصد ایران، ترکیه و اروپا به شدت از وضعیت موجود در گمرک زمینی بازرگان اعلام نارضایتی می کنند. این نارضایتی ها در پی بارندگی و افت دما در منطقه تشدید یافته است،  تعدادی از آنها نبود امکانات رفاهی و کمبود امکانات بهداشتی گله مند بودند.

عدم اطلاع رسانی قبلی و عدم پذیرش سریع کامیونها در جهت کنترل کامیونها، سبب ساز نارضایتی رانندگان صدها کامیون ترانزیتی به وضعیت موجود شده است که خواهان تسریع در تغییرات اساسی در نحوه تردد و عبور و مرور هستند.

رانندگان کامیون های ترانزیتی که روزهای متوالی در این صف ۱۲ کیلومتری با سخت ترین شرایط با کمترین امکانات رفاهی و بهداشتی مجبور به طی مسیر لاک پشت وار راه هستند هر کدام هر روز صدها هزار تومان متضرر می شوند که در نهایت همه این خسارت ها به اقتصاد کشور باز می گردد.

یک راننده کامیون در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی این وضعیت گمرک را سرسام‌آور و غیرقابل تحمل خواند و گفت: چادرهای کامیونها طی مسیر توسط بعضی سودجو ها پاره شده و انسان جاسازی می شود.

وی کم عرض بودن جاده و اضافه شدن صفهای کامیونها را عامل دیگر وضعیت وخیم تردد عنوان کرد و گفت: تردد دو دستگاه ماشین با این وضعیت در جاده بسیار سخت می‌شود.

این راننده کامیون گفت: به نام ارائه خدمات پولی از کامیونداران پولی دریافت می‌شود که بسیار نا به جا است، درحالی که هیچ امکاناتی در مسیر دریافت نمی‌کنیم.

وی تردد کامیونها بدون در نظر گرفتن نوبت را عامل دیگر به طول انجامیدن صفهای کامیونها در ورود به گمرک بازرگان میدانند.

ارتقا و بروزرسانی سامانه پنجره واحد گمرکی از علل طولانی شدن صف کامیون هاست

شاهین علیزاده فرماندار ماکو در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی، با اشاره به افزایش صف کامیونهای در مسیر منتهی به گمرک بازرگان که به ۱۲ کیلومتر رسیده است تصریح کرد:دلیل معطلی کامیون داران در این مرز زمینی ارتقا و بروزرسانی سامانه پنجره واحد گمرکی در مرز ۲۴ ساعته گمرک بازرگان و مراجعه کامیونهای حامل بار میوه که باید زود به مقصد برسند، است.

وی ادامه داد: دلیل به کار گیری این سامانه ایجاد فضای شفافیت فعالیت‌ها، کاهش حجم قاچاق، جلوگیری از فساد، تسریع در فرآیندهای گمرکی و همچنین کاهش زمان و هزینه تجارت است.

علیزاده با تاکید براینکه گذرگاه مرزی بازرگان از مهمترین نقاط گمرک ایران به حساب می آید افزود: این مرز زمینی در فاصله یک کیلومتری شهر بازرگان واقع در شهرستان ماکو در آذربایجان غربی قرار دارد و هر رویدادی در این گمرک رخ دهد مردم این منطقه تحت تاثیر آن قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه هیچ گونه مسئله امنیتی و جانی کامیون داران و محموله کامیونهای آنها را طی مسیر منتهی به گمرک تهدید نمی کند افزود: طی مسیر از سوی مرزبانی و پلیس گشت های نظارتی وجود دارد و هیچ گونه جای نگرانی در این موضوع برای کامیون داران وجود ندارد.

علیزاده ادامه داد: در داخل گمرک بازرگان و هم در پایانه صادراتی منطقه آزاد ماکو امکانات رفاهی و بهداشتی در راستای ارائه خدمات به کامیون داران تدارک دیده شده است.

واردات با افزایش نرخ ارز در گمرک بازرگان کاهش یافته است

جبار اکبر پور مدیر پایانه مرزی بازرگان نیز در گفت و گو با ایسنا گفت: هر ساله بعد از تعطیلات نوروزی گمرکات کشور و بازار صادرات ایران شاهد تردد سیل عظیمی از کامیون ها می شود.

مدیر پایانه مرزی بازرگان از افزایش صادرات ترانزیتی، همگام با افزایش نرخ ارز در این گمرک خبر داد.

وی با تاکید بر اینکه واردات با افزایش نرخ ارز در گمرک بازرگان کاهش یافته است ادامه داد: ۷۰ درصد کامیونهای ترانزیتی در خارج از محوطه گمرک بازرگان که در صف ۱۲ کیلومتری منتظر خروج از کشور هستند، را کامیونهای ایرانی حامل بار در جهت صادرات به کشورهای اروپایی تشکیل می دهد.

اکبرپور در ادامه علت افزایش طول صفهای کامیونهای ترانزیتی را رجوع کامیون های حامل بار میوه هندوانه، خرما عنوان کرد و گفت: این دو محصول به دلیل وضعیت منحصر به فرد و خاص باید زودتر به مقصد برسند و معطلی زیاد در گمرک سبب فسادو خرابی آنها می‌ شود به همین علت کامیون های حامل این بارها به خروجی ها هدایت شده و در صف معطل نمی ایستند.

مدیر پایانه مرزی گمرک بازرگان خاطرنشان کرد: گمرک بازرگان با ظرفیت کامل به فعالیت خود ادامه می‌دهد که روزانه نزدیک به400 دستگاه از این مرز خارج می‌شوند.

وی گفت: اولویت اول ما در جریان کاهش صف تریلی ها، همکاری با مرزبانی در جهت انعکاس وضعیت حاکم بر قائم مقام شهر آغری بود که در وهله دوم با قول مساعد مدیر گمرک گوربلاغ ترکیه در راستای تسریع در فعالیت بدون وقفه، در حد ظرفیت این مرز در ترکیه پذیرش کامیون ها صورت گیرد.

اکبرپور تصریح کرد: کمبود ظرفیت پارکینگ کشور ترکیه سبب شده است تا در کنترل و دریافت کامیونها کندی صورت گیرد به گونه ای که ظرفیت گنجایش ۴۰۰ دستگاه در این مرز امکان پذیرش است و این جوابگو نیست.

وی ادامه داد: عامل فرعی دیگر که سبب افزایش و طویل شدن صفوف کامیون‌ها در چند روز گذشته شد، اختلال در سیستم و قطعات دستگاه ایکس ری مرز کشور ترکیه بود که بنا به رایزنی های صورت گرفته این مشکل نیز به سرعت حل شد.

مدیر پایانه مرزی بازرگان در پایان گفت: پولی که از کامیونداران در درب ورودی دریافت میشود، بابت ارائه خدمات از سوی شهرداری است و به پایانه مرزی بازرگان مرتبط نیست.

به گزارش ایسنا؛ اگر مسئولین ارشد و شهرستانی بخواهند در تحقق شعار سال گام بردارند باید لازمه تسریع و تسهیل در تردد کامیونهای صادراتی را فراهم کنند.‌

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 113837
دیدگاه خود را به ما بگویید.