تاریخ انتشار :یکشنبه ۶ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۱:۲۴ ب.ظ

   379 بازدید

پیکر استاد فقید 《محمد صالح ابراهیمی》 صبح امروز در تهران تشییع شد.

جوان پرس : پیکر استاد فقید 《محمد صالح ابراهیمی》 صبح امروز در تهران تشییع شد.

صبح امروز ۶ خرداد پیکر استاد محمد صالح ابراهیمی،نویسنده،مترجم،شاعر و روزنامه نگار مهابادی از درب جامعه کُردهای مقیم تهران‌ به سوی زادگاهش مهاباد تشیع شد.

در این‌ مراسم تعدادی از شخصیت های فرهنگی،هنری،سیاسی کُرد و غیر کُرد حضور داشتند.

در این مراسم دکتر جلال جلالی زاده با وصف زندگی پربار این‌ شخصیت ادبی و هنری کُردستان،از خدمات ارزشمند او به حوزه زبان و ادبیات کُردی یاد کرد و او را یکی از مهمترین‌ میراث های مردم کُرد در دوران معاصر دانست.

به گزارش کردپرس، دکتر محمد صالح ابراهیمی (شه‌پۆل) بعد از ظهر دیروز شنبه  ۵ خرداد ماه دربیمارستانی در تهران درگذشت. وی در سن ۸۵ سالگی و بعد از چهل روز به سر بردن در کما، درگذشت.

ماموستا شه‌پۆل از شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی کردستان بود که از وی تاکنون تاکنون بیش از ۱۹ عنوان کتاب و ده‌ها مقاله به زبان‌های فارسی و کردی منتشر شده است.

به دنبال درگذشت این شخصیت برجسته علمی و فرهنگی بیشتر شخصیت های سیاسی و فرهنگی و علمی در ایران و کردستان عراق پیام تسلیت صادر کردند.

گفته می شود مهم‌ترین اثر ماندگار ابراهیمی ترجمه قرآن کریم به زبان کردی سورانی دانست. انتشار این ترجمه بازتاب زیادی در محافل فرهنگی داخلی و خارجی داشت.

دکتر شهباز محسنی استاد دانشگاه در خصوص مرحوم دکتر محمد صالح ابراهیمی می گوید اگر بخواهیم به کارنامه اش نگاهی بیندازیم علاوه بر حضور میدانی در مراسم ها و یادبودهای فراوان در تهران و شهرستانها، میراث قلمی پربرگ و قابل قبولی از وی برجای مانده در حد چهل جلد کتاب. عمدتا در معرفی شخصیتها و نام آوران عرصه ادب و دین و تاریخ کردستان؛ به عنوان یک ضرورت پژوهشی در زمان وی.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114392
دیدگاه خود را به ما بگویید.