تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۳۴ ب.ظ

   366 بازدید

حال باید دید و به انتظار نشست این داستان غم اتگیز پرداخت طلب چغندرکاران و ساماندهی مشکلات پیش روی این کارخانه و تجمع اهالی منطقه کی به سرانجام خوشایندی خواهد رسید؟

جوان پرس : عبدالکریم حسین زاده نماینده مردم نقده و اشنویه در خانه ملت دیروز در تذکری خواستار حل مشکلات و دخالت قوه قضائیه در خصوص مشکلات کارخانه قند نقده و پرداخت دیون چغندرکاران شد. وی در این خصوص گفت : متاسفانه بدلیل سوء مدیریت و نبود ارگان نظارتی قوی بر عملکرد این کارخانه در چند سال اخیر مشکلات زیادی برای چغندرکاران منطقه بوجود آورده است و مسئولان قوه قضائیه و مربوطه نسبت به این مهم ورود پیدا کرده تا مردم منطقه از بلاتکلیفی نجات پیدا کنند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی هم در مجلس شورای اسلامی خواستار اجرای حکم بازگشت مالکیت کارخانه قند نقده به دولت شد.

 جلال محمودزاده» در گفتگو با کردپرس گفت: چند سال قبل، مالکیت کارخانه قند نقده که متعلق به  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است به بخش خصوصی واگذار شد.

وی افزود: درجریان این واگذاری تخلفاتی صورت گرفت که این تخلفات محرز شده است و از طرف دیگرخریداران کارخانه اقساط خود به دولت را پرداخت نکرده اند.

نماینده مهاباد گفت: با محرز شدن تخلفات، دادگاه حکم به بازگشت مالکیت این کارخانه به دولت را داده است اما هنوز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این حکم را اجرا نکرده است.

محمودزاده در ادامه از عدم پرداخت مطالبات چغندرکاران توسط کارخانه قند خبر داد و گفت : هفت، هشت ماه است که کارخانه قند نقده،  پول چغندرکاران و  مشوقهای تحویل چغندر که شامل قند، تفاله و  هزینه های کمک حمل است را تحویل چغندرکاران نداده است.

وی افزود: این شرایط تجمع مسالمت آمیز چغندرکاران را به همراه داشت که کارخانه قند نقده به جای جلب رضایت چغندرکاران، با آنها به صورت ناصحیح برخورد کرده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی در پایان گفت: در خصوص برخورد ناصحیح کارخانه قند با چغندرکاران و علت عدم اجرای حکم بازگشت مالکیت این کارخانه به دولت به همراه  عبدالکریم حسین‌زاده نماینده نقده و اشنویه و همایون هاشمی نمایندگان میاندوآب شاهین دژ و تکاب به وزیر جهاد کشاورزی و وزیر دادگستری به صورت کتبی تذکر دادیم.

قائم مقام مدیر عامل کارخانه قند نقده بهمن ماه سال گذشته در گفتگو با فارس اعلام کرده بود : 40 درصد مطالبات چغندرکاران از کارخانه قند نقده پرداخت شده و کشاورزانی که طلبشان پرداخت نشده فردا پرداخت می شود.

 بهمن عبدی در جمع کشاورزان معترض که به خاطر عدم وصول طلب شان مقابل کارخانه تجمع کرده بودند، اظهار کرده بود : این کارخانه تنها کارخانه قندی است که مطالبات چغندرکاران را پرداخت کرده و حتی به سبب این موضوع نیز محکوم شده است.

وی با بیان اینکه به علت به فروش نرفتن شکر، در پرداخت طلب کشاورزان تاخیر پیش آمده است، اظهار بیان کرد: در این رابطه برخی کارخانه‌ها به کشاورزان شکر داده و آنان نیز شکرها را با قیمت بسیار نازل به دلال‌ها فروخته‌اند، بنابراین هم اکنون امکان فروش شکر وجود نداشته و به همین دلیل در پرداخت طلب کشاورزان مشکلاتی به وجود آمده که چغندرکاران معترض شده‌اند.

قائم مقام مدیر عامل کارخانه قند نقده با اشاره به افزایش تولید کارخانه قند نقده، افزود: این واحد تولیدی تا به امروز 60 هزار تن شکر تولید کرده که از این مقدار حدود 40 درصد بهای چغندر خریداری شده به کشاورزان پرداخت و تا 15 اسفند ماه امسال، 60 درصد از تمام مطالبات به کشاورزان پرداخت می شود.

وی با اشاره به اینکه همچنان کارخانه قند نقده در حال تحویل گرفتن چغندر است، تصریح کرد: این کارخانه نسبت به سال های گذشته 45 درصد افزایش تولید و ظرفیت داشته است و حتی همه محصولات چغندر آزادکارها را نیز تحویل گرفته و به واقع به کشاورزان کمک بزرگی کرده است.

عبدی با بیان اینکه به کشاورزانی که  تا دی ماه چغندرقند تحویل دادند 30 درصد بهای چغندرشان پرداخت شد،خاطر نشان کرد: براساس برنامه زمان بندی شده، پرداخت‌های شهریور، مهر و آبان ماه واریز شده و به زودی پرداخت آذر ماه نیز آغاز می شود.

با این حال بر اساس گزارش میدانی و تجمع چغندرکاران در هفته های اخیر به نظر می رسد ؛ بیش از 8 ماه است که اهالی منطقه و چغندرکاران با تراکتور و تریلی های خود گاها اقدام به انسداد درب کارخانه نموده و خواستار پرداخت طلب خود از سوی کارخانه هستند.

چغندرکاران نقده هفته گذشته هم مقابل کارخانه قند نقده دست به تجمع زدند تا نسبت به عدم پرداخت مطالبات خود اعتراض کنند.این چندمین بار است که چغندرکاران شهرهای اطراف که چغندر خود را تحویل این کارخانه داده اند ، دست به اعتراض زده و خواهان پرداخت مطالبات خود می شوند. چغندرکاران معترض گفتند تاکنون چندین بار در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای خود مقابل نهادهای مختلف دست به تجمع زده‌اند.چغندرکارانی که بطور خاص در این روزها با مشکلات معیشتی بیشتری برای خود و خانواده‌هایشان مواجه هستند، اعلام کرده اند تا رسیدن به خواسته‌های خود به این تجمعات اعتراضی ادامه خواهند داد.

حال باید دید و به انتظار نشست این داستان غم اتگیز پرداخت طلب چغندرکاران و ساماندهی مشکلات پیش روی این کارخانه و تجمع اهالی منطقه کی به سرانجام خوشایندی خواهد رسید؟

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114058
دیدگاه خود را به ما بگویید.